Sdružení vyzývají vládu k projednání rámce COVID – veletrhy/kongresy

V nejnovější výzvě vládě volají profesní sdružení po podpoře kongresového, eventového a veletržního průmyslu, který zatím nebyl projednán vládou. Do výzvy se připojily Společenstvo organizátorů veletržních a výstavních akcí ČR, Česká eventová asociace, Prague Convention Bureau a Česká aliance profesionálních kongresových organizátorů.

V nejnovější výzvě vládě volají profesní sdružení po podpoře kongresového, eventového a veletržního průmyslu

Kongresový, eventový a veletržní průmysl je velice specifickým oborem s enormním přesahem do dalších odvětví. Jeho vliv se promítá jak do běžného života občanů, tak do ekonomiky, kultury, vzdělávání a především do vědy, výzkumu a inovací. Významně přispívá k rozvíjení znalostní ekonomiky a sdílení know-how, čímž naplňuje strategii České republiky jako „Country for the Future“.

Prostřednictvím jedinečného vlivu na další odvětví pomáhá tento segment posilovat pozici a konkurenceschopnost České republiky v mezinárodním měřítku. Dlouholeté úsilí vynaložené na dosažení dosavadních úspěšných výsledků bude bez účinné pomoci ze strany státu ztraceno. Následkem nečinnosti nebude jen dočasný propad průmyslu, ale též výrazná dlouhodobá ztráta pozice na mezinárodním trhu a absence prestižních odborných akcích v horizontu následující dekády.

Subjekty a profesní asociace činné v kongresovém průmyslu tak znovu apelují na co nejdřívější projednání již zpracovaného rámce COVID – veletrhy/kongresy. Navržený program by oboru, jež byl pandemií postižen od samého začátku a v jejím celém průběhu zůstává zcela paralyzován, výrazně pomohl. Předmětem návrhu s pracovním názvem „COVID – Veletrhy/kongresy“ je sektorová pomoc subjektům podnikajících v nejvíce zasažených odvětvích,  které se řadí mezi tzv. hromadné akce. V rámci této působnosti jsou to zároveň poslední sektory s významným ekonomickým potenciálem a společenským posláním, kterým se doposud nedostalo jakékoli specifické finanční pomoci od státu. 

Cílem programu je udržení infrastruktury a oprávněnými žadateli mají být především takové společnosti, které dosud neměly příležitost kvalifikovat se v rámci jiných, již schválených sektorových programů v kultuře, tělovýchově nebo profesionálním sportu. Vzorem materiálu se stal dokument Evropské komise nazvaný „Dočasný rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství při stávajícím šíření koronavirové nákazy COVID-19“, umožňující poskytnout finanční příspěvek až 70 procent nepokrytých nákladů středních a velkých podniků a až 90 procent nepokrytých nákladů mikro a malých podniků.

V rámci těchto mantinelů zvolilo MPO ČR konzervativní verzi, která je dimenzována pro sanace do původně přislíbené výše 600 milionů korun. Dle evaluace profesních svazů je předem vyloučeno, aby taková částka byla, na základě navrhovaných kritérií, plně vyčerpána.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více