GEOFUN byl doplněn o funkci rozšířené reality. Pro někoho by to mohla být postačující informace, ale protože víme, že ne každý bude z této věty moudrý, rozhodli jsme se obě části informace čtenářům detailně vysvětlit.
GEOFUN je geolokační zábavná mobilní aplikace nové generace určená pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS. Provádí zábavnou a soutěžní formou po zajímavých místech v regionu. Hra vychází z populárního geocachingu, ale svou povahou je mnohem akčnější a dobrodružnější. V GEOFUNu totiž nestačí pouze místo najít a „checknout se“, ale v rámci ní plnit i různé úkoly, které hráčům během hry sdělí místní průvodce. GEOFUN to ale není jen mobilní aplikace a množství her v ní, ale také široká hráčská komunita čítající na 4 000 registrovaných uživatelů, kteří plněním úkolů ve hrách, tzv. geosrandách, získávají body, tedy geonky, na své geokonto. Podle množství získaných geonek soupeří s ostatními hráči v různých soutěžích o reálné atraktivní ceny.
Rozšířená realita v mobilním průvodci městem Svitavy
|
Rozšířená realita, někdy také označovaná jako augmentovaná realita (z anglického výrazu augmented reality), je dle Wikipedie „označení používané pro reálný obraz světa doplněný objekty vytvořenými počítačem. Jinak řečeno jde o zobrazení reality a následné přidání digitálních prvků. V praxi to funguje tak, že kamera v mobilním telefonu snímá obraz reality, speciální aplikace detekuje snímanou scénu nebo umístění a orientaci kamery v prostoru. Na základě této detekce umístí (renderuje) do obrazu promítaného na displej počítače či telefonu doplňující informace (text, obrázky, i animované) anebo může vyvolat naprogramovanou akci. Vše se děje v reálném čase!“ (redakčně upraveno)
V mobilních průvodcích se nejčastěji jedná o funkci, kde na záběru kamery (obraz reálného světa) se doplňují informace o objektech, které se nacházejí v okolí (počítačem vytvořené a doplněné objekty), což bývá název objektu (např. turistického cíle nebo restaurace) a vzdálenost s možností prokliku na jeho prezentaci. To umožňují moduly GPS a kompasu v chytrém telefonu, které aplikaci dávají potřebné informace. Rozšířená realita tímto způsobem vlastně funguje i jako navigátor. Aplikace ukazuje uživateli směr a vzdálenost a pomocí těchto informací je možné k objektu dojít.
Rozšířená realita v chytrém telefonu
|
Rozšířená realita v GEOFUNu nemá za cíl informovat hráče o objektech v jeho okolí, ale spíše zpestřit a zatraktivnit jednotlivé hry, tedy geosrandy pro hráče. Primárním užitím je možnost zobrazit obrázky objektů či průvodců na záběru kamery, kde se samozřejmě spolu s nimi mohou zobrazit i samotní hráči a pořídit si tak společnou fotografii pomocí printscreenu. Prvním místem, kde byla v GEOFUNu rozšířená realita nasazena, je georegion Bruntální město (více na www.geofun.cz/bruntal/). Jedna z her tohoto georegionu je zasazena do spolupracujícího polského města Prudnik, kde se hráčům na záběru kamery zobrazí žába s mečem. Realizace vhodné kompozice je již plně na hráči samotném. Druhým místem je pak geosranda s názvem „Po tufitech za Johankou z Arku“ odehrávající se na břehu Slezské harty, kde se hráčům zobrazí na protějším břehu kreslená podoba pevnosti, která zde byla vystavěna během natáčení zmíněného filmu Johanka z Arku. V samotné hře se pak získá i fotografie z natáčení filmu, a hráč si tak udělá reálnou představu o rozsahu vystavěných kulis
Rozšířená realita v georegionu Bruntální město
|
Rozšířená realita se ve světě již stala populární součástí mobilních aplikací, postupně se objevuje také v českých mobilních turistických průvodcích a nově se stala nedílnou součástí i GEOFUNu, kde nám otevírá široké možnosti v oblasti zábavy. Vzhledem k tomu, že zobrazované prvky na záběru kamery mohou být interaktivní, dokážeme si představit, že např. součástí hry s vojenskou tematikou může být zobrazení vojáků útočících na geosrandistu, které hráč zlikviduje jedině tak, že je po jednom „vykliká“. Těšte se spolu s námi, jaké nové zážitky nám rozšířená realita přinese do GEOFUNu!
www.geofun.cz
