Slovanská epopej se vrátí do Prahy

Foto: Tomáš Souček / GHMP Část epopeje byla v roce 2018 vystavena v pražském Obecním domě Foto: Tomáš Souček / GHMP

Monumentální cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterými malíř Alfons Mucha shrnul dějiny slovanských národů, bude čtvrt století vystaven v projektu Savarin, který vznikne rekonstrukcí stejnojmenného paláce v sousedství Václavského náměstí. Společnou dohodu včera podepsali zástupci všech tří stran – hlavního města Prahy, Nadace Mucha a společnosti Crestyl, která pro cyklus dvaceti pláten vybuduje v projektu Savarin speciální prostory. Pražský magistrát o tom informoval v tiskové zprávě.

Nově vznikající expozice bude koncipována jako cesta životem Alfonse Muchy a tím, jak tato pouť vedla k vytvoření Slovanské epopeje. Vznikne tak unikátní kulturní a jedinečný prostor v srdci Prahy, který přímo na míru dílu Alfonse Muchy vytvořilo ve spolupráci s Nadací Mucha architektonické studio ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka, které stojí za celým projektem Savarin.

Po sérii vyjednávání s pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem, odbornou veřejností i potomky Alfonse Muchy se podařilo najít shodu a ukončit jednu bezmála stoletou etapu nejistoty pro Slovanskou epopej. Dnes podepsanou dohodou s Nadací Mucha a společností Crestyl zahajujeme proces ukončení soudního sporu a současně jsme stvrdili náš záměr dočasně svěřit Epopej na 25 let do projektu Savarin, kde nám pomůže podpořit pražský cestovní ruch,“ uvádí Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Slovanská epopej je nyní vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Hlavní město ji sem zapůjčilo na pět let. V roce 2026 se pak cyklus pláten vrátí zpět do hlavního města, kde v paláci Savarin nalezne domov na dvacet pět let s možností pětileté opce. Mezitím by Praha měla vystavět vlastní pavilon s důstojnými prostory, kde by do budoucna byla natrvalo vystavena všechna velkoformátová plátna, jak si to jejich autor Alfons Mucha přál.

„Vážím si toho, že se podařilo nalézt shodu mezi hlavním městem a vnukem Alfonse Muchy na umístění Slovanské epopeje na území našeho města. Tento výjimečný cyklus obrazů od svého vzniku cestuje prakticky po celém světě, a tak jsem rád, že se teď podařilo zajistit jeho návrat do dostatečně důstojných prostor v Praze, jak si to přál sám autor. Samotný podpis vnímám jako první krok k vyřešení letitého soudního sporu,” poznamenává primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. 

„Dvacet pláten Slovanské epopeje je bezesporu vrcholem díla mého dědečka, ale unikátnost jejich prezentace v Savarinu spočívá ve spojení s naší soukromou sbírkou. Ta je největší a nejobsáhlejší na světě, obsahuje mnoho studií, pastelů, kreseb, olejomaleb, fotografií a psaných dokumentů, které vznik epopeje provázely. Z toho všeho se vytvoří příběh zrození díla a svědectví o jedné dějinné epoše. Vznikne tak světově unikátní muzeum srovnatelné z koncepčního hlediska snad jen s van Gogh muzeem v Amsterdamu. Slovanská epopej by tak byla vystavena v celosti,“ říká vnuk Alfonse Muchy John Mucha, předseda správní rady Nadace Mucha.

Crestyl se v dohodě zavázal uhradit veškeré náklady spojené se stavbou výstavních prostor včetně veškerého vnitřního zařízení dle požadavků na prezentaci takovéhoto díla. Praha tak neponese žádné počáteční náklady na vytvoření expozice, získá navíc podíl na každoročním příjmu z výnosů. Předpokládaná doba umístění pláten Slovanské epopeje v Savarinu je 25 let.

„Savarin je pro nás srdeční záležitostí a naprosto jedinečným projektem. Proto musí nabídnout i něco navíc, něco, co ocení široká veřejnost. To není jen o kvalitním obsazení prostor, o tom, že zde vznikne hodnotná světová architektura nebo třeba veřejně přístupné střešní terasy a barokní park. Od chvíle, kdy jsme začali na projektu Savarin pracovat, jsme zvažovali, čím jej ještě obohatíme. Řadu měsíců jsme proto jednali s rodinou Johna Muchy a Nadací Mucha o umístění výběru z jejich rodinné sbírky, která je největší a nejobsáhlejší kolekcí prací Alfonse Muchy na světě, v našich prostorách. A z naší spolupráce vzešla i nabídka městu na vybudování expozice pro celou Slovanskou epopej, která by konečně naplnila autorovo přání,“ dodává Simon Johnson, generální ředitel společnosti Crestyl a uzavírá: „Jsme opravdu rádi, že dohoda byla Radou hlavního města Prahy schválena a že Slovanská epopej najde důstojný prostor právě v Savarinu.“ 

Nová expozice přímo na míru Slovanské epopeji bude podle magistrátu umístěna ve výjimečném a světově unikátním výstavním prostoru v centru města. Vstup bude zajištěn z vnitrobloku přes nově vytvořené zahrady památkově chráněným objektem historické jízdárny, který bude středobodem celého projektu Savarin. Dostupnost pro návštěvníky usnadní i nově vytvořený vstup do stanice metra. Unikátní místo v srdci Prahy má na starosti oceňované architektonické studio Thomase Heatherwicka. To má bohaté zkušenosti právě i s návrhem výstavních prostor – například přeměna starého sila v Kapském Městě na muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA, pod kterou je studio Heatherwick podepsáno, získala titul celosvětové stavby roku.

Projekt Savarin je nyní ve finální fázi příprav. Na konci roku již byla zahájena rekonstrukce a restaurování historického paláce Savarin, trvat bude dva roky. V mezidobí se intenzivně řeší i zbylá část projektu. Termín dokončení se očekává maximálně do tří let od zahájení samotné stavby, přesné časování závisí na vydání všech potřebných povolení.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více