Pražské prostory letos počítají s lokálními kongresy

Kongresové sály a hotely v Praze letos do konce roku počítají s konáním především lokálních akcí. Většina mezinárodních akcí byla kvůli pandemii koronaviru zrušena nebo přesunuta na příští rok, někdy ještě s otevřeným datem konání. Někteří pořadatelé a pronajímatelé sálů jsou připraveni na možnost pořádání virtuálních kongresů a konferencí. Rozšíření služeb a zaměření se na menší místní akce podle nich ale nemůže letošní ztrátu vyrovnat. Vyplývá to z ankety mezi provozovateli kongresových a konferenčních sálů a hotelů.

Kongresové sály a hotely v Praze letos do konce roku počítají s konáním především lokálních akcí

„Z letošního kalendáře akcí nám vypadl například Světový kongres anesteziologů jakožto akce, která se koná jednou za čtyři roky a do Evropy se měla vrátit po dlouhých letech s očekávanou účastí 8000 anesteziologů z celého světa. Na příští rok byl přeložen také světový automobilový kongres FISITA. Přesunout jsme museli několik akcí pro zhruba 2500 až 3000 lidí i velké množství korporátních akcí s předpokládanou účastí 300 až 400 osob,“ uvedl ředitel O2 areny a O2 universa Robert Schaffer.

Cílem je nyní podle něj získat akce menšího typu, v O2 universum vzniklo i proto streamingové studio s LED stěnou a možností multimediální prezentace. Mohou se tak konat virtuální konference. „Zájem o tyto služby roste, jelikož se ale pořád jedná o malé akce, můžeme mluvit jenom o snížení generované ztráty,“ dodal Schaffer.

Podle marketingové manažerky Cubex Centra Praha Dagmar Alexandry Bernardové bylo zhruba 70 procent akcí z letošní roku přesunuto na příští. Počítá se jen s místními. V Konferenčním centru City Praha se podle jeho projektové manažerky Evy Rážové většina akcí z jara přesunula na podzim, především ale těch tuzemských.

„Od září do konce roku máme spíše lokální akce, které organizují naši dlouhodobí klienti. Do konce roku nám zůstalo minimum akcí ze zahraničí, ale většinou s možností zrušení nebo přesunu z důvodu vyšší moci,“ podotkla za Grand Majestic Hotel Prague Veronika Stříbrská. Mnoho zemí se podle ní obává druhé vlny pandemii, zavírání hranic a nařizování karantén. Pořádání větších mezinárodních akcí je tak pozastaveno, lokální trh podle ní ztrátu nepokryje.

Podle ředitele Aquapalace Hotel Prague Miroslava Bukvy si stále více lidí uvědomuje, že virtuální konference nemohou nahradit osobní setkání, které je pro uzavírání obchodů třeba. „Překvapuje mě, že celé léto dostáváme nemalé množství poptávek na firemní konferenční akce vždy jen s předstihem pouhých několika dní. V našem případě se jedná o akce výhradně českých firemních subjektů. Zahraniční organizátoři potřebují na přípravu a realizaci více času. Proto zatím vyčkávají,“ řekl.

Pořadatel odborných konferencí společnost Blue Events na podzim chystá podle partnera Jana Patery sedm akcí s účastí od 200 do 500 lidí. „Sledujeme velký zájem o osobní účast na konferencích a tomu se snažíme vyjít vstříc při dodržení veškerých hygienických opatření. U vybraných akcí počítáme s on-line přenosem jako záložní variantou účasti,“ dodal.

Pražský kongresový průmysl by se podle studie, kterou v květnu zveřejnila společnost Economic Impact pro Prague Convention Bureau, mohl letos propadnout až o 16 miliard korun, což by byl pokles o zhruba 59 procent. Zaniknout by mohlo 5000 pracovních míst. Model přitom počítal s tím, že od 1. července budou umožněny příjezdy z okolních zemí a od 1. září z ostatních států.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více