Princezny, draci, skřítci – a památky

Foto: Daniel Mrázek Staré Hrady Foto: Daniel Mrázek

Že prohlídkové okruhy na hradech a zámcích jsou jen pro dospělé a děti při nich vyrušují? To už dávno neplatí! České a moravské památky nabízí dospělým vzdělání a dětem zábavu. Přinášíme několik tipů, při kterých se zabaví celá rodina.

Za tajemnou mumií na Buchlov

Děti vyfasují pastelky a drobný notýsek s omalovánkami, hádankami, bludišti a dalšími úkoly. To vše doplňují popisky shrnující nejdůležitější okamžiky z dějin hradu. Tak vypadá dětský okruh na hradě Buchlov na Uherskohradišťsku, který nese výmluvný název „S pastelkami po hradu Buchlov“.

Cílem dětského okruhu je srozumitelnou formou představit dětem život na středověkém hradě. Školený průvodce v historickém kostýmu se formou dialogu snaží děti zaujmout a pomáhá v nich přirozeným způsobem pěstovat kladný vztah k historii a památkám vůbec,“ popisuje Marcela Jošková ze správy státního hradu Buchlov.

Děti poslouchají o tom, jak se na hradě žilo, a seznámí se i s některými místními legendami. Během toho uvidí „lípu neviny“, černou kuchyni nebo hradní studnu a trochu tajemna je čeká v místnosti s egyptskou mumií. Nakonec se rozhlédnou po kraji z hradní věže. Děti neuslyší téměř žádné letopočty ani další „nezajímavá“ data. A Marcela Jošková ještě upozorňuje na novinku letošní sezóny: „V letošním roce jsou pro děti připraveny ve vybrané prázdninové víkendy loutkové divadelní pohádky. Pohádky se hrají vždy před dětským okruhem v 10 a ve 13 hodin.

Podobně laděnou prohlídku nabízí i zámek Jánský Vrch u Jeseníku. Tamní speciální dětský okruh si užijí děti už od čtyř let. Během prohlídky plní všelijaké úkoly a nakonec je čeká odměna – malé princezny, princové a rytíři se můžou obléct do kostýmů a vyfotit se v nich. A komu by to bylo málo, může se z hradu vydat na pohádkovou stezku v zámeckém parku. Na malé návštěvníky čeká jedenáct zastavení s výjevy z pohádek – a děti mají za úkol je poznat. Parkem se prochází samostatně s rodiči (prarodiči, strýcem, tetou… zkrátka s dospělým doprovodem) a vstupné platit nemusí. Jen si v pokladně zámku vyzvednou pohádkovou mapu, aby v parku nezabloudily.

Dětské programy si přichystala celá řada dalších státních památek. Přehled některých z nich nabízí stránky Národního památkového ústavu zde, případně zde.

Z malých dětí velcí architekti

Geometrie a architektura. To je tématem dětského okruhu na zámku ve Žďáře nad Sázavou. I když téma zní na první pohled složitě, organizátoři slibují, že program je plný her a zábavy a děti se při něm promění na stavitele.

Prohlídka začíná ve zdejším Muzeu nové generace. Jde o unikátní multimediální zážitkovou expozici, kterou ocení malí i velcí. „Děti zažijí první patro středověku, v druhém pak barokní symboly a architekturu Jana Blažeje Santiniho,“ přibližuje Kristýna Hamáková, která má na žďárském zámku na starosti marketing. „Zábavnou a interaktivní formou je audioprůvodce provede muzeem. V audioprůvodci je nahrán rozhovor cisterciáckého mnicha a malé holčičky, kteří si spolu vyprávějí příběhy a tím muzeem malé návštěvníky provází. Děti si vyzkouší denní režim mnicha, prolistují si středověkou kronikou, na které doslova běhají postavy, vyzkouší barokní kaleidoskop a společně s rodiči objeví zámořské objevy baroka. Na videích a barevných instalacích objeví Santiniho příběh i proslulou geometrii. Nakonec vyzkouší světelnou stěnu, která bude dělat doslova to, co děti chtějí a jak si před ní poskočí,“ doplňuje Hamáková.

Z Muzea nové generace pak děti vyrazí do areálu zámku hledat geometrické tvary. Podle Kristýny Hamákové tak poznají, jakou roli geometrie v architektuře hraje: „Letní dětské prohlídky děti seznamují s vývojem architektury od dob baroka po současnost. Děti hravou formou zjišťují, kdo je to architekt. Ve starém zámeckém sklepení vidíme základy stavby a vyzkoušíme si prostorovou představivost. Za pomoci přírodních materiálů a lan sestavíme geometrické tvary a vysvětlíme si co je to pravý úhel.“

Čtverec, trojúhelník a kružnice pak děti provází zbytkem prohlídky. Každé dítě dostane lupu ve tvaru některého geometrického tvaru. Tvar pak během prohlídky návštěvníci hledají na různých místech v areále. Na závěr prohlídky si děti sami vyzkouší postavit stavbu dle vlastní fantazie a zahrají si tak na architekta.

Kristýna Hamáková si pochvaluje, že o letní dětské prohlídky bývá každoročně velký zájem: „Jak z řad místních, tak i přijíždějících turistů, kteří třeba bydlí kousek od zámku a hledají kreativní zábavu pro své děti. Některé prohlídky jsou zaplněné i týden dopředu, některé dny zůstávají s pár volnými místy, ale den před se prohlídka vždycky zaplní a lektoři tak mají skvělou partu malých návštěvníků.“ Prohlídky probíhají každé pondělí, středu a pátek. Když je větší skupina návštěvníků, může si objednat prohlídku i v jiný stanovený den a čas.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

https://www.zamekzdar.cz/

Děti určitě zaujme i výstava Svět skřítků a trpaslíků letohrádku Mitrovských v Brně. Malí i velcí návštěvníci se při ní setkají se dvěma stovkami pohádkových postaviček v krajinkách nebo zahrádkách. Skřítci na výstavě například stráží poklad nebo dělají neplechy v domácnosti. A na sladkosti dostanete chuť při další výstavě, která v letohrádku Mitrovských probíhá – Historie mlsání. Návštěvníci se při ní dozvědí, jak cukráři objevili lízátka, zmrzlinu, čokoládu a další laskominy. A děti své oblíbené dobroty budou moct ztvárnit ve výtvarné dílně.

Říše permoníků pak děti i dospělé uchvátí v těžní věži Kukla v Oslavanech. Jedná se o pozůstatek zdejšího uhelného dolu a návštěvníci se seznámí s jeho historií. Věž je ale zároveň součástí zábavního parku Permonium, ve kterém na malé i velké čekají ty nejroztodivnější a mnohdy dobrodružné úkoly, které připravili zdejší permoníci.

Všechny zmíněné nestátní památky jsou navíc zapojené do motivačního programu Objevuj památky. Při návštěvě třetí památky zaplatíte jen polovinu vstupného a sedmou památku budete mít úplně zadarmo. A ještě můžete vyhrát zajímavé ceny.

S čarodějem Archibaldem do pohádkové říše

Branou do naprosto jiného – pohádkového – světa je hrad a zámek Staré Hrady na Jičínsku. Ten je doslova od sklepa až na půdu naplněný pohádkovými postavami. V renesančním zámeckém komplexu jich „žijí“ více než čtyři stovky a každá má za sebou svou pohádku. Takže zatímco dospělí se od kostýmovaných průvodců dozvídají informace o historii zdejší památky a také o životě za doby panování Františka Josefa I., čemuž se věnují zdejší sbírky, děti poslouchají příběhy místních pohádkových bytostí.

Novinkou letošní sezóny je, že zámecké pohádkové sklepení ožilo zvukovými a světelnými efekty. Mluveným slovem provází nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., slyšet jsou vodníci, obři, čertíci, draci, víly a další pohádkové bytosti. A komu pak vyhládne, může vyzkoušet i zdejší pohádkovou hradní krčmu.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací

www.starehrady.cz

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více