Letošní mírná zima měla vliv na nižší návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení. V prvním čtvrtletí 2014 poklesl počet přenocování meziročně o 2,6 % a celkově přijelo o 0,9 % méně hostů.
Pokles počtu přenocování
V porovnání se stejným obdobím minulého roku dosáhl počet přenocování hostů v prvním čtvrtletí 2014 celkem 8,4 milionu nocí. Celkový počet nocí se tak snížil o 2,6 %. Na tomto poklesu se podíleli jak domácí, tak zahraniční hosté. Domácí klientela strávila v ubytovacích zařízeních o 4,7 % méně nocí a hosté ze zahraničí snížili počet přenocování o půl procenta. Turisté dávali přednost hotelovému ubytování. Nejvíce nocí bylo uskutečněno v hotelích, 5,5 milio-nu, s meziročním poklesem 2,9 %. Ze všech sledovaných kategorií ubytovacích zařízení pouze penziony vykázaly mírný nárůst přenocování o 0,7 %, a to díky zahraničním hostům, kteří v penzionech přenocovali o 8,5 % více nocí než loni.
TOP 10 zemí podle počtu příjezdů hostů v 1. čtvrtletí 2014
Zdroj: ČSÚ
Z regionů vykázala zvýšenou návštěvnost ubytovací zařízení např. v Ústeckém kraji o 17,3 % či na jižní Moravě o 12,4 %. Letošní mírná zima se naopak odrazila v návštěvnosti zimních turistických cílů. Propad počtu přenocování o 12,9 % hlásil Liberecký kraj, Kraj Vysočina o 10,8 % a Královéhradecko o 5,7 %.
Snížil se i počet hostů
Ve sledovaných hromadných ubytovacích zařízeních se v prvních třech měsících letošního roku ubytovalo celkem 2,9 milio-nu hostů, což bylo o 0,9 % méně než loni. Domácích hostů o 3,2 % ubylo, ale počet zahraničních návštěvníků se meziročně navýšil o 1,6 %. Hosté preferovali především tří- a čtyřhvězdičkové hotely. Celkem se v těchto hotelech ubytovalo více než 1,7 milionu osob.
V regionech se návštěvnost zvýšila u devíti ze čtrnácti krajů republiky. Nejvíce úspěšným byl v tomto pohledu Ústecký kraj, který navštívilo o 17,9 % více nerezidentů a o 15,1 % více rezidentů než loni. Podobně jako u přenocování, rovněž u příjezdů poklesly počty návštěvníků v Libereckém kraji (o 10,9 %), na Vysočině (o 7,2 %) a v Královéhradeckém kraji (o 5,9 %).
Počet přenocování podle kategorie hromadného ubytovacího zařízení (HUZ)t
Rok/ Čtvrtletí
Celkem
Hotely 5*
Hotely 4*
Ostatní hotely
Penziony
Kempy
Chatové osady a turistické ubytovny
Ostatní UZ
2012
Q1
8 405 117
424 146
2 282 582
2 753 210
985 572
11 930
330 472
1 617 205
Q2
10 693 871
648 904
3 185 338
3 504 622
946 668
308 841
344 935
1 754 563
Q3
16 016 949
714 108
3 589 120
4 424 277
1 579 135
1 734 796
1 048 610
2 926 903
Q4
8 162 520
606 359
2 804 950
2 776 383
620 749
17 315
165 819
1 170 945
Q1–Q4
43 278 457
2 393 517
11 861 990
13 458 492
4 132 124
2 072 882
1 889 836
7 469 616
2013
Q1
8 598 123
435 999
2 398 226
2 829 119
980 772
11 891
388 997
1 553 119
Q2
10 460 378
652 414
3 199 704
3 448 105
900 494
242 800
397 593
1 619 268
Q3
15 974 423
715 374
3 593 665
4 297 387
1 563 955
1 941 818
1 137 480
2 724 744
Q4
8 275 355
598 925
2 882 037
2 780 664
619 679
15 621
227 019
1 151 410
Q1–Q4
43 308 279
2 402 712
12 073 632
13 355 275
4 064 900
2 212 130
2 151 089
7 048 541
2014
Q1
8 375 384
416 585
2 358 921
2 724 393
987 227
7 745
363 776
1 516 737
Zdroj: ČSÚ
Zahraničních hostů se ubytovalo celkem 1,4 milionu. Nejvíce jich přijelo z Německa, 293 tisíc, tedy o 0,7 % méně než loni. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili hosté z Ruska (184 000) s meziročním zvýšením příjezdů o 3,1 %. Na třetím místě se umístilo Slovensko (94 000 příjezdů, meziroční nárůst o 7,0 %). Z prvních deseti zemí, ze kterých zahraniční hosté přijíždějí nejčastěji, byl patrný pokles u hostů z Francie (o 10,7 %) či Nizozemska (o 8,3 %).
Revize dat kapacit a návštěvnosti za roky 2012 a 2013
V květnu 2014 zveřejnil Český statistický úřad výsledky mimořádných revizí kapacit a návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení za roky 2012 a 2013. Tyto revize byly provedeny z důvodu aktualizace Registru hromadných ubytovacích zařízení ČSÚ (RUZ) na základě výsledků projektu Ministerstva pro místní rozvoj „Zkvalitnění informací o vybraných sektorech cestovního ruchu". Došlo také k přerušení publikování dat v souvislé časové řadě. Nové srovnatelné časové řady jsou publikované od roku 2012, zatímco nerevidované údaje za období 2000 až 2013 jsou umístěny v archivu časových řad.
Poptávka po zájezdech na září a říjen vzrostla meziročně o 10 až 15 %. Léto zvládlo stejný počet klientů jako 2025, sezóna se dál prodlužuje na podzim.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.