Rozšířená realita v GEOFUNu

GEOFUN byl doplněn o funkci rozšířené reality. Pro někoho by to mohla být postačující informace, ale protože víme, že ne každý bude z této věty moudrý, rozhodli jsme se obě části informace čtenářům detailně vysvětlit.

GEOFUN je geolokační zábavná mobilní aplikace nové generace určená pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS. Provádí zábavnou a soutěžní formou po zajímavých místech v regionu. Hra vychází z populárního geocachingu, ale svou povahou je mnohem akčnější a dobrodružnější. V GEOFUNu totiž nestačí pouze místo najít a „checknout se“, ale v rámci ní plnit i různé úkoly, které hráčům během hry sdělí místní průvodce. GEOFUN to ale není jen mobilní aplikace a množství her v ní, ale také široká hráčská komunita čítající na 4 000 registrovaných uživatelů, kteří plněním úkolů ve hrách, tzv. geosrandách, získávají body, tedy geonky, na své geokonto. Podle množství získaných geonek soupeří s ostatními hráči v různých soutěžích o reálné atraktivní ceny.

 Rozšířená realita v mobilním průvodci městem Svitavy

Rozšířená realita v mobilním průvodci městem Svitavy

Rozšířená realita, někdy také označovaná jako augmentovaná realita (z anglického výrazu augmented reality), je dle Wikipedie „označení používané pro reálný obraz světa doplněný objekty vytvořenými počítačem. Jinak řečeno jde o zobrazení reality a následné přidání digitálních prvků. V praxi to funguje tak, že kamera v mobilním telefonu snímá obraz reality, speciální aplikace detekuje snímanou scénu nebo umístění a orientaci kamery v prostoru. Na základě této detekce umístí (renderuje) do obrazu promítaného na displej počítače či telefonu doplňující informace (text, obrázky, i animované) anebo může vyvolat naprogramovanou akci. Vše se děje v reálném čase!“ (redakčně upraveno)

V mobilních průvodcích se nejčastěji jedná o funkci, kde na záběru kamery (obraz reálného světa) se doplňují informace o objektech, které se nacházejí v okolí (počítačem vytvořené a doplněné objekty), což bývá název objektu (např. turistického cíle nebo restaurace) a vzdálenost s možností prokliku na jeho prezentaci. To umožňují moduly GPS a kompasu v chytrém telefonu, které aplikaci dávají potřebné informace. Rozšířená realita tímto způsobem vlastně funguje i jako navigátor. Aplikace ukazuje uživateli směr a vzdálenost a pomocí těchto informací je možné k objektu dojít.

 Rozšířená realita v chytrém telefonu

Rozšířená realita v chytrém telefonu

Rozšířená realita v GEOFUNu nemá za cíl informovat hráče o objektech v jeho okolí, ale spíše zpestřit a zatraktivnit jednotlivé hry, tedy geosrandy pro hráče. Primárním užitím je možnost zobrazit obrázky objektů či průvodců na záběru kamery, kde se samozřejmě spolu s nimi mohou zobrazit i samotní hráči a pořídit si tak společnou fotografii pomocí printscreenu. Prvním místem, kde byla v GEOFUNu rozšířená realita nasazena, je georegion Bruntální město (více na www.geofun.cz/bruntal/). Jedna z her tohoto georegionu je zasazena do spolupracujícího polského města Prudnik, kde se hráčům na záběru kamery zobrazí žába s mečem. Realizace vhodné kompozice je již plně na hráči samotném. Druhým místem je pak geosranda s názvem „Po tufitech za Johankou z Arku“ odehrávající se na břehu Slezské harty, kde se hráčům zobrazí na protějším břehu kreslená podoba pevnosti, která zde byla vystavěna během natáčení zmíněného filmu Johanka z Arku. V samotné hře se pak získá i fotografie z natáčení filmu, a hráč si tak udělá reálnou představu o rozsahu vystavěných kulis

 Rozšířená realita v georegionu Bruntální město

Rozšířená realita v georegionu Bruntální město

Rozšířená realita se ve světě již stala populární součástí mobilních aplikací, postupně se objevuje také v českých mobilních turistických průvodcích a nově se stala nedílnou součástí i GEOFUNu, kde nám otevírá široké možnosti v oblasti zábavy. Vzhledem k tomu, že zobrazované prvky na záběru kamery mohou být interaktivní, dokážeme si představit, že např. součástí hry s vojenskou tematikou může být zobrazení vojáků útočících na geosrandistu, které hráč zlikviduje jedině tak, že je po jednom „vykliká“. Těšte se spolu s námi, jaké nové zážitky nám rozšířená realita přinese do GEOFUNu!

www.geofun.cz 

 

 

 

 

Vít PechanecWorld Media Partners, s.r.o.
jednatel
info@wmp.cz
 

Nejnovější články z rubriky Online

Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: Pruh Polabí

Porota vybrala vítěze soutěže Turistpropag 2022

Na Výstavišti v Lysé nad Labem se včera sešli porotci prestižní  soutěže  a  přehlídky  turisticko- propagačních  materiálů  Turistpropag 2022, aby vybrali vítěze v 19 kategoriích.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vrátí se k nám v roce 2023 běžný rytmus?

Rozhovor s Lenkou Žlebkovou, ředitelkou Kongresového centra Praha, byl domluvený více než týden, na klidnější dopoledne prvního březnového pátku. Světové události ale na dohody tohoto typu ohled jaksi neberou. Setkali jsme se nakonec o několik hodin později....

Číst více