Španělsko ukončí nouzový stav k 9. květnu

Foto: Shutterstock.com Pláž Mojacar v Andalusii Foto: Shutterstock.com

Španělská vláda ústy svého premiéra vyhlásila, že neuvažuje o prodloužení nouzového stavu, který je stanoven od minulého roku do 9. května 2021. V praxi to znamená, že budou zrušena především omezení týkající se mobility obyvatel, zákazu nočního vycházení nebo uzavírky okresů či provincií nebo dokonce autonomních oblastí.

Španělsko odhaduje, že k 3. květnu budou naočkovány 3 miliony obyvatel a k 19. červenci pak 25 milionů obyvatel, což umožní kromě jiného spustit na podzim 2021 turistické programy pro třetí generaci, tedy pro seniory.

Nedávné zavedení povinné roušky na veřejnosti bez ohledu na vzdálenost, včetně pláží a bazénů, je jedním z posledních sporů mezi centrální vládou a autonomními oblastmi. Proti opatření, aby se lidé na plážích opalovali s rouškou, protestují například Andalusie nebo Valencie. Španělsko i přesto, že výhledy na léto 2021 jsou optimističtější, zaznamenává stále velký propad zahraniční turistiky. Z celkového počtu 39 560 takzvaných zombie obchodních společností, které prakticky nefungují, jich 4,04 % připadá na hotelnictví.

Pokud jde o finanční podporu cestovních kanceláří a dalších subjektů podnikajících v cestovním ruchu, španělská centrální vláda schválila dne 12. března 2021 plán přímé pomoci, který počítá s částkou 7 miliard eur, protože opatření aplikovaná až dosud, jako finanční podpora pro zaměstnance, speciální úvěry a přímá finanční podpora pro OSVČ, se ukázala jako nedostatečná. Ve srovnání s některými jinými evropskými zeměmi byly tzv. nevratné dotace spuštěny ve Španělsku mnohem později a byly nedostatečné. Podle průzkumu španělské Nadace finančních institucí Funcas (Fundación de Cajas de Ahorros) jsou srovnávací výsledky mezi vybranými hlavními evropskými zeměmi následující.

Země Sektor Procento snížení příjmů (ztráty), od kterého mohla společnost žádat o podporu
Španělsko Pouze ti, kdož byli krizí nejvíce zasaženi Ztráta nad 30 % fakturace
Německo Všichni Ztráta nad 30 % fakturace (společnosti s fakturací do 750 milionů eur)
Francie Všichni ·        společnosti v nejpostiženějších oblastech od prvního ztraceného eura

·        společnosti, jejichž činnost v důsledku covidu byla státem omezena: ztráty vyšší než 20 %

·        další společnosti se ztrátami převyšujícími 50 %

Itálie Všichni společnosti se ztrátami více než 50 % fakturace

Zdroj: Fundación de Cajas de Ahorros

 

V Německu, Itálii a Francii se podpory začaly poskytovat na podzim 2020, a ačkoliv zpočátku byly poskytovány pouze nejpostiženějším sektorům, velice brzy byla pomoc rozšířena na všechny oblasti. Ve Španělsku se pomoc omezila na nejpostiženější sektory jako obchod, hotelnictví a zábava. Podle nadace Funcas je totiž velmi obtížné stanovit kritérium životnosti jednotlivých společností. Hlavní starostí všech vlád bylo a je omezit zpřetrhání výrobní a obchodní sítě, a to i za cenu, že i nadále přetrvají v činnosti podniky a společnosti, které by jinak nepřežily. Ve Španělsku jsou z pomoci vyloučeny ty společnosti, které byly ztrátové již před vypuknutím covidové krize.

Výše pomoci

Země Výše podpory v eurech Celková maximální částka finanční pomoci na osobu či společnost
Španělsko 3 000 eur pro OSVČ a malé společnosti; mezi 20 až 40 % pro ostatní (minimálně 4 000 eur) 200 000 eur
Německo ·        mezi 40 až 90 % z pevných nákladů

·        doplňková podpora určená pro digitalizaci

1 500 000 eur
Francie Mezi 15 až 100 % z nerealizovaných fakturací (nebo jednorázová částka 1 500 eur v některých případech) 200 000 eur
Itálie Mezi 20 až 60 % z nerealizovaných fakturačních objemů 150 000 eur

Zdroj: Fundación de Cajas de Ahorros

Nejnovější články z rubriky Evropa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Poreč – město mozaiky

Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v  Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.

Číst více