Průzkum zjišťoval stav rezervací v TO Pálava a Lednicko-valtický areál

Turistická oblast Pálava a Lednicko-valtický areál provedla v termínu 24.–27. dubna 2020 průzkum pro Fórum cestovního ruchu ČR, ve kterém zjišťovala aktuální stav rezervací v letní turistické sezoně. Co na základě 41 obdržených odpovědí odhalila?

Turistická oblast Pálava a Lednicko-valtický areál provedla v termínu 24.–27. dubna 2020 průzkum pro Fórum cestovního ruchu ČR

Oslovena byla ubytovací zařízení napříč celou turistickou Pálava a Lednicko-valtický areál a výsledky byly závislé na druhu ubytování.

U pronájmů v soukromí (např. vinařské a jiné domky nebo rodinné apartmány), které jsou určeny pro vícedenní pobyt rodiny, je letos situace prakticky stejná jako loni. Na počet rezervací nemá pandemie koronaviru žádný vliv. Důvodem je, že do těchto ubytovacích zařízení jezdí rodiny pravidelně i několik let. Jde tedy o opakující se klientelu, která si termín rezervuje i rok dopředu. Co se týká ubytování v soukromí, jako jsou např. pronájmy bytů nebo pokojů, zde bylo zaznamenáno rezervací méně. Je to z toho důvodu, že tato klientela objednává ubytování spíše až na poslední chvíli.

U penzionů je situace trochu jiná. Jen zhruba 10 procent z nich má stejný počet rezervací jako v roce 2019. U penzionů s menším počtem pokojů a s orientací na rodiny s dětmi je situace o trochu horší než loni. Pro tuto skupinu totiž platí podobný způsob rezervace jako v případě vinařských a jiných domků. Na 80–90 procent penzionů pak hlásí střední až velký propad v počtu rezervací oproti stejnému období v roce 2019.

V případě hotelů jich většina hlásí velký propad aktuálních rezervací. Pouze jeden hotel zaznamenal stejný počet rezervací jako v roce 2019.

Aktuální počet rezervací přitom nezávisí pouze na druhu ubytování, ale také na umístění zařízení. Z průzkumu vyplynul vyšší počet rezervací v oblíbených lokalitách, jako jsou Mikulov, Pavlov či Valtice.

„Současný stav rezervací nemá úplnou vypovídací hodnotu o skutečném budoucím vytížení ubytovacích zařízení v letních měsících, protože značná část obyvatel zatím čeká, jak reálně dopadnou současná omezující opatření, část čeká, jaké jim zbudou finanční prostředky. Další část je stále ovlivněna negativní atmosférou,“ uvedl Radek Galousek, předseda destinační společnosti Pálava a Lednicko-valtický areál. Další skupina také dle něj stále čeká s rezervacemi na to, jestli jim bude umožněno vyjet na zahraniční dovolenou.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Na Petříně čeká turisty nové „íčko“

Petřínská rozhledna dnes otevírá nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. Také si zde mohou objednat komentované vycházky s průvodci. Info stánek se...

Číst více
Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

JCCR prohlubuje spolupráci s vysokými školami

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) prohlubuje spolupráci s vysokými školami. Jedna z nejlépe hodnocených organizací destinačního managementu v ČR je v současné době nejen garantem zavedení segmentu cestovního ruchu do národního Registru praxí, v němž dosud chyběl, ale podporu vzdělávání...

Číst více