Řecko uvolnilo omezení pohybu, ostrovy otevře asi v půli června

Také Řekové včera mohli poprvé po šesti týdnech omezení volného pohybu poprvé jít ke kadeřníkovi, koupit si knihu či květiny, nadále by ale měli na veřejnosti dodržovat bezpečnou vzdálenost a v místech s větším počtem lidí nosit roušky. Restaurace a hotely budou otevřeny v červnu. 

Řecké ostrovy by se měly otevřít v polovině června

Vláda se uvolňováním snaží pomalu nastartovat ekonomiku, která je asi z jedné pětiny závislá na cestovním ruchu. Ten pandemie COVID-19 citelně poznamená, podle odhadu hotelové komory hrozí letos bankrot až 65 procentům řeckých hotelů. 

Hotely s celoročním provozem by se v Řecku měly otevřít 1. června, jak oznámil minulý týden premiér Kyriakos Mitsotakis. Ubytování pro turisty, která fungují jen v sezóně, by se mohla začít otevírat asi v polovině června, kdy se podle místních médií očekává i otevření řeckých ostrovů a zahájení pravidelné dopravy na ně. Přesný harmonogram by ale měla vláda teprve oznámit v příštích dnech.

Další zatím známý termín je 11. května, kdy se mají otevřít i větší obchody, s výjimkou nákupních center, která přivítají první zákazníky až začátkem června. Začátkem června se otevřou i restaurace a kavárny a také kina, divadla a sportoviště, ale jen s 60procentní návštěvností. Od 18. května budou moci Řekové cestovat i mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy.

Řecko podle vlády dnes přešlo z fáze „zůstaňte doma“ do fáze „zůstaňte bezpeční“. Tato jedenáctimilionová země byla dosud chválena experty, že šíření koronaviru zvládla relativně výrazně lépe než některé jiné evropské země. V zemi se dosud potvrdilo jen na 2 630 případů nákazy koronavirem a 145 nakažených zemřelo. Vláda ale varovala před nebezpečím nové vlny, pokud lidé nebudou dodržovat stanovená pravidla. „Nyní musíme být dvakrát tak opatrní,“ řekl premiér Kyriakos Mitsotakis.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Česko je zelené, padají bariéry pro cestování

(aktualizováno) Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země s nízkým rizikem nákazy, což usnadní cestování do evropských zemí, které se řídí společným unijním semaforem. Pro většinu oblíbených turistických destinací, včetně Chorvatska,...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více
Foto: -pmu-

Německo se otevírá turistům. Přivést je mají nové kampaně

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, který byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. V jako poslední ze spolkových zemí se v pondělí otevřely turistům hotely v Sasku. Zájem o cesty do...

Číst více