Rozhodnutí o zápisu lázní na seznam UNESCO se odkládá

Proces schvalování zápisu evropských lázeňských měst na seznam UNESCO, kterému jsme se detailněji věnovali v dubnovém vydání COT – Celý o turismu, se kvůli celosvětové pandemii nemoci covid-19 odkládá. Investice měst v souvislosti s nominací to ale nezastaví, zjistila ČTK. 

Podle starosty Františkových Lázní a předsedy Sdružení lázeňských míst ČR Jana Kuchaře se zasedání dle informací z února nejdříve mělo přesunout z Číny do Paříže a z konce června na konec října. „Bohužel, od té doby nepřišly žádné nové informace a pouze z neoficiálních zdrojů víme, že již existuje vyjádření odborné skupiny ICOMOS, ale k jeho zveřejnění dojde až tehdy, kdy bude znám termín zasedání,“ uvedl Kuchař. „Co se týká investic s touto nominací souvisejících, budeme se snažit v nich nadále pokračovat bez nějakých odkladů. Je samozřejmě otázkou, jak se projeví současná krize na rozpočtech měst,“ dodal. 

Podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové je zatím termín jednání expertní skupiny o zápisu nejistý. „Vzhledem tomu, že jde o experty z různých zemí, nebude situace jednoduchá. Nezbývá nám tedy bohužel nic jiného než vyčkat, jak se bude situace vyvíjet,“ řekla ČTK. 

Mariánské Lázně

Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina řekl, že je odklad nepříjemný, ale protože všechny nezbytné kroky již podniknuty byly, neklade to na města žádné další požadavky. „Jen budeme déle čekat na konečný verdikt. Řešení dílčích otázek zejména u dopravní infrastruktury je nadále na stole a k jeho vyhodnocení a dalším postupům směřujeme bez ohledu na očekávaný výsledek naší nominace,“ uvedl Kalina a dodal, že již v současné době jsou Mariánské Lázně městem zaměřeným na cestovní ruch, prováděné úpravy tak budou pro město smysluplné bez ohledu na výsledek nominace. 

Do sériové nominace Slavné lázně Evropy se zapojilo 11 měst, rakouské Baden u Vídně, belgické Spa, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, francouzské město Vichy, německá města Bad Ems, Baden-Baden, Bad Kissingen, italské Montecatini Terme a britské City of Bath. Spojuje je to, že se rozvíjela v letech 1700 až 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Budou evropské lázně zapsány na Seznam UNESCO?

Předseda SLM ČR: Naším cílem je obnova lázeňských statutů

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více