Provize z palivových příplatků – ano či ne?

Od chvíle, kdy letecké společnosti zavedly palivové příplatky, vedly je odděleně, aniž by z jejich výše byla cestovním kancelářím s agenturou IATA vyplácena provize, která v té době ještě nebyla na dnešní nulové sazbě. Jak letecké společnosti postupně cestovním kancelářím zhoršovaly podmínky dosažení odměny za prodej, začaly se cestovní kanceláře zamýšlet nad tím, kam až a proč tuto v podstatě nerovnoprávnou praxi mlčky tolerovat. V některých zemích byl problém řešen právní cestou – a to úspěšně, v některých došlo k narovnání i bez nutnosti soudu. Tím se nechala inspirovat i Asociace cestovních kanceláří České republiky a podnikla v tomto směru základní kroky.

Dne 3. března 2008 se pak uskutečnilo jednání IATA sekce ACK ČR, na jehož programu byl jediný bod – prezentace právního stanoviska advokátní kanceláře Machánek, Zach a partneři k možnému nároku IATA cestovních kanceláří na výplatu provize z palivových příplatků, jak byly zavedeny leteckými společnostmi v průběhu roku 2004. Na počátku jednání byli přítomní zástupci IATA cestovních kanceláří – členů i nečlenů ACK ČR – seznámeni s dosavadním průběhem jednání v této věci na úrovni ACK ČR a ve vztahu k jednotlivým leteckým společnostem, na jehož základě se představenstvo ACK ČR rozhodlo zadat zpracování právního rozboru, který by jednak, s vysokou dávkou určitosti, stanovil oprávněnost nároků IATA schválených agentur, jednak by v případných následných soudních sporech byl hlavním podpůrným materiálem pro vznesení nároků.

Ve svém vystoupení Mgr. Petr Zach přednesl informaci o hlavních bodech právního rozboru. Jeho hlavním závěrem bylo, že nárok IATA schválených agentur na zpětnou výplatu provize z palivových příplatků je dle všech podkladů, které jsou k dispozici, oprávněný. Potvrdily se tak domněnky cestovních kanceláří, že palivový příplatek, který od roku 2004 začal být uváděn v letenkách jako tzv. YQ taxa, je nutno zahrnout do celkového objemu tzv. jízdného, ze kterého měla být započtena provize, která v době zavedení palivového příplatku existovala, nejdříve ve výši 7 %, později 1 %. Tento nárok podle názoru advokátní kanceláře je možné s velkou pravděpodobností úspěchu uplatnit.

Je teď v rukách jednotlivých IATA schválených agentur, jak s uplatněním svých nároků naloží. Data o celkových výších vybraných palivových příplatků je možné za úplatu bez problémů získat z BSP. Nárok budou moci cestovní kanceláře uplatnit vůči jednotlivým leteckým společnostem buď samostatně, nebo společně. Pokud má některá IATA cestovní kancelář zájem sdružit se v tomto ohledu, může se obrátit na ACK ČR, která ráda vyjde vstříc a zprostředkuje jejich kontakty. IATA sekce ACK je kdykoliv otevřena všem zájemcům o sdílení informací a společný postup ve všech věcech týkajících se spolupráce s leteckými společnostmi.

Je to jeden z krůčků k opětnému získání iniciativy cestovních kanceláří v jednáních s leteckými společnostmi a de facto obnovení dialogu mezi nimi, který po nějakou dobu neexistoval. Cestovní kanceláře dosud zajišťují 70 % prodejů letenek na trhu v České republice a měly by se jednotně daleko více zasazovat za svoje oprávněné zájmy. Je to důležité nejen pro ně, ale především pro klienty. Těm v důsledku přístupu leteckých společností hrozí kromě zhoršení služeb i v konečném důsledku zdražení služeb (viz např. zavedení tzv. Service Fee k 1. lednu 2005, které provázelo snížení provizí cestovním agenturám). Takže cestovní kanceláře nebojují jenom za svoje oprávněné zájmy, ale bojují i za svoje klienty.