Průvodci budou muset mít registraci MMR

Průvodci turistů budou muset mít registraci od ministerstva pro místní rozvoj. Rozhodla o tom Sněmovna, která odmítla senátní návrh na další zpřísnění podmínek pro poskytování průvodcovských služeb. Živnostenskou novelu ve sněmovní verzi nyní dostane k podpisu prezident.

Průvodci turistů budou muset mít registraci od ministerstva pro místní rozvoj

Předloha zavede dva stupně národních průvodcovských průkazů, které bude ministerstvo žadatelům vydávat. První stupeň bude vyžadovat pouhou registraci. Druhý stupeň předpokládá odbornou kvalifikaci danou příslušným vzděláním. Turisté si sami zvolí, jak kvalitního průvodce využijí.

Senát neúspěšně prosazoval zavedení prakticky jen druhého stupně průkazu. Průvodcovské služby by tak mohli nabízet výhradně kvalifikovaní lidé. Senátoři argumentovali tím, že je to obvyklé v polovině zemí Evropské unie. O obdobném poslaneckém návrhu Sněmovna hlasovala už při původním schvalování předlohy, zamítla jej.

Povinnost vlastnit průkaz se podle novely nebude vztahovat na průvodce v budovách, tedy například na hradech a zámcích, a v přírodních chráněných územích.

Předloha zákona míří na tvz. deštníkáře

S iniciativou regulace průvodcovských služeb přišlo hlavní město Praha. Navrhovalo jejich zařazení mezi vázané živnosti. Kritici namítali, že pražský návrh by znemožnil průvodcovství například studentům a bezdomovcům. Po sněmovních úpravách míří předloha na takzvané deštníkáře. Jde o průvodce, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma, na konci vycházky ale od účastníků vyberou spropitné.

Foto: Shutterstock.com a -pmu-

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

SOUTĚŽ o wellness POBYT pro dva v Karlovarském kraji

PRAVIDLA SOUTĚŽE: Doba konání soutěže: od 19. 9. 2021 do 3. 10. 2021 do 23:59 Podmínky vstupu do soutěže: Účastníkem v soutěži se stáváte zodpovězením na soutěžní otázku, resp. vyplněním formuláře a kliknutím na „To se mi líbí“ na facebookové stránce...

Číst více
Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více