Slováci stráví dovolenou hlavně ve vlasti, v Chorvatsku a Česku

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Obyvatelé Slovenska plánují strávit letošní letní dovolenou zejména ve své domovině. Pokud se vydají do zahraničí, zamíří hlavně do Chorvatska a Česka. Mnoho obyvatel Slovenska kvůli obavám v souvislosti s koronavirovou nákazou nehodlá vyrazit do ciziny nebo se vzhledem k nejistotě ohledně podmínek cestování budou rozhodovat na poslední chvíli. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Go4insight.

Slovenské úřady už vybídly obyvatele, aby kvůli nakažlivější variantě koronaviru zůstali v létě zejména ve vlasti, případně aby k moři cestovali autem v zájmu rychlého návratu, pokud by se zpřísnila epidemická opatření.

„Obavy cestovat do zahraničí i tento rok pomohou domácímu cestovnímu ruchu. Na Slovensku plánuje strávit svou letní dovolenou 43 procent obyvatel Slovenska. Domácí dovolenou tak plánuje násobně více obyvatel Slovenska, než tomu bylo před pandemií,“ uvedla agentura Go4insight. Dodala, že například v roce 2018 byl na letní dovolené ve vlasti jen každý šestý Slovák.

Ze zahraničních destinací nejvíce Slováků, desetina, hodlá v létě cestovat do Chorvatska. Oproti loňsku to představuje dvojnásobně větší zájem o tuto přímořskou zemi, ale zároveň výrazně méně než před epidemií nemoci covidu-19:

Do České republiky se chystá v létě na dovolenou šest procent Slováků, Česko tak bude druhou nejvíce navštěvovanou zahraniční destinací, kam Slováci zamíří.

Na přelomu května a června bylo pro letní dovolenou rozhodnuto přes šest z deseti Slováků, tedy více než ve stejném období loni. Jen desetina populace ale dovolenou již zaplatila nebo objednala. Mnozí Slováci podle agentury svou dovolenou ještě nezařídili, a to kvůli nejistotě ohledně cestování do některých míst, nutností nástupu do karantény po návratu do vlasti či v souvislosti s covidovými certifikáty, které by měly ulehčit cestování v EU.

Obavy vycestovat do zahraničí nemá letos 30 procent Slováků. Loni po propuknutí koronavirové infekce a před letní turistickou sezónou mělo stejný názor jen 17 procent obyvatel země.

Průzkum agentura uskutečnila na reprezentativním vzorku 1 000 respondentů ve věku 15 až 79 let.

Slovenské úřady po dřívějším výrazném zlepšení epidemické situace v květnu umožnily Slovákům cestovat na dovolenou do zahraničí, následně uvolnily i podmínky vstupu na Slovensko. Při cestách na Slovensko z Česka a z dalších zhruba čtyř desítek zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy nemusejí do karantény cestující, kteří jsou očkováni proti covidu-19, případně mají potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus nebo covid-19 v posledním půl roce prodělali.

Kvůli šíření varianty koronaviru delta v Evropě slovenské úřady už požádaly obyvatele, aby strávili dovolenou hlavně ve vlasti a při pobytu v zahraničí se vyhnuli zejména rizikovým zemím v souvislosti se šířením koronavirové infekce.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více