René Živný: Těší mě rostoucí kvalita

René Živný

O příležitostech Pardubického kraje v turismu jsme hovořili s René Živným, krajským radním, zodpovědným za sport, volnočasové aktivity, cestovní ruch a informatiku.

Jak jste osobně spokojen s vývojem cestovního ruchu v kraji?

Pokud jde o ubytovací statistiky, jsou naše čísla v porovnání s jinými kraji naprosto pochopitelná, protože stále narážíme na nedostatečnou ubytovací kapacitu. V počtu lůžek jsme na tom ze všech krajů nejhůře. Poptávka je i po kongresových kapacitách v Pardubicích, ale nejsme schopni nabídnout adekvátní velké kongresové zařízení. To jsou naše limity. Roli hraje i to, že jsme v důsledku velmi dobré dopravní dostupnosti krajem tranzitním. Co mě naopak těší, to je stále rostoucí kvalita služeb v turismu.

Co považujete za výzvy a příležitosti, které před krajem v turismu stojí?

Loni nám přibyla další památka UNESCO – světoznámý hřebčín Kladruby nad Labem s jedinečnou krajinou přizpůsobenou chovu ceremoniálních koní. Byla to pro nás úžasná zpráva, ale zároveň i obrovský závazek. Je potřeba se rychle připravit na zvýšenou návštěvnost turistů, tak aby nedocházelo k negativním vlivům a hlavně byly splněny všechny podmínky, které hřebčínu ze zápisu vyplývají. Z praxe vidíme, že je UNESCO výborná marketingová značka hlavně pro zahraniční klientelu, pro kterou je však potřeba být nadstandardně připraven. Co vidím jako velkou výzvu, to jsou další kroky v dobudování Labské stezky, hlavně propojení Hradce Králové, Pardubic a Kladrub nad Labem. Tady nejde vše tak rychle, jak bychom si představovali, ale víme, že pro rozvoj cykloturistiky v našem kraji je to zásadní.

Jaké hlavní plány má kraj pro příští mě­síce?

Marketingově chceme i dále spolupracovat s Královéhradeckým krajem a pro­pagovat oba kraje pod společnou značkou Východní Čechy. Zjistili jsme, že tato propagace je efektivní a obzvlášť v zahraničí rezonuje. Spolupracujeme na veletržních expozicích, společných tiskovinách i organizaci press a fam tripů. ­Organizujeme i oblíbenou soutěž Cyklopecky Východních Čech napříč oběma kraji. Posílili jsme pro letošní rok rozpočet Destinační společnosti Východní Čechy tak, aby mohla realizovat naplánované projekty. Kromě jiného i propagaci hradů a zámků česko-polského příhraničí, cykloturistiku nebo speciální produkt „Po stopách koňských kopyt“. Chceme se věnovat kongresové turistice a rozvíjet činnost naší filmové kan­celáře.

Foto: Pardubický kraj

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více