Památky a umění si je možné prohlížet virtuálně

Mnoho populárních turistických cílů je kvůli současné situaci uzavřeno. Přesto chtějí se svými návštěvníky zůstat v kontaktu a odhalují se jim jinak – online a virtuálně. Jaká místa si můžete prohlédnout z domova?

Mnoho populárních turistických cílů je kvůli současné situaci uzavřeno

Památky ve správě státu odsunuly zahájení hlavní sezony kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru na neurčito. Zaměstnanci státních hradů a zámků se ale na začátek sezony připravují, uklízí se v interiérech i v zahradách, pokračují restaurátorské a stavební práce. A vybrané objekty nabízí krátké virtuální prohlídky.

Pracovníci některých státních objektů začali natáčet virtuální prohlídky, aby milovníkům památek zkrátili dobu čekání k možné návštěvě. Videa jsou spolu s fotografiemi toho, co se nyní na památkách děje, na facebookovém profilu Hrady, zámky a ostatní. „Mohou se třeba podívat, co se chystá na zámku Valeč,“ doplnila mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

Online virtuální prohlídky, prezentaci sbírek nebo archivy výstav nabízí v době uzavření na svých webových stránkách i Galerie výtvarného umění v Ostravě. Zajímavá díla si zájemci mohou prohlédnout i na Facebooku.

I Hornické muzeum Příbram chce zůstat v kontaktu se svými příznivci. Na webu zveřejňuje odkazy na televizní pořady, díky nimž se mohou zájemci do muzea alespoň na dálku vydat. Jde například o seriál Podzemní Čechy, věnovaný příbramskému stříbrorudnému hornictví.

Karlovarská Galerie umění nabízí na svém účtu na Facebooku virtuální seriál komentovaných prohlídek expozice 100 let / 100 děl /100 umělců /100 osudů. Muzeum Karlovy Vary zase zpřístupnilo online na svých webových stránkách výstavu Mezi Káhirou a Egyptem připravenou ke 100 letům české egyptologie.

Uzavřená muzea v Plzeňském kraji začínají nabízet virtuální prohlídky, články, videa i návody na tvoření. Už 16. března tachovské Muzeum Českého lesa vydalo první tematický Občasný dočasník, virtuální programy má také Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích nebo Západočeské muzeum v Plzni. Lidé na stránkách muzeí najdou prohlídky výstav i třeba návod na přípravu velikonočního postního pokrmu z naklíčeného hrachu pučálky.

Spolek Kraj blanických rytířů připravil na novém webu hned pět videoprohlídek oblíbených tras, vedoucích většinou po značených naučných stezkách tohoto středočeského regionu.

Muzeum hlavního města pro zájemce připravilo online verzi výstav, které by za normálních okolností byly nyní k vidění v hlavní budově muzea na Florenci a v Domě U Zlatého prstenu. Návštěvníkům je k dispozici soubor webových výstav, které byly vytvořené pro online prezentaci, i virtuální prohlídky výstav, které již byly v prostorách muzea a následně byly zpracovány do virtuální podoby. Virtuální prohlídky navíc obsahují rozšiřující digitální obsah jako jsou fotografie, videa, textové informace a audiokomentáře. Muzeum se stará i o Petřínskou rozhlednu, v době jejího uzavření nabízí na webu virtuální prohlídku Prahy z věže.

Národní muzeum už přes dva měsíce restauruje největší předmět ze svých sbírek a symbol instituce, kostru plejtváka myšoka. Během prací muzeum provádí i 3D skenování a vytvoří animaci, kterou návštěvníci uvidí v připravovaných stálých expozicích. Vzhledem k aktuálnímu uzavření budov návštěvníkům zároveň na příští týden připravuje virtuální výstavu věnovanou právě plejtvákovi myšokovi, jeho historii a zajímavostem.

Pracovníci Národního zemědělského muzea přichystali projekt, který má sloužit veřejnosti ke zpestření pobytu doma. Zájemci na webu nzm.cz a sociálních sítích Facebook, YouTube, Instagram a Twitter naleznou zajímavý obsah, jako jsou například online výstavy, vědomostní kvízy, originální recepty z kurzů Uvařeno v muzeu, zajímavá výročí, publikace ke stažení zdarma či krátká videa o sbírkových předmětech a expozicích.

Online průvodce stálou expozicí nabízí i Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Připravuje také fotoreportáže z aktuálních výstav. Online průvodce stálou expozicí Prostor Zlín/Řády vidění s rozšířenými popiskami k jednotlivým dílům je k dispozici na webových stránkách.

A podobně reagují na aktuální situaci i u našich sousedů. Například Slovenská národní galerie, která se na dobu „protikoronavirových“ opatření přejmenovala na Slovenskou náhradní galerii, chce prostřednictvím sociálních sítí, newsletteru a připravované nové sekce webu zprostředkovat virtuální exkurze, rozhovory, návody, jak si zpříjemnit dlouhou chvíli, nebo zajímavosti ze světa umění.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Hýbejte se s Teribearem a pomozte ohroženým dětem

Úderem dnešní 10. hodiny byl na pražské Letné odstartován 7. ročník charitativního happeningu Nadace Terezy Maxové dětem. Akce nazvaná „Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem powered by ŠKODA AUTO“ je i letos virtuální, vše funguje přes mobilní...

Číst více