Asociace hotelů a restaurací (AHR) má za sebou první dvě roadshow – v Plzni a Kroměříži. Již každoročně se snaží tímto způsobem AHR (loni ještě NFHR) navázat spolupráci nejen s regionálními hoteliéry a restauratéry, ale také s dalšími subjekty, které se zabývají ubytovací nebo hostinskou činností.
Dne 26. března se konala Velikonoční roadshow v Parkhotelu Plzeň, jejíž celou organizaci převzala do svých rukou iniciativní Krajská sekce AHR Plzeňského kraje. Podle mého názoru nastavili laťku hodně vysoko, neboť celá akce byla pojata trochu netradičně a měla tak přilákat co největší počet zájemců o účast. A povedlo se. Akce se účastnila více jak stovka návštěvníků, což se asi zatím na žádné roadshow konané v regionech nepovedlo. Plzeňská krajská sekce AHR pozvala na tuto akci nejen hotely a restaurace z celého kraje, garantované dodavatele AHR, kteří jsou tradičními účastníky těchto roadshow, ale také místní dodavatele, zástupce z Krajského úřadu a Magistrátu města, střední hotelové školy a učiliště z celého kraje, ale také novináře jak z televize, tak z rádií, novin a odborných časopisů.
Porota na roadshow v Plzni |
Vítěz soutěžě o nejlepší velikonoční nádivku |
A jak se jim celý program vydařil? Vsadili na ověřené heslo: nejdřív práce, potom zábava. Celá roadshow byla zahájena předsedou Krajské sekce AHR Jaroslavem Fischerem, jehož pak vystřídal Václav Stárek, generální tajemník AHR. Jana Kváčová ze Sdružení Obchodu a cestovního ruchu poté odprezentovala novinky z nového Zákoníku práce a také poradila, jak se s ním v praxi „poprat“. Poté následovala přestávka, kterou všichni využili k ochutnání nového jarního menu od společnosti Vitana a k seznámení se s nabídkou dalších přítomných dodavatelů. Následujícím bodem programu, který všichni netrpělivě očekávali, byl první ročník soutěže o nejlepší velikonoční nádivku. Soutěže se zúčastnilo nejen 13 hotelů a restaurací z celého kraje, ale také 9 odborných škol. A tady organizátoři nenechali nic náhodě a sestavili hned dvě poroty, jež soutěžní vzorky anonymně hodnotily. Odborná porota byla sestavena z našich předních kuchařských es a předsedal jí regionální ředitel České obchodní inspekce. Laickou porotu pak představovali zástupci plzeňského magistrátu a krajského úřadu spolu s novináři. Úkol to nebyl jednoduchý, neboť museli ochutnat a očichat 22 vzorků a obodovat je v 6 kritériích. Celé toto zábavné odpoledne velmi vtipně moderoval Petr Jančařík a volné přestávky vyplňoval Švejk band.
A jak soutěž dopadla? V kategorii odborných škol zvítězila „domácí“ Hotelová škola Plzeň a v kategorii profesionálů zabodoval Restaurant u Mansfelda, jehož velikonoční nádivku obě poroty shodně vybrali jako nejlepší.
V Kroměříži se roadshow konala 30. března v Penzionu Na Octárně. Zde byl program již „tradiční“ a účastníci získali informace nejen o prospěšnosti spolupráce s AHR, ale také o novinkách v zákoníku práce, co je nového v oboru doma i v Evropě, novinky z oblasti ekologie a bezpečnosti hostů a o možnostech čerpání prostředků z Evropských fondů. Během programu bylo možné zhlédnout doprovodnou výstavu garantovaných dodavatelů AHR, jež byla obohacena i prezentacemi.
Text a foto: Radka Čánková