Bojnický Hotel pod zámkom hostil ve dnech 31. 5. – 1. 6. 2005 tradiční jarní zasedání hoteliérů, členů Zväzu hotelov a reštaurácií SR. Odborný program byl zaměřený na vývoj cestovního ruchu, nástup eura, na pracovně právní vztahy, novinky v gastronomii a svazové diskuzní fórum. Jarního setkání se zúčastnilo 110 účastníků – hoteliérů, zástupců firem, hostí, zástupců škol a novinářů. Oficiální program zahájila prezidentka ZHR SR Ing. Zuzana Šedivá.
V úvodní přednášce „Aktuální vývoj v cestovním ruchu na Slovensku“ informoval Ing. Gabriel Kuliffay o otázkách, které řeší odbor cestovního ruchu MH SR. Ve svém příspěvku zdůraznil malý objem finančních prostředků vyčleněných na propagaci Slovenska v porovnání se srovnatelnými zeměmi. Situace v propagaci by se měla zlepšit v průběhu tohoto a následujícího roku, kdy SACR bude čerpat finanční prostředky na propagaci z evropských fondů. Za pozitivum je třeba považovat zrušení poplatků za víza s Ukrajinou, plánované vytvoření zahraničního zastoupení SACR v Budapešti a legislativní úpravy zákonů, které bránily podnikání v cestovním ruchu.
Poté se ujala slova Ing. Zuzana Šedivá, která svůj příspěvek zaměřila na změny, které budou provázet zavedení eura. Pro odstranění problémů spojených s přechodným uváděním cen v obou měnách doporučuje ZHR SR svým členům následující opatření:
• zavedení elektronických registračních pokladen, které budou evidovat 2 druhy měny a vedení účetnictví ve dvou měnách a pořízení vhodného sofware a hardware;
• vypracování vlastního plánu přípravy na euro v těch subjektech, které mají úvěry uzavírání takových smluv, které jsou na přechod k euro připravené;
• příprava na nárůst cen za služby.
JUDr. Ladislav Siranko objasnil některé právní problémy týkající se hotelů. Následující diskuze se týkala převážně placení poplatků z autorských práv z vysílání na hotelových pokojích a snaze o překvalifikování hotelového pokoje na neveřejnou místnost. Je vidět, že slovenští hoteliéři se potýkají s podobnými problémy jako jejich kolegové v Čechách.
Druhý den zasedání byl zahájen přednáškou o tvorbě registračního seznamu. Jak přistupovat k vypracování registračního seznamu a plánu vysvětlovala přítomným Mgr. Simanová z Archívu v Bojnicích. Svazové fórum začalo na téma „Spolupráce hotelů a cestovních kanceláří“, o které hovořil prezident Slovenské asociace cestovních kanceláří a agentur Ing. Robert Kohlmann. Přiblížil nabídku Slovenska v Čechách a Německu, situaci na trhu cestovního ruchu v Čechách, Polsku a Německu. Z jeho pohledu se konkurentem Slovenska stalo Polsko, kde vzrůstá počet návštěvníků z Německa. Poukázal na nedostatečnou propagaci Slovenska v zahraničí. Jako příklad účinnější propagace uvedl sousední země. V diskuzi se přítomní shodli na vzájemné spolupráci, tvorbě společného produktu cestovního ruchu a na společném lobbingu za lepší propagaci.
Se závěrečným příspěvkem o maximalizaci výnosů z internetového prodeje vystoupil Mgr. Vladimír Maguli, jehož cílem bylo poukázat na nový typ prodeje. Internetový prodej představuje pro hotely důležitý prodejní kanál. Při tvorbě strategie internetového prodeje má hotel dva cíle. Za prvé dosáhnout co nejvyšší návštěvnost své internetové stránky a získat co nejvíce rezervací a za druhé nabízet kapacity prostřednictvím on-line partnerů s vysokou přidanou hodnotou.
V průběhu jarního setkání hoteliérů v Bojnicích vyhlásil ZHR SR svou tradiční soutěž Hotel a Reštaurácia roku. Podobně jako loni bude vše hodnotit dodavatelská firma.
Text a foto: Miloslav Švarc
Ing. Gabriel Kuli
Prezidentka ZHR SR Ing. Zuzana Šedivá seznámila hoteliéry s problematikou zavádění euraffay hovořil o zlepšování propagace Slovenska v zahraničí