Slovenští hoteliéři ubytovali loni rekordní počet lidí

Hoteliéři na Slovensku zaznamenali loni nejvyšší počet ubytovaných klientů v historii země. Služeb ubytovacích zařízení v pětimilionové zemi využilo 4,33 milionu lidí, což proti roku 2014 představuje nárůst o 16 procent. Mezi zahraničními turisty dominovali Češi. V pátek o tom informovalo slovenské ministerstvo dopravy, které má na starosti také rozvoj cestovního ruchu. Podle ekonomů vytíženost slovenských hotelů je ale nejnižší v EU.

 Tradičně nejpočetnější zahraniční klientelou ve slovenských ubytovacích zařízeních zůstali čeští turisté „Cestovní ruch zažil nejlepší rok v historii Slovenska,“ řekl novinářům ministr dopravy Ján Počiatek. Dodal, že příjmy z aktivního cestovního ruchu poprvé přesáhly hranici dvou miliard eur (54 miliard korun).

Tři pětiny z celkového počtu ubytovaných hostů tvořili domácí turisté. Ze zahraniční přijelo na Slovensko téměř 1,73 milionu turistů, tedy o 17 procent více než předloni.

Tradičně nejpočetnější zahraniční klientelou ve slovenských ubytovacích zařízeních zůstali čeští turisté. Na Slovensku se loni ubytovalo 508504 hostů z Česka, což meziročně představuje nárůst o šestinu. Výrazně stoupl například počet hostů z Číny.

Vyšší návštěvnost Slovenska ministerstvo zdůvodnilo propagací země v zahraničí a vyšší kvalitou poskytovaných služeb.

Bankovní dům UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia ve své dřívější analýze ale upozornil, že problémem hoteliérů na Slovensku je výrazný přebytek nabídky ubytovacích kapacit, která neodpovídá nadále relativně nízké poptávce. Vytíženost slovenských hotelů se navzdory mírnému zlepšení v minulém roce stále pohybuje jen na úrovni 30 procent, a je tak nejnižší v EU. „Nemyslím si, že by stávající kapacity byly z dlouhodobého pohledu nevyužitelné. Je to spíše potenciál, který je třeba využít,“ reagoval Počiatek.

Letošní výkony ubytovacích zařízení na Slovensku by mohly zlepšit například vládní dotace na školní lyžařské kurzy a školy v přírodě. Na tento projekt, který je součástí sociálních balíčků levicového kabinetu premiéra Roberta Fica, stát vyčlenil 20 milionů eur (540 milionů korun).

Foto: Jozef Kotulič / Wikimedia Commons

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: JCCR

EuroVelo 13 / Stezka železné opony: průvodce po českých úsecích

EuroVelo 13 po Česku: 800 km podél bývalé hranice. Šumava, jižní Morava, značení i tipy na etapy pro cykloturisty.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Széchenyiho lázně v Budapešti 2026: ceny, otevírací doba a tipy na návštěvu

Vstupné, otevírací doba i praktické tipy na Széchenyiho lázně: co s sebou, jak ušetřit online a jak se tam dostat metrem.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Etiketa v Turecku: jak se chovat, spropitné a čeho se vyvarovat

Pozdrav, čaj, spropitné v lirách, mešity a smlouvání na bazaru: kompletní průvodce tureckou etiketou pro rok 2026.

Číst více