Průvodci jsou na 10 procentech zakázek

Jedinými zákazníky pro české průvodce jsou letos kvůli koronaviru jednotlivci a rodiny z Česka a okolních států. Přinášejí zhruba deset procent obvyklých zakázek. Většina průvodců je bez práce. Bez pomoci státu jich velká část po prázdninách skončí. Zástupci průvodců chtějí jednat s vládou, uvedla Asociace průvodců ČR. Téma podpory průvodců chce ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová otevřít na jednání vlády, sdělila ředitelka odboru komunikace MMR Veronika Vároši.

Jedinými zákazníky pro české průvodce jsou letos kvůli koronaviru jednotlivci a rodiny z Česka a okolních států

Průvodci budou muset podle asociace od září, kdy skončí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) odklad záloh na sociální a zdravotní pojištění, přerušit živnost. Podle předsedy asociace Stanislava Volemana z letošní sezony nenašetřili ani na minimální odvody. „Období letních prázdnin pomalu končí a s ním zřejmě skončí i průvodci. Za stávajících podmínek se pokračovat nedá a příští turistická sezona je ještě daleko,“ uvedl.

Průvodcům podle Volemana kromě turistických skupin chybějí jako klienti také návštěvníci festivalů, kongresů a veletrhů. Na ztrátě se podepsal i výpadek školních skupin. Odhadovaná podpora nebo kompenzace pro překlenutí období bez turistů se podle něj přitom týká omezeného počtu OSVČ a v porovnání s dalšími vládními opatřeními je její objem zanedbatelný. V ČR podle něj působí 4 500 kvalifikovaných průvodců.

Průvodci stejně jako další OSVČ, které situace kolem koronaviru zasáhla, měli do 8. června nárok na státní příspěvek 25 tisíc korun měsíčně. „Ministerstvo pro místní rozvoj, které mělo pro průvodce a další zasažené OSVČ připravit návrh podpory, nedokázalo ani po dvou měsících s ničím přijít. Předminulý týden to na společném jednání potvrdila zástupcům profesních organizací ministryně Klára Dostálová. Úředníci ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj si věc navzájem přehazují jako horký brambor. Předseda vlády sice v březnu několikrát veřejně prohlásil, že nenechá nikoho padnout, avšak na písemnou výzvu Asociace průvodců ČR ze 7. července k přímému jednání o pomoci dosud neodpověděl,“ uvedl dále Voleman.

„Chápeme tuto těžkou situaci, přímá dotace je neslučitelná s kompenzačním bonusem, který by se musel odečíst. Je potřeba také uvést, že prodloužení kompenzačního bonusu naráží na nesouhlas obcí a krajů. Situace kolem cestovního ruchu je kvůli pandemii velmi složitá a je zapotřebí využít systému sociální podpory skrze úřady práce,“ uvedla za MMR Vároši.

Průvodcům podle předsedkyně Sdružení průvodců Jany Mecnerové začíná sezona v březnu a trvá do října. Průvodcům by kromě jiného podle ní pomohlo snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u služby na deset procent. Nyní podléhají základní sazbě 21 procent. Sjednocení sazby DPH u služeb cestovního ruchu na deset procent je součástí záchranného plánu oboru, které zpracovaly podnikatelské organizace. Vláda už snížila DPH u stravovacích i ubytovacích služeb.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více