Podle průzkumu přináší NP Šumava do regionu turistický ruch

Pro většinu veřejnosti má existence šumavského národního parku smysl. Vyplývá to z tříletého socioekonomického monitoringu. Podle něj 95 procent turistů považuje park za smysluplný a 93,5 procenta obyvatel Šumavy hlasovalo ve virtuálním referendu pro zachování národního parku. NP Šumava výsledky monitoringu, do kterého se zapojilo 4500 lidí, zveřejnilo v tiskové zprávě.

Pro většinu veřejnosti má existence šumavského národního parku smysl

„V rámci hodnocení odpovědí se ukázaly i zajímavé paradoxy. Například více než 80 procent všech místních obyvatel souhlasí s tím, že mrtvé dřevo hraje důležitou roli pro biologickou rozmanitost lesa a pro přežití vzácných druhů. Ale zároveň tři čtvrtiny dotazovaných souhlasí s tím, že na plochách s mrtvým dřevem došlo ke ztrátě jedinečné přírody. A necelá polovina souhlasí s tím, že suché stromy odstrašují turisty,“ uvedl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Z monitoringu vyplynulo, že Šumavu ročně navštíví přibližně 2 miliony turistů. Za pobyt i s přespáním v průměru turista zaplatil 857,71 korun. Jednodenní návštěvníci pak v zařízeních na území Šumavy utratili 290,8 korun.

„Je evidentní, že existence národního parku přináší do regionu turistický ruch a s ním i ekonomický rozvoj regionu. Značka národní park je tak ohromným turistickým lákadlem a místní obyvatelé z toho mohou dobře profitovat. Co mě mimořádně těší, je, že omezení spojená s ochranou přírody v národním parku turisté nijak nevnímají. Protože právě to je naším dlouhodobým cílem – chránit cenné přírodní hodnoty a tuto ochranu skloubit s udržitelným rozvojem regionu a šetrným turismem s přidanou hodnotou,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dotazy pro socioekonomický monitoring zpracovával národní park společně s univerzitou ve Vídni. Projekt se netýkal jen Šumavy, ale také zahrnoval území Národního parku Bavorský les.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více