Sdružení vyzývají vládu k projednání rámce COVID – veletrhy/kongresy

V nejnovější výzvě vládě volají profesní sdružení po podpoře kongresového, eventového a veletržního průmyslu, který zatím nebyl projednán vládou. Do výzvy se připojily Společenstvo organizátorů veletržních a výstavních akcí ČR, Česká eventová asociace, Prague Convention Bureau a Česká aliance profesionálních kongresových organizátorů.

V nejnovější výzvě vládě volají profesní sdružení po podpoře kongresového, eventového a veletržního průmyslu

Kongresový, eventový a veletržní průmysl je velice specifickým oborem s enormním přesahem do dalších odvětví. Jeho vliv se promítá jak do běžného života občanů, tak do ekonomiky, kultury, vzdělávání a především do vědy, výzkumu a inovací. Významně přispívá k rozvíjení znalostní ekonomiky a sdílení know-how, čímž naplňuje strategii České republiky jako „Country for the Future“.

Prostřednictvím jedinečného vlivu na další odvětví pomáhá tento segment posilovat pozici a konkurenceschopnost České republiky v mezinárodním měřítku. Dlouholeté úsilí vynaložené na dosažení dosavadních úspěšných výsledků bude bez účinné pomoci ze strany státu ztraceno. Následkem nečinnosti nebude jen dočasný propad průmyslu, ale též výrazná dlouhodobá ztráta pozice na mezinárodním trhu a absence prestižních odborných akcích v horizontu následující dekády.

Subjekty a profesní asociace činné v kongresovém průmyslu tak znovu apelují na co nejdřívější projednání již zpracovaného rámce COVID – veletrhy/kongresy. Navržený program by oboru, jež byl pandemií postižen od samého začátku a v jejím celém průběhu zůstává zcela paralyzován, výrazně pomohl. Předmětem návrhu s pracovním názvem „COVID – Veletrhy/kongresy“ je sektorová pomoc subjektům podnikajících v nejvíce zasažených odvětvích,  které se řadí mezi tzv. hromadné akce. V rámci této působnosti jsou to zároveň poslední sektory s významným ekonomickým potenciálem a společenským posláním, kterým se doposud nedostalo jakékoli specifické finanční pomoci od státu. 

Cílem programu je udržení infrastruktury a oprávněnými žadateli mají být především takové společnosti, které dosud neměly příležitost kvalifikovat se v rámci jiných, již schválených sektorových programů v kultuře, tělovýchově nebo profesionálním sportu. Vzorem materiálu se stal dokument Evropské komise nazvaný „Dočasný rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství při stávajícím šíření koronavirové nákazy COVID-19“, umožňující poskytnout finanční příspěvek až 70 procent nepokrytých nákladů středních a velkých podniků a až 90 procent nepokrytých nákladů mikro a malých podniků.

V rámci těchto mantinelů zvolilo MPO ČR konzervativní verzi, která je dimenzována pro sanace do původně přislíbené výše 600 milionů korun. Dle evaluace profesních svazů je předem vyloučeno, aby taková částka byla, na základě navrhovaných kritérií, plně vyčerpána.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více