Na začátku února zveřejnil Český statistický úřad informace o vývoji návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) ve 4. čtvrtletí minulého roku a rovněž publikoval předběžné výsledky za celý rok 2013. V posledním čtvrtletí roku 2013 se počet přenocování hostů meziročně zvýšil o 1,1 %, v tom zahraničních návštěvníků o 2,9 %, naopak u domácích klesl o 1,6 %. Celkově přijelo v tomto období o 3,9 % více hostů, v tom zahraničních o 5,1 % a domácích o 2,3 %. Za celý kalendářní rok sledovaná zařízení vykázala o 0,6 % nižší počet přenocování, ale počet hostů se zvýšil o 1,6 %.
Návštěvnost HUZ ve 4. čtvrtletí 2013
Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních ve 4. čtvrtletí roku 2013 dosáhl 7,6 milionu, což bylo o 1,1 % více než ve stejném období předchozího roku. U rezidentů došlo k poklesu počtu přenocování o 1,6 %, naopak počet nocí strávených nerezidenty vzrostl o 2,9 %. Počty přenocování v hotelech a penzionech se meziročně zvýšily (o 1,5 %, resp. o 1,3 %), ostatní ubytovací zařízení zaznamenala pokles (o 1,0 %). V regionálním členění růst vykázala ubytovací zařízení ve všech moravských krajích, nejvíce v Jihomoravském kraji o 17,6 % a na Zlínsku o 7,0 %. Počet přenocování se také zvýšil v Ústeckém kraji o 7,3 %, ve středních Čechách o 3,7 % a v Praze o 2,2 %.
Tab 1 – Počet hostů podle kategorie hromadného ubytovacího zařízení
Rok/ čtvrtletí
Hotely 5*
Hotely 4*
Hotely 3*
Penziony
Kempy
Chatové osady
Turistické ubytovny
Ostatní UZ
2012
Q1
187 242
805 271
787 017
238 523
4 379
3 509
64 452
278 088
Q2
286 600
1 164 435
1 073 066
267 766
145 571
35 235
64 674
315 143
Q3
309 766
1 261 250
1 209 044
374 457
665 179
98 742
96 118
446 355
Q4
266 609
1 048 202
886 549
191 134
7 107
3 173
43 647
207 175
Q1–Q4
1 050 217
4 279 158
3 955 676
1 071 880
822 236
140 659
268 891
1 246 761
2013
Q1
193 389
831 853
783 237
235 315
4 020
2 816
74 686
275 500
Q2
291 339
1 189 733
1 070 309
251 139
112 116
29 060
75 691
306 305
Q3
326 061
1 275 284
1 218 322
365 005
709 945
97 543
108 841
454 496
Q4
276 685
1 097 370
910 521
193 857
7 070
3 621
55 501
210 247
Q1–Q4
1 087 474
4 394 240
3 982 389
1 045 316
833 151
133 040
314 719
1 246 548
Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve 4. čtvrtletí celkem 2,9 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 3,9 %. Počet nerezidentů vzrostl o 5,1 % a rezidentů o 2,3 %. Nejvíce hostů, více než 1 milion, se ubytovalo ve čtyřhvězdičkových hotelech. Bylo to o 4,7 % více než v předchozím roce. Regionálně přibylo hostů v deseti ze čtrnácti krajů České republiky, nejvíce v Ústeckém kraji (o 18,5 %), na Olomoucku (o 14,7 %) a na jižní Moravě (o 14,2 %).
Nejvíce zahraničních hostů přijelo již tradičně z Německa (343 tisíc), což bylo o 3,2 % více než loni. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili hosté z Ruska (190 tisíc) s meziročním zvýšením příjezdů o 10,2 %. Na třetím místě se umístilo Slovensko (102 tisíc příjezdů, meziroční nárůst o 7,9 %). Na desátou příčku pomyslného žebříčku zemí, ze kterých zahraniční hosté přijíždějí nejčastěji, se dostala Čína s meziročním nárůstem 13,0 % při 37 tisících příjezdech.
Ohlédnutí za vývojem v roce 2013
Za celý rok 2013 se meziročně zvýšil celkový počet ubytovaných hostů o 1,6 %, počet přenocování se však snížil o 0,6 %. Zahraničních návštěvníků přijelo o 2,0 % více a jejich počet přenocování se zvýšil o 1,0 %. Také domácích hostů přijelo o 1,2 % více, ale počet jejich přenocování se meziročně snížil o 2,4 %. Průměrná doba přenocování se dlouhodobě zkracuje, což se projevilo i v roce 2013. Domácí i zahraniční hosté celkově strávili ve sledovaných ubytovacích zařízeních v průměru shodně 2,8 noci. Využití lůžek ve sledovaných hotelích a penzionech zůstalo v porovnání s rokem 2012 na stejné úrovni, tedy na 35,7 %. Obsazenost pokojů meziročně poklesla o 0,3 p. b. na 42,3 %.
Graf 1 – Meziroční index počtu hostů v hromadných ubytovacích zařízeních (v %)
Nejvíce hostů přijelo v minulém roce do čtyřhvězdičkových hotelů (4,4 milionu), což bylo o 2,7 % více než v celém roce 2012. Dále klienti preferovali ubytování ve tříhvězdičkových hotelech (3,9 milionu příjezdů, mírné zvýšení o 0,7 %) a v ostatních ubytovacích zařízeních (1,2 milionu hostů, stejný počet jako v předchozím roce), zahrnujících např. rekreační zařízení podniků, školicí střediska, kulturně-historické objekty, lázeňská zařízení, domovy mládeže či vysokoškolské koleje. Penziony zaznamenaly pokles zájmu o 2,5 % a návštěvnost kempů se meziročně zvýšila o 1,3 %.
V dubnu 2014 bude zveřejněna mimořádná revize údajů návštěvnosti a kapacit hromadných ubytovacích zařízení za roky 2012 a 2013 na základě výsledků projektu Ministerstva pro místní rozvoj „Zjišťování u hromadných a individuálních ubytovacích zařízení cestovního ruchu za rok 2012".
Poptávka po zájezdech na září a říjen vzrostla meziročně o 10 až 15 %. Léto zvládlo stejný počet klientů jako 2025, sezóna se dál prodlužuje na podzim.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.