Dosavadní průběh letošního roku, stejně jako poslední dva měsíce roku 2008, byl ve znamení úbytku hostů i jejich přenocování v hotelech. Za měsíc červenec 2009 byl ale zaznamenán nejnižší pokles v počtu přenocování (o 0,4 %) a druhý nejnižší pokles v počtu hostů (o 2,1 %) od počátku roku.
Počet přenocování hostů v hotelech v lednu až červenci dosáhl celkem 12,8 milionu, což bylo o 6,4 % méně než ve stejném období minulého roku. Počet přenocování zahraničních hostů klesl zhruba o 10 %, zatímco počet přenocování domácích hostů byl o 1,6 % vyšší.
Celkový počet ubytovaných hostů v hotelech činil za prvních sedm měsíců 4,7 milionu, což bylo proti stejnému období roku 2008 o 6,5 % méně. Zahraničních hostů se ubytovalo méně o necelých 10 %, domácích o 1,4 %.
| Kategorie UZ | Příjezdy | Přenocování | |||||
| celkem | cizinci | domácí | celkem | cizinci | domácí | ||
| Hotely celkem | počet | 4 703 545 | 3 010 735 | 1 692 810 | 12 819 201 | 8 689 897 | 4 129 304 |
| index 2009/2008 v % | 93,5 | 90,9 | 98,6 | 93,6 | 90,2 | 101,6 | |
| v tom: | |||||||
| hotely ***** | počet | 403 335 | 373 875 | 29 460 | 958 741 | 911 063 | 47 678 |
| index 2009/2008 v % | 91,0 | 91,1 | 90,6 | 89,4 | 89,5 | 86,9 | |
| hotely **** | počet | 1 644 251 | 1 280 488 | 363 763 | 4 708 759 | 3 877 285 | 831 474 |
| index 2009/2008 v % | 99,0 | 97,7 | 103,5 | 97,6 | 95,8 | 106,9 | |
| ostatní hotely | počet | 2 655 959 | 1 356 372 | 1 299 587 | 7 151 701 | 3 901 549 | 3 250 152 |
| index 2009/2008 v % | 90,8 | 85,2 | 97,5 | 91,6 | 85,3 | 100,5 | |
| v tom: | |||||||
| hotely *** | počet | 2 079 864 | 1 132 069 | 947 795 | 5 602 977 | 3 270 811 | 2 332 166 |
| index 2009/2008 v % | 89,0 | 83,4 | 96,8 | 90,8 | 83,8 | 102,7 | |
| hotely ** | počet | 279 647 | 95 685 | 183 962 | 784 900 | 273 687 | 511 213 |
| index 2009/2008 v % | 91,0 | 85,4 | 94,3 | 88,7 | 85,3 | 90,6 | |
| hotely * | počet | 142 044 | 32 495 | 109 549 | 354 426 | 80 775 | 273 651 |
| index 2009/2008 v % | 113,7 | 115,7 | 113,1 | 107,1 | 108,9 | 106,5 | |
| hotely garni | počet | 154 404 | 96 123 | 58 281 | 409 398 | 276 276 | 133 122 |
| index 2009/2008 v % | 99,4 | 102,5 | 94,8 | 97,8 | 100,1 | 93,4 | |
Při porovnání jednotlivých kategorií hotelů se dá říci, že v prvních sedmi měsících t. r. si nejlépe vedly čtyřhvězdičkové hotely. Jejich podíl na celkových příjezdech i přenocováních byl výrazný (asi 35 %), přitom počet přenocování i počet ubytovaných hostů se snížil nepodstatně (o 2,4 %, resp. o 1,0 %). Zajímavý je výsledek u nejnižší kategorie, u jednohvězdičkových hotelů. Tyto hotely mají sice nejnižší podíl na celkových příjezdech i přenocováních, zaznamenaly ale, jak u domácích, tak u zahraničních hostů, významné zvýšení příjezdů hostů i jejich přenocování.
Nejvíce hostů navštívilo od počátku roku do konce července městské a lázeňské regiony a kraje významné rekreačními možnostmi. Prahu navštívilo 46,5 %, do Jihomoravského kraje přijelo 8,2 %, do Karlovarského 5,9 % a do Jihočeského a Královéhradeckého shodně 5,2 % z celkového počtu všech hostů.
Využití pokojů v hotelech dosáhlo za leden až červenec 40,5 %. Z toho pětihvězdičkové hotely vykázaly 44,0 %, čtyřhvězdičkové 46,8 % a tříhvězdičkové 37,9 %.
Tabulka 2 – Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních
podle krajů za 2. čtvrtletí 2009
| Země původu | Květen | Červen | Červenec | ||||
| příjezdy | přenocování | příjezdy | přenocování | příjezdy | přenocování | ||
| Hosté celkem | počet | 800 350 | 2 089 549 | 766 416 | 1 999 443 | 801 793 | 2 387 471 |
| index 2009/2008 v % | 91,5 | 90,3 | 95,7 | 98,5 | 97,9 | 99,6 | |
| v tom: | |||||||
| domácí | počet | 277 095 | 640 844 | 276 663 | 658 578 | 253 493 | 771 709 |
| index 2009/2008 v % | 96,3 | 99,0 | 98,9 | 102,9 | 100,2 | 101,3 | |
| cizinci | počet | 523 255 | 1 448 705 | 489 753 | 1 340 865 | 548 300 | 1 615 762 |
| index 2009/2008 v % | 89,2 | 86,9 | 94,0 | 96,5 | 96,9 | 98,7 | |
| státy Evropské unie | počet | 356 725 | 943 069 | 333 888 | 879 946 | 367 506 | 1 069 487 |
| index 2009/2008 v % | 90,0 | 88,0 | 96,5 | 99,6 | 97,4 | 100,2 | |
| z toho: | |||||||
| Německo | počet | 116 571 | 359 955 | 105 340 | 343 759 | 115 190 | 387 893 |
| index 2009/2008 v % | 93,6 | 89,1 | 101,4 | 106,1 | 105,2 | 105,5 | |
| Spojené království | počet | 30 365 | 78 542 | 30 715 | 76 299 | 33 041 | 91 227 |
| index 2009/2008 v % | 77,6 | 78,6 | 78,2 | 80,2 | 78,6 | 82,9 | |
| Rusko | počet | 30 347 | 159 524 | 23 105 | 114 913 | 26 549 | 119 685 |
| index 2009/2008 v % | 81,1 | 78,0 | 78,2 | 82,9 | 77,8 | 80,5 | |
| Polsko | počet | 29 098 | 52 725 | 36 381 | 65 216 | 25 153 | 47 907 |
| index 2009/2008 v % | 75,6 | 72,1 | 111,2 | 114,8 | 95,8 | 95,7 | |
| Španělsko | počet | 11 860 | 33 298 | 16 815 | 50 661 | 24 123 | 75 495 |
| index 2009/2008 v % | 62,3 | 59,2 | 85,4 | 90,0 | 82,1 | 81,5 | |
| Itálie | počet | 30 699 | 81 008 | 19 205 | 53 892 | 22 435 | 64 593 |
| index 2009/2008 v % | 103,3 | 98,7 | 101,8 | 106,6 | 102,6 | 105,7 | |
| Francie | počet | 24 989 | 65 904 | 20 557 | 48 842 | 18 837 | 49 906 |
| index 2009/2008 v % | 98,0 | 98,7 | 100,9 | 99,8 | 104,8 | 109,6 | |
| Slovensko | počet | 21 142 | 39 414 | 21 365 | 38 330 | 18 461 | 44 926 |
| index 2009/2008 v % | 103,1 | 102,0 | 106,1 | 97,9 | 118,3 | 125,9 | |
| Dánsko | počet | 9 175 | 27 465 | 7 003 | 20 976 | 16 267 | 54 735 |
| index 2009/2008 v % | 100,1 | 95,1 | 100,6 | 100,2 | 110,2 | 113,4 | |
| USA | počet | 26 835 | 70 656 | 30 171 | 80 974 | 34 932 | 92 627 |
| index 2009/2008 v % | 83,0 | 77,6 | 84,8 | 86,8 | 96,4 | 94,6 | |
Přehled o návštěvnosti v hotelech za poslední tři zjištěné měsíce signalizuje, že první prázdninový měsíc zaznamenal zlepšení ve vývoji. Počet ubytovaných hostů v hotelech byl v červenci sice ještě o 2,1 % nižší než ve stejném období předchozího roku, počet přenocování hostů byl za stejné období nižší ale již jen o 0,4 %. Přitom domácí hosté zaznamenali, jak v počtu příjezdů, tak v počtu přenocování, přírůstek (o 0,2 %, resp. o 1,3 %). Za určité pozitivum možno považovat i skutečnost, že z deseti nejčastěji přijíždějících národností byl v červenci u poloviny z nich (Německo, Itálie, Francie, Slovensko a Dánsko) vykázán přírůstek.
Zveřejněná data za rok 2009 jsou předběžná. Při zpracování údajů za 3. čtvrtletí 2009 (v listopadu 2009) budou revidována data za červenec. Údaje za celý rok 2009 budou revidovány se zpracováním čtvrtého čtvrtletí 2009 (v únoru 2010).