Zámek ve Velkých Losinách, známé dějiště čarodějnických procesůFoto: Shutterstock.com
Moravskoslezský kraj není rozhodně jen průmyslovým centrem, jak by se někomu mohlo na první pohled zdát. Kopce Beskyd navazují na Jeseníky, zatímco na jejich zalesněné svahy z dálky shlížejí Praděd s Lysou horou. Poznejte místní tradice, objevte kolorit horských měst i městeček a poznejte alespoň trochu z jejich atmosféry. Nebudete litovat!
Legendami obklopené Petrovy kameny
V Hrubém Jeseníku, kousek od Pradědu, coby kamenem dohodil od Ovčárny, se vypínají Petrovy kameny, přezdívané Petráky. Skalní útvar utvořený z břidlic a rul je vysoký 7 metrů a překvapí šířkou 25 metrů. Skupina skal jako taková není veřejně přístupná, kolem nich se však klikatí hřebenová trasa. Jedná se také o vzácnou lokalitu endemitických druhů rostlin.
Petrovy kameny, v pozadí vysílač na PraděduFoto: Shutterstock.com
V dávných dobách, přesněji v 17. století, bylo toto místo nechvalně proslulé čarodějnictvím. Lidé totiž věřili tomu, že se právě tady během sabatů setkávali čarodějnice a ďáblové, aby se oddávali nejrůznějším praktikám. Pokud se někdo nacházel na tomto místě, byl rázem osočen z čarodějnictví. Stačila i pouhá domněnka nebo křivé svědectví a čarodějnický proces, ve kterém figuroval obávaný inkvizitor Jindřich Boblig z Edelstadtu, na sebe nenechal dlouho čekat. O vině či nevině rozhodoval inkviziční tribunál složený z úředníků. O spravedlnosti jako takové bohužel nemohla být řeč. V zájmu Bobliga totiž nebylo prokázat vinu, nýbrž z oběti vynutit přiznání. Praktiky vedoucí k doznání vedly přes nejrůznější způsoby mučení, což bylo jen otázkou času a důmyslnosti v týrání. Hnacím motorem byl především ten fakt, že majetek odsouzených poté připadl inkvizitorovi. Strašlivá smrt na hranici v areálu losinského zámku potkala několik desítek nevinných osob. Hrůzu nahánějící událost zachycuje film Kladivo na čarodějnice.
Děda Praděda, otce Jeseníků, nikde jinde neuvidíte
V podhůří Jeseníků, konkrétně v obci Jiříkov u Rýmařova, se rozprostírá Pradědova galerie u Halouzků, kde spatříte stovky vyřezávaných soch v životní i nadživotní velikosti znázorňující různé motivy. Vzhledem k tomu, že vánoční svátky klepou na dveře jako první zaujme betlém, který čítá více než 200 vyřezávaných postav. Nechybí biblické výjevy, zvířata ani létající andělé. Může se pochlubit oceněním „Největší betlém na světě“, které si vysloužil u příležitosti konání světového kongresu betlémářů v Hradci Králové.
Uměním Jiřího Halouzky se můžete pokochat v Jiříkově u RýmařovaFoto: Shutterstock.com
Také rozhodně nepřehlédnete vůbec největší sochu děda Praděda v Česku s úctyhodnými rozměry. Je vysoká 10,4 metru a váží 18 tun. Těšit se můžete i na dřevěný obraz Pradědovy říše. Všechny tři uvedené zajímavosti jsou zapsány v české Guinessově knize rekordů. Domluvte si prohlídku a zjistěte mnohem víc. Všudypřítomná vůně dřeva stejně jako um místního řezbáře Jiřího Halouzky, jenž vyřezává přes 50 let, vás okouzlí. Krása střídá nádheru a v tomto případě se připojí i obdiv.
Tam, kde si bez klobouku ani neškrtnete
Co vás napadne jako první, když se řekne Nový Jičín? Klobouk? Správně! Pokrývky hlavy všech stylů, tvarů a velikostí se tady cítí jako doma. V Žerotínském zámku, jenž se nachází v samotném srdci města, natrefíte na stálou expozici s názvem Nechte na hlavě věnovanou tomuto módnímu doplňku. Vaše zraky upoutá kolem 600 klobouků, čepic, čepců i přileb, které se datují od 19. století do současnosti. Nechybí ani nevšední exponáty, stejně tak tematicky zaměřené celky, které návštěvníkům dokreslují konkrétní období či danou příležitost. Spatříte módu z dob Rakouska-Uherska, také tu svatební z období kolem 20. století, přilby vojáků a v neposlední řadě klobouk československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. A aby toho nebylo málo, můžete si některé klobouky nejen vyzkoušet, ale dokonce si v nich pořídit momentku. Padne vám cylindr, buřinka nebo snad baret?
Expozice klobouků v Návštěvnickém centruFoto: Návštěvnické centrum Nový Jičín - město klobouků
Klobouky si můžete i vyzkoušet...Foto: Návštěvnické centrum Nový Jičín - město klobouků
...případně si odnést originální snímekFoto: Návštěvnické centrum Nový Jičín - město klobouků
Pokud klobouky zbožňujete ještě o kapku víc, návštěvnické centrum v historickém domě na Masarykově náměstí vás seznámí s procesem výroby v jednotlivých fázích. Dokonce si jednotlivé kroky můžete sami vyzkoušet či si odnést ručně vyrobený suvenýr.
Ve stejné budově sídlí také expozice sladěná do bílých a černých barev s názvem Generál Laudon. Mapuje život a zásluhy známého generála Ernsta Gideona von Laudona, který v Novém Jičíně pobýval a nakonec i zemřel.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.