Slovensko uvolnilo pravidla vstupu

Foto: Shutterstock.com Bratislava Foto: Shutterstock.com

Při cestách na Slovensko z Evropské unie a z dalších států s příznivou epidemickou situací nemusejí nově cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19, nastoupit v zemi do karantény ani mít u sebe při překračování hranic test na koronavirus. Nástup do izolace je nadále povinný pro neočkované nebo při návratu z rizikových zemí. Policie ohlásila namátkové kontroly dodržování nového nařízení ohledně přeshraničního režimu.

K uvolnění podmínek pro cestování přes hranice přistoupilo Slovensko po výrazném zlepšení epidemické situace. V souvislosti s koronavirovou nákazou bylo o víkendu v pětimilionové zemi hospitalizováno 420 pacientů, což je nejméně od první poloviny loňského října a jen zhruba desetina počtu z dosavadního maxima letos v březnu. Ještě do poloviny května měli Slováci zakázáno například cestovat do zahraničí na rekreaci.

Výjimku z izolace pro příjezdu na Slovensko kromě očkovaných mají také lidé, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19, a rovněž děti do věku 18 let. V platnosti zůstaly volnější podmínky přechodu hranic i pro zaměstnance v některých profesích či pracovníky, kteří dojíždějí pravidelně za prací.

Například turisté se nejpozději před vstupem na Slovensko musejí elektronicky registrovat. Lidé, kteří v posledních dvou týdnech před příjezdem na Slovensko pobývali v jiných než zmíněných státech z takzvaného zeleného seznamu, musejí na Slovensku nastoupit do karantény a absolvovat test na koronavirus.

Slovenská policie ohlásila, že bude na hranicích se sousedními zeměmi EU a na mezinárodních letištích pokračovat v kontrolách plnění nařízení hlavního hygienika o podmínkách vstupu do země. Z jejího vyjádření vyplývá, že kontroly budou namátkové a budou záviset na provozu na jednotlivých hraničních přechodech.

Při pokračujícím zlepšování epidemické situace se koronavirová omezení na Slovensku liší v jednotlivých okresech v závislosti na regionálním vývoji nákazy, obecně se opatření postupně zmírňují. Na některé aktivity je nadále potřebný test na koronavirus, který nemusejí překládat lidé, již byli očkováni proti covidu-19.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více