Rakousko ruší omezení pohybu, brzy otevřou restaurace a hotely

Rakousko dál uvolní opatření proti šíření koronaviru, od pátku budou mít lidé opět plnou volnost pohybu. Na tiskové konferenci to dnes ve Vídni řekl ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Na veřejnosti mají lidé od sebe držet metrový odstup, scházet se mohou v maximálně desetičlenných skupinách. Restaurace se v alpské zemi otevřou 15. května, o dva týdny později mohou začít fungovat i hotely a další ubytovací zařízení. 

Od pátku budou mít lidé v Rakousku volný pohyb

„Omezení vycházení můžeme ukončit, už není potřeba ho prodlužovat,“ řekl Anschober. Úřady ale podle něj mohou v jakoukoli chvíli uvolňování zastavit, pokud se začnou statistiky ohledně epidemie nemoci CO20D-49 vyvíjet nepříznivě.

Omezení pohybu kvůli šíření koronaviru platí v Rakousku od poloviny března a skončí 30. dubna. Lidé v rámci karanténních opatření směli domov opouštět jen kvůli nezbytným cestám do práce, na nákupy či k lékaři, povoleny ale byly i zdravotní procházky a sport.

Ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová dnes upřesnila, že po otevření restaurací budou smět u jednoho stolu sedět maximálně čtyři dospělí hosté a jejich děti. Lidé budou obslouženi pouze vsedě u stolů, nikoli u baru nebo výčepu. Pro sedící hosty nebude platit pravidlo držet metrový odstup a personál na sobě bude muset mít roušku, hosté nikoli. Provozní doba je omezena na interval mezi 6:00 a 23:00. Počítá se zejména s rezervacemi předem. Podle listu Kronen Zeitung si hosté nebudou moci stoly vybírat, ale vyčlení jim je personál zařízení.

„Ochrana a zdraví hostů a personálu jsou na prvním místě. I nadále bude potřeba disciplína,“ řekla ministryně. Vždy po dvou týdnech se podle ní situace bude znovu vyhodnocovat. Ohledně uvolnění v oblasti turistiky nyní probíhají jednání na úrovni Evropské unie, uvedla Köstingerová. Rakousko své hranice ale výhledově otevře jen zemím, kde panuje ohledně nákazy podobně příznivá situace, což podle ní je například Německo nebo Česko. 

Na veřejnosti se nyní může v Rakousku sejít najednou maximálně deset lidí, u pohřbů je počet účastníků omezen na 30, uvedl ministr vnitra Karl Nehammer. Omezení počtu účastníků veřejných akcí ale podle něj neplatí pro demonstrace, tam vláda chystá ještě další upřesňující nařízení.

V Rakousku se dosud koronavirem nakazilo 15 258 lidí, aktuálně je ale infikovaných jen 2 208 osob. V posledních dnech denně přibývalo jen několik desítek nakažených. Reprodukční číslo, tedy údaj o tom, kolik jeden infikovaný nakazí dalších lidí, se podle Anschobera nyní pohybuje kolem hodnoty 0,6.

Už v polovině dubna v Rakousku otevřely obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních. Od 2. května budou fungovat všechny obchody i nákupní centra, přičemž tam může být maximálně jeden zákazník na deset čtverečních metrů. Od 4. května se do škol mají vrátit žáci ze závěrečných ročníků středních škol, od poloviny května je budou postupně následovat i další školáci. Dnes vláda rozhodla, že 29. května se otevřou také bazény nebo třeba památky.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Evropa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Poreč – město mozaiky

Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v  Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.

Číst více