Podnikatelské svazy mají otázky ohledně uvolňování restrikcí

Podnikatelské organizace sdružené Hospodářskou komorou ČR ocenily vládní návrh týkající se toho, jak by se měly v následujících týdnech postupně otevírat obchody, služby a gastronomická zařízení. Podnikatelé volali po plánu už několik týdnů, proto uvítali, že vláda nyní stanovila první předběžný plán, který umožňuje alespoň orientačně naplánovat přípravy na znovuotevření provozoven a udržet pracovní místa tam, kde to bude možné. 

Podnikatelské organizace sdružené Hospodářskou komorou ČR ocenily vládní návrh týkající se toho, jak by se měly v následujících týdnech postupně otevírat obchody

Asociace a podnikatelé nicméně upozornili na několik nesrovnalosti, které dle nich nový vládní návrh obsahuje. Je totiž poněkud netransparentní, na jakém modelu vývoje epidemie vláda založila svůj konzervativní plán otevírání obchodů a služeb. Vyzvaly proto vládu, aby zveřejnila a obhájila data a model, na kterých svůj plán postavila.

V návaznosti na to se navíc objevily další otázky, které mohly být dle podnikatelů společně prodiskutovány před zveřejněním vládního návrhu, což vláda neudělala.

Za nepochopitelné např. považují to, že restaurace může mít otevřeno, pokud se nenachází v hotelu. Stejně podivně působí také možnost otevření venkovních zahrádek restaurací – opět chybí vysvětlení, proč je v pořádku konzumovat jídlo na zahrádce, ale ve vnitřních prostorách nikoliv. Podnikatelé v souvislosti s povinností nosit roušky připomínají, že i na zahrádkách by měly být vytvořené zóny, kde se roušky nosit nebudou, přičemž pro personál by povinnost nosit roušku měla být zachována. S rouškou se nedá konzumovat jídlo ani pít nápoje.

Pokud restaurace chtějí otevřít zahrádku, potřebují často zábor veřejného prostranství. To je přitom v řadě měst velmi drahá záležitost a ekonomicky dává smysl jen při plném provozu restaurace. Pokud nebudou s ohledem na mimořádnou situaci nastaveny vstřícné podmínky ze strany měst a obcí, pak zahrádky fungovat nebudou.

V řadě turisticky atraktivních místech je navíc otevírání gastronomických a ubytovacích zařízení otázkou pobytu zahraničních turistů. Například hotely v Praze neotevřou pravděpodobně ani v červnu, protože jsou závislé na zahraniční klientele. V tomto ohledu nadále chybí přibližný termín otevření hranic. O to více je třeba mít jasné podmínky podpory do doby otevření hranic ČR. Hotelové restaurace jsou zatím zcela vyjmuty a otevírají s ubytováním až v červnu.

Ve světle vládního harmonogramu je nezbytné, aby se prodloužil program MPSV Antivirus. Je totiž zřejmé, že pokud se cestovní ruch a navazující odvětví začnou uvolňovat až v červnu, turisté se začnou vracet pomalu, de facto se cestovní ruch rozjede možná až na podzim.

Program Antivirus přitom má zatím dva režimy A a B, přičemž A se postupně vyprazdňuje, protože počet lidí v karanténě se bude významně snižovat, ale o to větší podporu budou potřebovat ti podnikatelé, kteří rozjedou svou činnost, ale budou trpět nedostatkem odbytu, např. z důvodu poklesu počtu turistů v ČR.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Do známých i zapomenutých mlýnů

Mouka neroste v regálech v supermarketu, s úsměvem říká molinolog – tedy odborník na mlýny – Rudolf Šimek. Před necelými deseti lety založil databázi Vodnimlyny.cz, a to s cílem zmapovat místa, kde se na území dnešní České republiky mlelo obilí....

Číst více
Foto: Pavel Bálek

Rozmach vodních linek na Českobudějovicku

Českobudějovicko sice není vnímáno jako tradiční destinace říční plavby, ale počtem lodních linek si v ničem nezadá se zbytkem republiky. Plavba na Vltavské vodní cestě v oblasti Českých Budějovic zažívá největší rozmach od své obnovy v roce 2011....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Boskovice: jedno město, nespočet záminek k návštěvě

Malebné městečko Boskovice nijak nevyniká svou velikostí, zato koncentrací atraktivit všeho druhu. Jen málokde na jedné adrese najdete hrad i zámek zároveň, pocítíte atmosféru Divokého západu a ztratíte se v pitoreskních uličkách židovské čtvrti. Prázdniny, co by kamenem dohodil...

Číst více