Rozhodnutí o zápisu lázní na seznam UNESCO se odkládá

Proces schvalování zápisu evropských lázeňských měst na seznam UNESCO, kterému jsme se detailněji věnovali v dubnovém vydání COT – Celý o turismu, se kvůli celosvětové pandemii nemoci covid-19 odkládá. Investice měst v souvislosti s nominací to ale nezastaví, zjistila ČTK. 

Podle starosty Františkových Lázní a předsedy Sdružení lázeňských míst ČR Jana Kuchaře se zasedání dle informací z února nejdříve mělo přesunout z Číny do Paříže a z konce června na konec října. „Bohužel, od té doby nepřišly žádné nové informace a pouze z neoficiálních zdrojů víme, že již existuje vyjádření odborné skupiny ICOMOS, ale k jeho zveřejnění dojde až tehdy, kdy bude znám termín zasedání,“ uvedl Kuchař. „Co se týká investic s touto nominací souvisejících, budeme se snažit v nich nadále pokračovat bez nějakých odkladů. Je samozřejmě otázkou, jak se projeví současná krize na rozpočtech měst,“ dodal. 

Podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové je zatím termín jednání expertní skupiny o zápisu nejistý. „Vzhledem tomu, že jde o experty z různých zemí, nebude situace jednoduchá. Nezbývá nám tedy bohužel nic jiného než vyčkat, jak se bude situace vyvíjet,“ řekla ČTK. 

Mariánské Lázně

Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina řekl, že je odklad nepříjemný, ale protože všechny nezbytné kroky již podniknuty byly, neklade to na města žádné další požadavky. „Jen budeme déle čekat na konečný verdikt. Řešení dílčích otázek zejména u dopravní infrastruktury je nadále na stole a k jeho vyhodnocení a dalším postupům směřujeme bez ohledu na očekávaný výsledek naší nominace,“ uvedl Kalina a dodal, že již v současné době jsou Mariánské Lázně městem zaměřeným na cestovní ruch, prováděné úpravy tak budou pro město smysluplné bez ohledu na výsledek nominace. 

Do sériové nominace Slavné lázně Evropy se zapojilo 11 měst, rakouské Baden u Vídně, belgické Spa, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, francouzské město Vichy, německá města Bad Ems, Baden-Baden, Bad Kissingen, italské Montecatini Terme a britské City of Bath. Spojuje je to, že se rozvíjela v letech 1700 až 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Budou evropské lázně zapsány na Seznam UNESCO?

Předseda SLM ČR: Naším cílem je obnova lázeňských statutů

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více