Rozhodnutí o zápisu lázní na seznam UNESCO se odkládá

Proces schvalování zápisu evropských lázeňských měst na seznam UNESCO, kterému jsme se detailněji věnovali v dubnovém vydání COT – Celý o turismu, se kvůli celosvětové pandemii nemoci covid-19 odkládá. Investice měst v souvislosti s nominací to ale nezastaví, zjistila ČTK. 

Podle starosty Františkových Lázní a předsedy Sdružení lázeňských míst ČR Jana Kuchaře se zasedání dle informací z února nejdříve mělo přesunout z Číny do Paříže a z konce června na konec října. „Bohužel, od té doby nepřišly žádné nové informace a pouze z neoficiálních zdrojů víme, že již existuje vyjádření odborné skupiny ICOMOS, ale k jeho zveřejnění dojde až tehdy, kdy bude znám termín zasedání,“ uvedl Kuchař. „Co se týká investic s touto nominací souvisejících, budeme se snažit v nich nadále pokračovat bez nějakých odkladů. Je samozřejmě otázkou, jak se projeví současná krize na rozpočtech měst,“ dodal. 

Podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové je zatím termín jednání expertní skupiny o zápisu nejistý. „Vzhledem tomu, že jde o experty z různých zemí, nebude situace jednoduchá. Nezbývá nám tedy bohužel nic jiného než vyčkat, jak se bude situace vyvíjet,“ řekla ČTK. 

Mariánské Lázně

Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina řekl, že je odklad nepříjemný, ale protože všechny nezbytné kroky již podniknuty byly, neklade to na města žádné další požadavky. „Jen budeme déle čekat na konečný verdikt. Řešení dílčích otázek zejména u dopravní infrastruktury je nadále na stole a k jeho vyhodnocení a dalším postupům směřujeme bez ohledu na očekávaný výsledek naší nominace,“ uvedl Kalina a dodal, že již v současné době jsou Mariánské Lázně městem zaměřeným na cestovní ruch, prováděné úpravy tak budou pro město smysluplné bez ohledu na výsledek nominace. 

Do sériové nominace Slavné lázně Evropy se zapojilo 11 měst, rakouské Baden u Vídně, belgické Spa, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, francouzské město Vichy, německá města Bad Ems, Baden-Baden, Bad Kissingen, italské Montecatini Terme a britské City of Bath. Spojuje je to, že se rozvíjela v letech 1700 až 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Budou evropské lázně zapsány na Seznam UNESCO?

Předseda SLM ČR: Naším cílem je obnova lázeňských statutů

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Online vstupenky na jednom místě?

Přesnější statistiky cestovního ruchu i jednodušší nákup vstupenek. To jsou velké digitální novinky, které chystají Ministerstvo pro místní rozvoj a agentura CzechTourism. Projekt eTurista usnadní práci poskytovatelům ubytování i obcím a navíc přinese co nejpřesnější informace o tom, co se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turismus v Praze je na dně, miliardové ztráty ničí celé odvětví

Cestovní ruch v Praze je na dně. Ztráty jdou do miliard a dále narůstají. Restrikce stále přetrvávají, bez urychleného a účinného řešení existenční krize turismu v hlavním městě lze v brzké době očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha si i v době krize polepšila v konkurenci kongresových destinací

Slovinský magazín Kongres letos už podesáté hodnotil mezinárodní kongresové destinace na základě setu 75 odlišných kritérií. Praha v letošním roce získala 4,68 bodu z 5 možných, a obhájila tak své prvenství v regionu tzv. Nové Evropy. V celkovém žebříčku XL...

Číst více