Počet turistů v Egyptě se vrací po letech nepokojů na úroveň roku 2010 a příjmy z turistiky v loňském fiskálním roce vystoupily na rekordních více než 12,5 miliardy USD (přes 288 miliard korun). V rozhovoru to řekla egyptská ministryně cestovního ruchu Ranja Mašátová.
Vláda se snaží turistiku podpořit, protože je důležitým zdrojem deviz. Cestovní ruch se na hrubém domácím produktu (HDP) Egypta podílí asi 15 procenty. Protože se bezpečnost v Egyptě zlepšila, turisté se začali vracet. Británie pak také zrušila doporučení pro komerční aerolinky, aby nelétaly na Sinaj. Vláda podle Mašátové přijala nové, přísnější standardy pro ubytování a zvýšila propagaci země. Egypt se podle ní snaží rozvinout nové možnosti mimo kulturní památky, slunce a moře.
„Dnešní turisté hledají zážitky, rozmanitost nabídky a snaží se být součástí místní komunity,“ uvedla ministryně a upozornila na turistickou trasu poblíž letoviska Hurgada, která je dlouhá 170 kilometrů. Velkým lákadlem by podle ní mělo být velké egyptské muzeum, která má být příští rok otevřeno blízko pyramid v Gíze.
V Jihoafrické republice včera kvůli opakovaným nehodám přerušili provoz luxusního vlaku mezi Kapským Městem a Pretorií. Jde o výletní soupravu zvanou Modrý vlak, která turisty trasou dlouhou 1 600 kilometrů veze dva dny.
Cestovní kancelář Čedok představila nabídku exotických zájezdů na zimní sezonu. Její klienti mohou vybírat z cest do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy a nově také do Keni a Mexika. Do dálkových destinací bude létat z Letiště Václava Havla Praha...
Den před jedním z nejvýznamnějších českých státních svátků – Dnem české státnosti, připadá na pondělí 27. září Světový den cestovního ruchu. Po roční pauze vynucené problematickou celosvětovou pandemickou situací se oslav a doprovodného programu ujme hostitelská země Pobřeží slonoviny.