Pardubicko – domov koní

Pardubice budí mezi veřejností různé asociace. Tou nejčastější jsou po perníku právě koně. Zásluhu na tom má především proslulá Velká pardubická, překážkový dostih, jehož historie se začala psát roku 1874. Dostihovému sportu však předchází dlouhá tradice chovu koní v hřebčíně v Kladrubech nad Labem, který vznikl za vlády Pernštejnů. Koně na Pardubicku ale najdete na každém kroku – v okolí Pardubic funguje na dvacet stájí a rančů, které kromě chovu koní rádi vítají veřejnost nejen na vyjížďkách. Na rančích si lze vyzkoušet péči o koně, pro děti jsou připraveny projížďky na ponících a mnoho dalšího.

Pardubice budí mezi veřejností různé asociace

Dostihové závodiště Pardubice

Právě na pardubickém dostihovém závodišti se v roce 1874 začala psát historie Velké pardubické. Unikátní rovinové i překážkové dostihy se tu vyvinuly z parforsních honů, které v okolí Pardubic pořádala šlechta. Proslulý dostih se od té doby, až na dějinné výjimky, koná každý rok a je pomyslným vrcholem společenského roku v Pardubicích. Právě na letošní rok připadá jubilejní 130. Velká pardubická – i proto je v Pardubicích celý rok ve znamení koní. Kromě doprovodných akcí můžete navštívit výstavu o parforsních honech na pardubickém zámku. Najdete ji v Open air galerii Parkán a je zdarma přístupná až do dubna příštího roku.

Na závodišti vás v srpnu čekají nejen poslední dvě kvalifikace na Velkou pardubickou (8. a 29. 8.), ale také akce pro celou rodinu – Friends Fest (15. 8.). Přehlídka koní a jezdeckých disciplín Koně v akci o víkendu 5. a 6. září návštěvníky naladí na závěr dostihového roku. Každoročním vrcholem sezony je zmíněná Velká pardubická se Slavia pojišťovnou. Tu si nenechte ujít 11. října.

 

Staletá tradice Pardubicka – Kladrubáci

Starokladrubští koně jsou nejstarším českým plemenem. V Kladrubech nad Labem je pro slavnostní účely chovají již od doby Pernštejnů. Po více než 300 let se zdejší koně využívali na císařských dvorech v Praze či ve Vídní.

Kladrubské bělouše poznáte snadno – jsou to impozantní ušlechtilí koně, kterým to nejvíce sluší právě zapřaženým v kočáře nebo při drezuře. Věděli jste, že dodnes žijí na královských dvorech? Dánská královna Markéta II. vlastní dokonce celé šestispřeží. Loni v létě slavili v Kladrubech nad Labem zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. Krajina pro chov a výcvik kočárových koní je tak 14. památkou České republice.

V Kladrubech nad Labem nabízejí hned několik prohlídkových okruhů. Kromě stájí a kočárovny si můžete prohlédnout i muzeum a zámek, do kterého jezdil i císař František Josef I. s chotí Alžbětou, přezdívanou Sissi. Vstupenky si rezervujte předem na webových stránkách hřebčína.

 

Vyměňte u nás auto za koně a vydejte se za poznáním

Na Pardubicku máte tolik příležitostí! Koně na rančích jsou připraveni k vyjížďkám po malebných zákoutích, loukách a lesích. Kromě koní často na rančích najdete i další domácí zvířectvo a můžete zakoupit poctivé čerstvě nadojené mléko a domácí sýry.

 

Jak může vypadat vaše dovolená (nejen) u koní?

Ubytujte se v Pardubicích a vyjíždějte za zážitky do okolí:

 1. den
 • Procházka po Pardubicích – stezka Viléma z Pernštejna a výstup na Zelenou bránu
 • Pardubické závodiště – komentovaná prohlídka trasy Velké pardubické steeplechase
 1. den
 • Cyklovýlet do podhradí Kunětické hory, vyhlídka z hradu
 • Návštěva zvířátek na Ranči pod Kuňkou
 • Komentovaná prohlídka Království perníku
 1. den
 • Klub kouzel a magie v Pardubicích
 • Projížďka na paddleboardech, vodní atrakce na řece Chrudimce
 1. den
 • Výlet na Ranč Bělečko
 • Muzeum autíček v Rokytně
 1. den
 • Koupaliště Cihelna
 • Koupit na památku Pardubický perník
 • Cestou domů navštívit Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Více informací najdete na stránkách www.topardubicko.cz/cs/kone a na Facebooku Za koňmi na Pardubicko.

 Foto: TO Pardubicko

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Jakou budoucnost plánují politici cestovnímu ruchu, hotelnictví a gastronomii?

Rozhodujete se, komu v nadcházejících parlamentních volbách dát svůj hlas, i podle toho, jakou budoucnost plánují jednotlivé strany pro obor, který vás živí? Pomoci vám může anketa, kterou mezi lídry politických stran a uskupení provedla Asociace hotelů a restaurací...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistické vouchery Prahy letos využilo 76 000 lidí

Vouchery, které jsou pilířem turistické kampaně V Praze jako doma, letos dosud využilo 76 tisíc lidí. V loňském roce jich bylo o tři tisíce méně, celkem se tak do programu zapojilo téměř 150 tisíc návštěvníků hlavního města. Město nyní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vysočina: Kraj rybníků, lesů a kouzelných zákoutí

Dělí Moravu od Čech, charakterizuje ji zvlněné krajina s nespočtem do dálky se táhnoucích kopců, smaragdových lesů, prostorných luk a pastvin. Zkrátka romantika, kam jen oko dohlédne, přesně taková je Vysočina. Inspirativní, přesto klidná, drsná i malebná. Rybníky...

Číst více