Optimistický začátek hlavní turistické sezony

Podle nejnovějších dat ze statistického zjišťování v hromadných ubytovacích zařízeních se ve druhém čtvrtletí zvýšil počet přenocování hostů meziročně o 2,2 % a počty ubytovaných hostů o 4,6 %. Návštěvnost tak nepřetržitě roste již pátým rokem.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 2. čtvrtletí roku 2018 celkem 13,4 milionu nocí, což bylo o 2,2 % více než ve stejném období předchozího roku. K tomuto zvýšení přispěli rezidenti (jejich počet přenocování vzrostl o 5,7 %), zatímco nerezidenti zrealizovali o 0,8 % méně nocí než vloni. Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 5,5 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 4,6 %. Ubytovalo se více domácích i zahraničních hostů (o 7,9 %, resp. o 1,6 %).

V hotelech se ubytovalo nejvíce hostů

Zvýšil se zájem o ubytování v hotelech. Kategorie hotelů celkem hlásily růst počtu příjezdů o 3,0 % na 3,9 milionu hostů. Také penziony si vedle lépe než vloni, ubytovaly o 5,1 % více hostů. Především kempy zaznamenaly už na začátku hlavní sezony velkou poptávku po svých službách, meziročně se počet ubytovaných zvýšil o 22,1 %.

Tab: Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních ve 2. čtvrtletí 2018 podle krajů

Kraj Počet
příjezdů
Index
příjezdy
Počet
přenocování
Index
přenocování
Průměrný
počet
přenocování
Hl. m. Praha 2 088 656 100,4 4 805 960 98,4 2,3
Středočeský kraj 315 651 110,2 661 040 108,6 2,1
Jihočeský kraj 424 402 110,0 934 389 105,7 2,2
Plzeňský kraj 215 267 108,7 468 696 104,2 2,2
Karlovarský kraj 288 258 106,8 1 327 324 98,8 4,6
Ústecký kraj 167 373 104,1 417 258 104,9 2,5
Liberecký kraj 211 671 100,8 558 735 97,1 2,6
Královéhradecký kraj 288 252 107,0 819 526 107,1 2,8
Pardubický kraj 123 928 103,1 309 978 99,7 2,5
Kraj Vysočina 158 589 106,1 332 314 105,5 2,1
Jihomoravský kraj 555 201 108,5 1 028 997 108,5 1,9
Olomoucký kraj 174 031 105,0 508 522 105,4 2,9
Zlínský kraj 205 199 106,8 576 064 105,8 2,8
Moravskoslezský kraj 251 182 110,5 658 651 109,0 2,6

Oblíbenost regionů na vzestupu

Regionálně přibylo návštěv ve všech krajích České republiky. Nejvyšší meziroční přírůstek hostů celkem zaznamenal Moravskoslezský kraj (o 10,5 %), Středočeský kraj (o 10,2 %) a Jihočeský kraj (o 10,0 %). Nejvíce přenocování v absolutním vyjádření se uskutečnilo v Praze, kde však bezmála 9 z 10 nocí připadalo na nerezidenty. Domácí klientela strávila nejvíce nocí v Jihomoravském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji.

Přijelo méně Němců a Rakušanů

Nejvíce zahraničních hostů přijelo již tradičně z Německa. Němci tvořili necelou pětinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních (535 000 příjezdů). V porovnání se stejným obdobím minulého roku se ale jejich počet snížil o 0,3 %. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili ve 2. čtvrtletí návštěvníci ze Slovenska (194 000) s meziročním zvýšením o 9,2 %. Na třetím místě se umístili hosté z Číny (185 000 příjezdů, meziroční zvýšení o 27,8 %). Zvyšující se zájem o ubytování ve sledovaných zařízeních měli také naši severní sousedé z Polska (+10,5 %) a zaoceánští návštěvníci ze Spojených států amerických (+2,7 %). Naopak poptávka klesla u příjezdů z Ruska (−1,7 %), Jižní Koreje (−6,2 %) a Rakouska (−1,3 %).

České lázně přilákaly více hostů, ale na méně nocí

Lázeňská zařízení navštívilo ve sledovaném období celkem 230 000 hostů, tj. o 3,7 % více než ve stejném období předchozího roku, přičemž počet rezidentů se zvýšil o 1,6 % a nerezidentů dokonce o 6,3 %. Počet strávených nocí v českých a moravských lázních poklesl jak u rezidentů o 0,5 %, tak především u zahraničních hostů o 4,7 %. Došlo ke zkrácení pobytů v lázních na průměrných 6,8 noci nerezidentů a 9,8 noci domácích hostů. V Karlovarském kraji, který trvale vykazuje více než polovinu z celkového počtu příjezdů i přenocování v lázeňských zařízeních, vzrostly příjezdy o 6,6 %, ale počet nocí meziročně poklesl o 4,0 %.

-ČSÚ-

Metodická poznámka: Údaje o návštěvnosti v hromadných ubytovacích zařízeních cestovního ruchu jsou získané z měsíčního šetření CR 1-12 a čtvrtletního šetření CR 2-04. Uváděné údaje jsou souhrnem zpracovaných dat za předložené dotazníky a za statisticky dopočtená data ubytovacích zařízení, od kterých nebyl vyplněný dotazník získán. Data za 2. čtvrtletí 2018 jsou předběžná, definitivní údaje budou zveřejněny v březnu 2019.

www.czso.cz  

 

 
Související témataČeskoIncomingStatistiky

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Kůzle na zelené pastvě u ohrady

Farmy pro děti a ekocentra: Farmapark u Toma, Doubravský dvůr, DESOP

Farmu pro děti lze navštívit i bez objednání: na Doubravském dvoře je vstup zdarma, Farmapark u Toma stojí 140 Kč za dospělého (2026).

Číst více
Zámecké parky mimo hlavní trasy 2026: 6 tipů na procházku

Zámky mimo hlavní trasy 2026: 6 tipů na výlet od Loučně po Hošťálkovy

6 zámeckých parků mimo hlavní turistické trasy: vstupné, otevírací doba a co tam vidět. Tipy na procházkový výlet po Česku, aktuální k roku 2026.

Číst více
Tajemné a strašidelné hrady mimo NPÚ: kam na výlet za pověstmi

Tajemné a strašidelné hrady mimo NPÚ: kam na výlet za pověstmi

Šest hradů a zámků mimo správu NPÚ s vlastní pověstí: Orlík u Humpolce, Hauenštejn, Houska, Staré Hrady a další. Vstupné, sezóna a pověsti k roku 2026.

Číst více