Opravdu je Španělsko z hlediska nákazy tak nebezpečné?

I přesto, že je pevninské Španělsko zařazeno mezi země s vysokým rizikem nákazy a na mapě našich ministerstev označeno tmavě červenou barvou, je situace v jednotlivých autonomních oblastech, které v boji s koronavirem mají velké pravomoci ohledně samosprávy a přijímání vlastních opatření, velmi odlišná. Na celostátní úrovni se akumulované incidenční číslo za 14 dní pohybuje kolem 255 nakažených na 100 000 obyvatel.

Pomník obětem covidu-19 v Madridu

Informace o situaci v jednotlivých oblastech je možné najít (pouze ve španělštině) na webu COVID-19 (isciii.es), kde díky tabulce a interaktivní šipce lehce zjistíte, jaké jsou oblasti nebo města s vysokým stupněm nákazy. Jsou již jen asi čtyři a spíše se jedná o lokální ohniska.

Kliknutím na danou oblast v této mapě se pak objeví, jaká opatření platí v jednotlivých autonomních společenstvích. Například v Aragonii, která na jaře 2020 patřila mezi jedny z nejvíce postižených oblastí, je situace velmi optimistická. Hlavní město Zaragoza ukončilo uzavření města, a protože epidemiologický vývoj je velmi dobrý, předpokládá se, že celá provincie i celá aragonská oblast se otevře 4. března.

Severněji položená Asturie naopak nepředpokládá otevření svých regionálních hranic až do 9. května, kdy má skončit i celostátní, vládou vyhlášený nouzový stav. Veškeré informace turistického charakteru se publikují na stránkách Travel info (turismoasturias.es) Zde jsou uvedeny i fungující ubytovací kapacity a cestovní kanceláře.

Na stránkách turistické centrály Valencijského společenství také najdete veškeré informace ohledně fungujících služeb, opatření a dalšího vývoje https://www.comunitatvalenciana.com/en/home  V současné době se oblast pohybuje na úrovni okolo 300 nakažených na 100 000 obyvatel, takže se dá přepokládat, že od března se situace trochu více uvolní.

Hlavní město Madrid má na svém území hlavní španělské letiště, a tak informuje především o omezeních leteckého charakteru. Ale i zde je situace pod kontrolou. Opatření a změny jsou k dispozici na webu https://www.esmadrid.com/en/information-coronavirus Předpokládá se, že určitá opatření se zmírní v počátku března.

Baskicko patřilo mezi oblasti s vysokým stupněm rizika nákazy a i nadále prodlužuje omezení mobility mezi jednotlivými provinciemi regionu, kromě sportovních akcí a nutných případů či pracovních povinností. I slavné muzeum Guggenheim, kde by se právě měla konat výstava Kandinského, je stále uzavřeno. Nicméně inspiraci pro budoucí cestování najdete na https://tourism.euskadi.eus/en/

Andalusie se také vzpamatovává z pandemického šoku a plánuje budoucnost. Svoji turistickou kampaň zaměřuje především na domácí cestovní ruch, který by měl letos dosáhnout až 80 % kapacity v roce 2019. Pro cizince i domácí má Andalusie připravené speciální mezinárodní pojištění Covid-19, o něm více na https://www.andalucia.org/en/travel-assistance-insurance

A konečně Katalánsko, kde se situace také velmi vylepšila, především v Barceloně. Za splnění předem jasných a stanovených podmínek lze do Barcelony přiletět a samozřejmě se i ubytovat. Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch OET VídeňO platných opatřeních se dočtete na https://www.catalunya.com/info/covid

Lze tedy říci, že pokud budete dodržovat platná pravidla jako nošení masky, dezinfekce rukou, PCR a antigenní test, vyplnění vstupního protokolu, pak nic nebrání tomu se do Španělska vydat. Nicméně je lepší se pohybovat v rámci jedné autonomní oblasti a raději nepřejíždět. Může se vám stát, že v jiném regionu jednoho a téže státu budou platit jiná pravidla.

Foto: OET Vídeň, španělská centrála pro cestovní ruch Turespaña

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více
Foto: -pmu-

Německo se otevírá turistům. Přivést je mají nové kampaně

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, který byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. V jako poslední ze spolkových zemí se v pondělí otevřely turistům hotely v Sasku. Zájem o cesty do...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Chorvatsku už svítí oranžová

Nejoblíbenější letní destinace českých turistů byla nově na semaforu Ministerstva zahraničních věcí ČR zařazena mezi země se středním rizikem nákazy covid-19 (oranžová barva). Turistům vracejícím se z Chorvatska se tak zjednoduší podmínky.

Číst více