Propad tržeb kongresů v Praze může být až 20 mld. Kč

Tržby pražského kongresového průmyslu se započtením návazných služeb by se letos mohly propadnout o více než 20 miliard korun, což by znamenalo pokles o 74 procent oproti předpokládaným tržbám bez vlivu pandemie. V případě pozitivního vývoje, kdy budou od 1. července umožněny příjezdy z okolních zemí a od 1. září z ostatních států, by propad mohl být zhruba 16 miliard korun. Vyplývá to ze studie společnosti Economic Impact pro Prague Convention Bureau.

Tržby pražského kongresového průmyslu se započtením návazných služeb by se letos mohly propadnout o více než 20 miliard korun

Šíření koronaviru a vládní opatření mají vliv také na spotřebu v tomto odvětví. Letos měla dosáhnout více než 13,5 miliardy korun. Pokud uvolňování bude pokračovat podle plánu, hranice se začnou otevírat od 1. července, spotřeba klesne na 5,5 miliardy korun. Do veřejných rozpočtů se tak dostane o tři miliardy korun méně. V případě, že by příjezdy turistů nebyly možné do 31. prosince, spotřeba by klesla o zhruba deset miliard korun, příjmy veřejných rozpočtů by se tak snížily o téměř 73 procent na 1,5 miliardy korun.

Další vývoj pražského kongresového průmyslu podle ředitele organizace Prague Convention Bureau Romana Mušky výrazně ovlivní podpora vlády. „Kongresový průmysl se od volnočasového turismu liší v mnoha směrech, a prostředky jeho podpory jsou tak vysoce specifické, ať už se jedná o granty pro pořadatele akcí, zlevněnou městskou hromadnou dopravu či další nefinanční podpory destinace,“ uvedl.

V České republice se loni podle Českého statistického úřadu v hromadných ubytovacích zařízeních konalo 14 726 konferencí, kterých se účastnilo téměř 1,5 milionu lidí. V Praze se uskutečnilo 5668 konferencí, o 1134 více než předloni. Podle Prague Convention Bureau je více než polovina akcí v Praze mezinárodních. Nejčastějšími zdrojovými trhy byly loni Spojené státy, Německo, Velká Británie a Francie.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více
Foto: Jiří Balát

Cyrilometodějská stezka certifikována jako Kulturní stezka Rady Evropy

Představitelé sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a Zlínského kraje převzali včera ve Zlíně z rukou ředitele Evropského institutu kulturních stezek v Lucemburku Stefana Dominioniho certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. V tiskové zprávě o tom informala Centrála cestovního ruchu...

Číst více