Slovensko uvolnilo pravidla vstupu

Foto: Shutterstock.com Bratislava Foto: Shutterstock.com

Při cestách na Slovensko z Evropské unie a z dalších států s příznivou epidemickou situací nemusejí nově cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19, nastoupit v zemi do karantény ani mít u sebe při překračování hranic test na koronavirus. Nástup do izolace je nadále povinný pro neočkované nebo při návratu z rizikových zemí. Policie ohlásila namátkové kontroly dodržování nového nařízení ohledně přeshraničního režimu.

K uvolnění podmínek pro cestování přes hranice přistoupilo Slovensko po výrazném zlepšení epidemické situace. V souvislosti s koronavirovou nákazou bylo o víkendu v pětimilionové zemi hospitalizováno 420 pacientů, což je nejméně od první poloviny loňského října a jen zhruba desetina počtu z dosavadního maxima letos v březnu. Ještě do poloviny května měli Slováci zakázáno například cestovat do zahraničí na rekreaci.

Výjimku z izolace pro příjezdu na Slovensko kromě očkovaných mají také lidé, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19, a rovněž děti do věku 18 let. V platnosti zůstaly volnější podmínky přechodu hranic i pro zaměstnance v některých profesích či pracovníky, kteří dojíždějí pravidelně za prací.

Například turisté se nejpozději před vstupem na Slovensko musejí elektronicky registrovat. Lidé, kteří v posledních dvou týdnech před příjezdem na Slovensko pobývali v jiných než zmíněných státech z takzvaného zeleného seznamu, musejí na Slovensku nastoupit do karantény a absolvovat test na koronavirus.

Slovenská policie ohlásila, že bude na hranicích se sousedními zeměmi EU a na mezinárodních letištích pokračovat v kontrolách plnění nařízení hlavního hygienika o podmínkách vstupu do země. Z jejího vyjádření vyplývá, že kontroly budou namátkové a budou záviset na provozu na jednotlivých hraničních přechodech.

Při pokračujícím zlepšování epidemické situace se koronavirová omezení na Slovensku liší v jednotlivých okresech v závislosti na regionálním vývoji nákazy, obecně se opatření postupně zmírňují. Na některé aktivity je nadále potřebný test na koronavirus, který nemusejí překládat lidé, již byli očkováni proti covidu-19.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více
Foto: -pmu-

Německo se otevírá turistům. Přivést je mají nové kampaně

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, který byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. V jako poslední ze spolkových zemí se v pondělí otevřely turistům hotely v Sasku. Zájem o cesty do...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Chorvatsku už svítí oranžová

Nejoblíbenější letní destinace českých turistů byla nově na semaforu Ministerstva zahraničních věcí ČR zařazena mezi země se středním rizikem nákazy covid-19 (oranžová barva). Turistům vracejícím se z Chorvatska se tak zjednoduší podmínky.

Číst více