×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Turistickou tramvaj č. 42 loni využilo 31 596 lidí

Foto: Petr Manuel Ulrych Historickou linkou 42 se loni svezlo víc než 31 tisíc lidí Foto: Petr Manuel Ulrych

V loňském roce zavedenou pražskou turistickou tramvaj číslo 42 využilo 31 596 cestujících. Na Nový rok se pak tramvají svezlo dalších více než 200 zájemců. ČTK to sdělila mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. V Praze loni fungovaly ještě další dvě historické tramvajové linky. Praha se kvůli pandemii covidu-19 již asi dva roky potýká s úbytkem turistů.

Tramvaj číslo 42 jezdí ze smyčky na Dlabačově přes Pražský hrad, Čechův most, Náměstí republiky, Václavské náměstí a odtud na Újezd a zpět přes Malostranskou směrem na Pohořelec. Lidé se mohou svézt nejen v historických vozech tramvají z doby Rakouska – Uherska, ale také vozy z 60. let 20. století.

Linka byla zavedena v rámci městského programu na podporu turistiky V Praze jako doma a vyjela 1. července 2021. V něm město lákalo do Prahy zejména tuzemské turisty, kterým poskytovalo různé benefity. V červenci a srpnu byla v provozu denně v půlhodinových intervalech. V září a říjnu to pak bylo od úterý do pátku každých 40 minut a o víkendech v třicetiminutovém intervalu. V listopadu a v prosinci se jezdila od pátku do neděle.

Zájem o linku číslo 42 byl také letos na Nový rok. „Přepravili jsme více než 200 cestujících, což je při 10 spojích za celý den a průměrném počtu 24 míst k sezení na jeden spoj poměrně povzbudivý údaj,“ uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Linka se proto vrátí na svou okružní jízdu také letos. „Turisté si jízdu oblíbili, protože mohou poznat město z jiné perspektivy. Provoz tramvaje proto obnovíme od konce (letošního) března, kdy věříme, že se do metropole opět návštěvníci vrátí. Data totiž naznačují, že první tři měsíce roku budou pro cestovní ruch opět devastující s ohledem na nové varianty koronaviru a s nimi související omezení,“ uvedl předseda představenstva městské firmy Prague City Tourism František Cipro.

Ulicemi Prahy jezdily loni ještě další dvě historické linky, a sice tramvaje číslo 41 a 43. Na prvně zmíněné přepravil dopravní podnik od poloviny dubna do konce června, kdy byla v provozu, více než 3 500 cestujících. Na linku číslo 43 pak podnik prodal od 1. července do poloviny listopadu dalších více než 4 000 jízdenek. Letos tramvaj číslo 42 spolu s historickou linkou 41 vyjedou od 26. března.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Karlovarský kraj podpoří památky a turismus 16 miliony korun

Karlovarský kraj letos vyhlásil dva nové dotační programy na podporu památkové péče a cestovního ruchu. První se zaměří na projektovou přípravu a druhý na podporu památek zapsaných na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Celkem kraj rozdělí...

Číst více
Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Úspěšná misie poličského muzea – příklad hodný následování

Dlouhodobým cílem Městského muzea a galerie Polička je přibližovat dětem z mateřských školek, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění.  V době „covidové“, kdy bylo pro školy i školky náročnější vydat se do muzea, obrátili gard. Místo zvaní...

Číst více