Průvodci budou muset mít registraci MMR

Průvodci turistů budou muset mít registraci od ministerstva pro místní rozvoj. Rozhodla o tom Sněmovna, která odmítla senátní návrh na další zpřísnění podmínek pro poskytování průvodcovských služeb. Živnostenskou novelu ve sněmovní verzi nyní dostane k podpisu prezident.

Průvodci turistů budou muset mít registraci od ministerstva pro místní rozvoj

Předloha zavede dva stupně národních průvodcovských průkazů, které bude ministerstvo žadatelům vydávat. První stupeň bude vyžadovat pouhou registraci. Druhý stupeň předpokládá odbornou kvalifikaci danou příslušným vzděláním. Turisté si sami zvolí, jak kvalitního průvodce využijí.

Senát neúspěšně prosazoval zavedení prakticky jen druhého stupně průkazu. Průvodcovské služby by tak mohli nabízet výhradně kvalifikovaní lidé. Senátoři argumentovali tím, že je to obvyklé v polovině zemí Evropské unie. O obdobném poslaneckém návrhu Sněmovna hlasovala už při původním schvalování předlohy, zamítla jej.

Povinnost vlastnit průkaz se podle novely nebude vztahovat na průvodce v budovách, tedy například na hradech a zámcích, a v přírodních chráněných územích.

Předloha zákona míří na tvz. deštníkáře

S iniciativou regulace průvodcovských služeb přišlo hlavní město Praha. Navrhovalo jejich zařazení mezi vázané živnosti. Kritici namítali, že pražský návrh by znemožnil průvodcovství například studentům a bezdomovcům. Po sněmovních úpravách míří předloha na takzvané deštníkáře. Jde o průvodce, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma, na konci vycházky ale od účastníků vyberou spropitné.

Foto: Shutterstock.com a -pmu-

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více