Propad tržeb kongresů v Praze může být až 20 mld. Kč

Tržby pražského kongresového průmyslu se započtením návazných služeb by se letos mohly propadnout o více než 20 miliard korun, což by znamenalo pokles o 74 procent oproti předpokládaným tržbám bez vlivu pandemie. V případě pozitivního vývoje, kdy budou od 1. července umožněny příjezdy z okolních zemí a od 1. září z ostatních států, by propad mohl být zhruba 16 miliard korun. Vyplývá to ze studie společnosti Economic Impact pro Prague Convention Bureau.

Tržby pražského kongresového průmyslu se započtením návazných služeb by se letos mohly propadnout o více než 20 miliard korun

Šíření koronaviru a vládní opatření mají vliv také na spotřebu v tomto odvětví. Letos měla dosáhnout více než 13,5 miliardy korun. Pokud uvolňování bude pokračovat podle plánu, hranice se začnou otevírat od 1. července, spotřeba klesne na 5,5 miliardy korun. Do veřejných rozpočtů se tak dostane o tři miliardy korun méně. V případě, že by příjezdy turistů nebyly možné do 31. prosince, spotřeba by klesla o zhruba deset miliard korun, příjmy veřejných rozpočtů by se tak snížily o téměř 73 procent na 1,5 miliardy korun.

Další vývoj pražského kongresového průmyslu podle ředitele organizace Prague Convention Bureau Romana Mušky výrazně ovlivní podpora vlády. „Kongresový průmysl se od volnočasového turismu liší v mnoha směrech, a prostředky jeho podpory jsou tak vysoce specifické, ať už se jedná o granty pro pořadatele akcí, zlevněnou městskou hromadnou dopravu či další nefinanční podpory destinace,“ uvedl.

V České republice se loni podle Českého statistického úřadu v hromadných ubytovacích zařízeních konalo 14 726 konferencí, kterých se účastnilo téměř 1,5 milionu lidí. V Praze se uskutečnilo 5668 konferencí, o 1134 více než předloni. Podle Prague Convention Bureau je více než polovina akcí v Praze mezinárodních. Nejčastějšími zdrojovými trhy byly loni Spojené státy, Německo, Velká Británie a Francie.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více