Památky ve správě NPÚ loni navštívilo méně lidí

Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí, předloni to bylo 5,5 milionu lidí. Nejnavštěvovanější loni byly tradičně zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká. Přestože přišlo méně návštěvníků než předloni, byly výnosy NPÚ vyšší a činily 620 milionů korun. NPÚ loni na některých objektech zdražoval vstupné, bylo to především kvůli regulaci návštěvnosti přetížených objektů.

Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí, předloni to bylo 5,5 milionu lidí

Nejsilnějším měsícem v roce 2019 byl z hlediska návštěvnosti srpen, během něhož si památky přišlo prohlédnout 1,2 milionu zájemců, 200 tisíc návštěvníků poté přilákaly speciální programy v rámci Hradozámeckého adventu v listopadu a prosinci.

Zámek Lednice loni navštívilo 389 tisíc lidí, Český Krumlov byl na druhém místě s 386 tisíc návštěvníků a na Hlubokou, které patří třetí příčka, zavítalo 293 tisíc lidí. V prvenství se tyto tři památky střídají.

NPÚ je podle svého vedení nucen kapacitu některých objektů omezovat. Nejnavštěvovanější památky jsou přetížené, více zájemců nemohou pojmout, a pokud by se tak dělo, znamenalo by to degradaci těchto objektů. Na některých památkách od loňského roku i kvůli regulaci počtu návštěvníků zdražil vstupné přibližně o deset procent. NPÚ se snaží pozornost zájemců o památky přitáhnout také k těm méně známým.

Pětimilionovou hranici překonala návštěvnost státních památek loni pátý rok po sobě. Kromě trojice nejoblíbenějších objektů, které se na prvních příčkách dlouhodobě střídají, se vysokému zájmu těší i Valtice a Karlštejn. Hranici 100 tisíc návštěvníků překonaly další památkové objekty: Kroměříž, Konopiště, Trosky, Křivoklát, Bouzov, Sychrov a Buchlovice.

Skokanem roku 2019 s meziročním nárůstem 18 tisíc návštěvníků se stal zámek Valtice. O 15 tisíc lidí více zavítalo na hrad Švihov. O téměř 9000 zájemců více proti předchozímu roku si prohlédlo zámek Hradec nad Moravicí.

 Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více