Průvodci: Doložit snížené tržby za první měsíce u nás nelze

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch je časově specifický, hlavní sezona trvá od března do října. Průvodci v tomto období pracují neustále, včetně víkendů, aby se finančně zajistili na zimní měsíce. Daňová přiznání vykazují většinou s paušální daní. Jednorázový příspěvek 25 000 korun osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postižených v souvislosti s koronavirem, který slibuje vláda vyplatit, proto vítají. Nelze na ně však aplikovat podmínku doložení snížených tržeb za první čtvrtletí. ČTK to sdělila předsedkyně Sdružení průvodců Jana Mecnerová.

Průvodci se obávají, že kvůli sezonalitě své práce na státní podporu OSVČ nedosáhnou

„Jsme od března na nule a za leden a únor na nějakých 2 000 až 4 000 korunách podle jazykové kombinace. Každý už vyčerpal své úspory z loňského roku,“ řekla ČTK Mecnerová. Jakákoliv pomoc státu je podle ní pro průvodce zásadní, zároveň je ale nezbytné, aby byla vyplacena co nejrychleji. Na květen a červen mají podle ní průvodci veškeré objednávky stornované, na další měsíce ani žádné nepřišly.

„Příjmy většiny průvodců nejsou vysoké, proto také neodvádíme velké částky na daních. Ale náš stát by si měl velmi cenit podnikatelů, kteří si sami zajistí práci, umějí se o sebe a o rodinu postarat. Jsou nás statisíce, jsme důležitou součástí ekonomické mozaiky profesí,“ uvedla dále Mecnerová.

Osvobození od platby sociálního a zdravotního pojištění do srpna je podle ní pro průvodce hranicí, kdy se budou rozhodovat, zda u profese zůstanou, nebo zruší živnost. Udržet průvodce v oboru by mohla pomoct podle ní nějaká měsíční podpora i v dalším období. 

Průvodce se podle Mecnerové také obávají, že mezi prvními, kdo bude o podporu státu žádat, budou „falešní průvodci“, kteří slibují služby zdarma nakonec ale vybírají spropitné. „Pevně věříme, že česká vláda podpoří místní české podnikatele s trvalým pobytem na našem území, tudíž dohledatelné na uvedených adresách, ne na virtuálních, a platící pravidelné měsíční povinné odvody,“ doplnila Mecnarová, která již dříve ČTK řekla, že průvodci v Praze v březnu a dubnu přicházejí za měsíc průměrně o 20 milionů korun.

Stát pro OSVČ připravil již několik úlev. Jejich přehled je k dispozici na webu ministerstva průmyslu a obchodu. Ode včerejška je například možné žádat o ošetřovné na děti do 13 let nebo hendikepované členy rodiny. V úterý vláda schválila pro OSVČ jednorázový příspěvek 25 000 korun jako kompenzaci za období od 12. března do 30. dubna, při splnění několika podmínek. Jedná se například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 000 korun. Návrh musí ještě schválit Sněmovna, která by o něm měla jednat 7. dubna.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více