Situace ve Švýcarsku se po uvolnění kurzu franku uklidňuje

Když včera vydala ČTK zprávu s odvoláním na agenturu DPA, že Švýcarsku se nyní mnoho turistů vyhýbá velkým obloukem, vypadalo to, že Švýcaři budou muset opravdu bojovat o každého návštěvníka. Důvod byl jednoznačný: místní centrální banka v polovině ledna rozhodla o zrušení limitu pro kurz domácí měny vůči euru, a ze Švýcarska se tak stala ještě dražší země než dosud. Podle market manažerky Switzerland Tourism Aleny Koukalové se ale situace uklidňuje.

Uvolněný kurz franku vůči euru by letní dovolenou příliš prodražit neměl

„Když Švýcarská národní banka uvolnila 15. ledna švýcarský frank, vylétl kurz k české koruně až na 29 korun. Od té doby ale trvale klesá, dnes už je na hodnotě 26,20 korun,“ říká Alena Koukalová. Takže i ceny potravin jsou už jinde, než uváděla zpráva ČTK. Káva ve Švýcarsku stojí od 3,60 do 4,20 CHF, tedy 94 až 110 korun, za velké pivo turisté zaplatí 5 až 7 CHF, tedy 131 až 183 korun. Podle Aleny Koukalové nicméně kurz franku vůči euru a potažmo české koruně může ovlivnit lyžaře, kteří se o návštěvě Švýcarska rozhodovali až v lednu. „U zimních hostů z Čech je totiž na prvním místě právě sportovní aktivita a až potom místo v Alpách, kam se za ní vydat. Navíc zimní dovolená je vždy dražší než letní. Osobně tedy očekávám větší dopad právě na zimní sezonu. V létě se turisté vydávají za destinací, proto tady nebude zdražení hrát takovou roli. Dovolená se v důsledku kurzu dolaru prodraží i v jiných destinacích,“ říká. Švýcarsko je podle ní navíc zemí s velmi bohatou a pestrou nabídkou na malé ploše a turisté, kteří Švýcarsko navštíví poprvé, se často vracejí. „A věřím, že tahle skupina nás neopustí,“ dodává. Kromě toho do Švýcarska Češi nikdy nejezdili z toho důvodu, že by se jednalo o levnou nebo výhodnou dovolenou, ale právě kvůli jedinečné přírodě a zejména horám. „A na téhle unikátní nabídce se nic nemění,“uzavírá Alena Koukalová.

Švýcarští hoteliéři navíc už na nepříznivý kurz švýcarského franku vůči euru operativně zareagovali a připravili řadu speciálních nabídek, mnozí z nich například fixují kurz na původní úrovni před uvolněním. Připraveny mají i různé bonusy pro hosty, které budou v pondělí zveřejněny na webu MojeSvycarsko.com.

Ilustrační fotografie: Tici23 a Kabelleger / David Gubler / Wikimedia Commons

Čtěte také: Silný frank připravil Švýcarsko o turisty, Rakousko jásá

Nejnovější články z rubriky Evropa

Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Bude strategie Česka na německém trhu úspěšná? Neujíždí nám vlak?

2300 zástupců německých cestovních kanceláří, 121 000 chatů či 577 kontaktů na jednoho vystavovatele - to je jen pár čísel z dvoudenních premiérových virtuálních Counter Days fvw na největším evropském trhu cestovního ruchu v Německu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cyklobusy na trase Brno–Vídeň vyjedou již počtvrté

Čtvrtým rokem vyjedou letos na trase Brno–Vídeň cyklobusy svážející cyklisty z Brna a Židlochovic na místa česko-rakouského pohraničí, jako je třeba Hevlín, Znojmo nebo Mistelbach. Od dubna do října je v plánu vypravit jich podle zájmu zhruba deset....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Malta chce lákat v létě turisty na kapesné

Maltská vláda chce přilákat letos v létě turisty tím, že jim vyplatí kapesné. Vládní program představil ministr pro cestovní ruch Clayton Bartolo. Největší příspěvek, až 200 eur (zhruba 5 200 korun) na osobu, dostanou turisté, kteří si...

Číst více