Dne 26. října 2020 vyhlásil španělský premiér zákaz vycházení v nočních hodinách na 14 dní a zároveň předeslal, že předloží španělskému parlamentu ke schválení prodloužení nouzového stavu až do 9. května 2021. Ovšem tak jako nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky, není ani jarní nouzový stav totožný s tím, který chce španělský premiér prosadit.

Pláž v Santanderu v Kantábrii na severu Španělska

V současnosti jde spíše o zajištění právní stability v případě přijímání vládních rozhodnutí v boji proti koronaviru a nikoliv o úplný lockdown a zákaz pohybu či cestování. Na rozdíl od jarního nouzového stavu je v tomto podzimním přenesena zodpovědnost na vlády jednotlivých autonomních oblastí, které mohou přijmout vlastní normy a opatření. 

Jde o cílenou politiku, kterou Španělsko dává najevo, že zdravotní situace se liší podle regionu a tak by se mělo přistupovat k eventuálnímu vyhlašování lockdownu. Situace je například velmi dobrá v autonomní Valencijské oblasti, o čemž svědčí to, že v době volna z důvodu španělského národního svátku 12. října se obsazenost ubytovacích kapacit v tomto regionu zvedla o 544 %. Stejně tak jsou na tom i Baleárské, a hlavně Kanárské ostrovy, kterým byla dána výjimka, co se týče zákazu nočního vycházení a které mají velmi nízké číslo R.

Hotel Alhambra v Granadě

Jaké otázky nyní řeší španělský cestovní ruch? V případě uvedených ostrovů se jedná především o to, jak zajistit, aby turisté koronavirus na ostrovy nevnášeli. A také aby se nenakazili v místě. Padají různé návrhy, například povinnost testu před příletem a těsně před odletem, zatím však není jasný koncept. Španělsko by však chtělo zavést s určitými státy bezpečné letecké koridory. Jednou z destinací, která stála na čelném místě v nákupní turistice, byla Čína. Právě nyní se otvírá již čtvrtý konzulát, který by měl pomoci při vyřizování turistických víz. 

Španělská ministryně pro obchod, průmysl a cestovní ruch Reyes Maroto, se vyjádřila na nedávném říjnovém XX. Fóru ACAVE (Korporátní asociace specializovaných cestovních kanceláří a agentur), pořádaném on-line, že prostředky z evropských fondů půjdou do digitalizace cestovního ruchu, udržitelného rozvoje, diverzifikace a inovací. Odhady ministerstva a jeho oddělení pro cestovní ruch jsou, že by Španělsko mohlo dosáhnout na stejné počty turistů jako v roce 2019 nejdříve za 2,5 až 4 roky. Španělsko volá po rychlých testech a tím po zrušení karantény po návratu z dovolené a po rozdělování do skupin dle takzvaného semaforu nikoliv podle států, ale podle regionů či oblastí. 

Muzeum Pompidou v Malaze

V současné době pomáhá španělská vláda cestovnímu ruchu tím, že prodloužila takzvaný Dočasný plán regulace zaměstnanosti (ERTE) do 31. ledna 2021. Také poskytla finanční půjčky se státní garancí, o které je možné žádat od 18. 3. 2020 do 31. 12. 2020. Celková vyčleněná částka činí 25 milionů eur. V současné době je vyčerpáno necelých 16 milionů a o pomoc požádalo přes 116 tisíc firem a OSVČ. Jak se na XX. Fóru ACAVE ukázalo, potřeby jsou ale daleko větší. Už nyní požadují subjekty pracující v cestovním ruchu o prodloužení ERTE nad stanovené datum, a to až do konce roku 2021, o nenávratné přímé dotace místo bankovních půjček, i když se státní zárukou, o snížení 21% sazby DPH u cestovních kanceláří na 5 % do června 2021 a také o přijetí rychlých testů a dalších opatření na podporu spotřeby. Především pak profesionálové v cestovním ruchu volají po urychleném vypracování záchranného plánu, který nastolí jasná a dlouhodobá opatření a stimuly, a rozhodne o prioritách. Zjednodušeně řečeno jde o to stanovit, které turistické produkty a subjekty jsou konkurenčně životaschopné a kdo půjde z kola ven. Dnešní situace v počtu turistů odpovídá situaci před 25 lety. V současné době je ohroženo okolo 750 000 zaměstnanců pracujících v cestovním ruchu. Matematika je neúprosná a naznačuje, že mnoho subjektů bude muset kolbiště opustit. 

Foto: Turespaña

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více