Průzkum zjišťoval stav rezervací v TO Pálava a Lednicko-valtický areál

Turistická oblast Pálava a Lednicko-valtický areál provedla v termínu 24.–27. dubna 2020 průzkum pro Fórum cestovního ruchu ČR, ve kterém zjišťovala aktuální stav rezervací v letní turistické sezoně. Co na základě 41 obdržených odpovědí odhalila?

Turistická oblast Pálava a Lednicko-valtický areál provedla v termínu 24.–27. dubna 2020 průzkum pro Fórum cestovního ruchu ČR

Oslovena byla ubytovací zařízení napříč celou turistickou Pálava a Lednicko-valtický areál a výsledky byly závislé na druhu ubytování.

U pronájmů v soukromí (např. vinařské a jiné domky nebo rodinné apartmány), které jsou určeny pro vícedenní pobyt rodiny, je letos situace prakticky stejná jako loni. Na počet rezervací nemá pandemie koronaviru žádný vliv. Důvodem je, že do těchto ubytovacích zařízení jezdí rodiny pravidelně i několik let. Jde tedy o opakující se klientelu, která si termín rezervuje i rok dopředu. Co se týká ubytování v soukromí, jako jsou např. pronájmy bytů nebo pokojů, zde bylo zaznamenáno rezervací méně. Je to z toho důvodu, že tato klientela objednává ubytování spíše až na poslední chvíli.

U penzionů je situace trochu jiná. Jen zhruba 10 procent z nich má stejný počet rezervací jako v roce 2019. U penzionů s menším počtem pokojů a s orientací na rodiny s dětmi je situace o trochu horší než loni. Pro tuto skupinu totiž platí podobný způsob rezervace jako v případě vinařských a jiných domků. Na 80–90 procent penzionů pak hlásí střední až velký propad v počtu rezervací oproti stejnému období v roce 2019.

V případě hotelů jich většina hlásí velký propad aktuálních rezervací. Pouze jeden hotel zaznamenal stejný počet rezervací jako v roce 2019.

Aktuální počet rezervací přitom nezávisí pouze na druhu ubytování, ale také na umístění zařízení. Z průzkumu vyplynul vyšší počet rezervací v oblíbených lokalitách, jako jsou Mikulov, Pavlov či Valtice.

„Současný stav rezervací nemá úplnou vypovídací hodnotu o skutečném budoucím vytížení ubytovacích zařízení v letních měsících, protože značná část obyvatel zatím čeká, jak reálně dopadnou současná omezující opatření, část čeká, jaké jim zbudou finanční prostředky. Další část je stále ovlivněna negativní atmosférou,“ uvedl Radek Galousek, předseda destinační společnosti Pálava a Lednicko-valtický areál. Další skupina také dle něj stále čeká s rezervacemi na to, jestli jim bude umožněno vyjet na zahraniční dovolenou.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Beskydy-Valašsko: spuštěn nový ubytovací rezervační systém

Více než 8 000 lidí navštívilo rezervační systém ubytování na stránkách www.beskydyportal.cz, kterým se Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko snaží pomoci turistům i hoteliérům v době koronavirové krize. Systém funguje zhruba měsíc, začátkem listopadu do něj byla zapojena asi...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Královéhradecký kraj má novou destinační společnost

V prosinci zahájila činnost nová destinační společnost Královéhradeckého kraje. Příspěvková organizace s názvem Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu převzala činnost končící Centrály cestovního ruchu Královéhradeckého kraje a společnosti Revitalizace KUKS, připravuje však i spoustu nových projektů. Centrála o tom...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V okolí lipenské přehrady vznikají nové trasy pro běžkaře

Poblíž lipenské přehrady vzniknou nové trasy pro běžkaře. Stopy budou stroje upravovat pro klasiku i bruslení. Trasy povedou kolem Pasečné u Přední Výtoně a lyžaři se po nich dostanou například pod vrchol Svatý Tomáš. Novináře o tom informoval mluvčí...

Číst více