Podle nejnovějších dat ze statického zjišťování v hromadných ubytovacích zařízeních se ve druhém čtvrtletí 2014 zvýšil počet hostů meziročně o 1,8 % a počet přenocování o 0,4 %. Domácích návštěvníků ubylo o 0,1 %, ale počet zahraničních se zvýšil o 3,4 %. Přijelo méně hostů z Ruské federace, ale počet návštěvníků z Německa se zvýšil.
Domácích hostů ubylo, přijelo více osob ze zahraničí
Počet přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 2. čtvrtletí roku 2014 celkem 10,5 milionu nocí, což bylo o 0,4 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování nerezidentů se zvýšil o 1,4 %, domácí hosté naopak strávili v ubytovacích zařízeních o 0,9 % méně nocí. Celkem do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období 4,0 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 1,8 %. Domácích hostů mírně ubylo (o 0,1 %), ale počet zahraničních turistů se meziročně zvýšil o 3,4 %.
V hotelech se ubytovalo více hostů,
penziony hlásily pokles
Zvýšil se zájem o ubytování v hotelích. Jejich návštěvnost se meziročně zvýšila o 5,4 % na 3,1 milionu příjezdů. Návštěvnost penzionů meziročně klesla o 4,4 %, naopak kempy přivítaly o 3,2 % více hostů než loni. Obdobně co do počtu nocí si hotely polepšily o 3,5 % a penziony zaznamenaly meziroční pokles o 4,2 %. Kromě hotelů vykázaly meziroční nárůst přenocování rovněž kempy (o 1,9 %) díky příznivému počasí.
Tab. 1 – Počet hostů podle zemí (absolutně, indexy), top 10
2. čtvrtletí 2014
Index
2. Q 2014 / 2. Q 2013
Od počátku roku
1. Q + 2. Q 2014
Index
od počátku roku
Počet nerezidentů
2 204 619
103,4
3 628 647
102,7
z toho
1. Německo
424 507
110,5
717 322
105,7
2. Rusko
184 445
85,9
368 281
93,7
3. Slovensko
132 599
113,1
226 440
110,5
4. Spojené státy americké
128 983
101,8
173 006
101,2
5. Polsko
128 420
104,2
217 170
106,5
6. Spojené království
97 733
100,2
172 831
101,8
7. Itálie
96 809
99,5
179 951
100,8
8. Francie
81 713
95,1
130 115
92,9
9. Rakousko
68 785
114,4
109 663
109,4
10. Čína
57 274
122,0
79 127
117,1
Návštěvnost východních Čech na vzestupu
Regionálně přibylo hostů v 9 ze 14 krajů České republiky. Nejvíce tomu bylo v Pardubickém kraji (o 14,5 %) a také na Královéhradecku (o 12,5 %). Menší návštěvnost než loni vykázala ubytovací zařízení v pěti krajích. Největší pokles zaznamenalo Zlínsko (o 3,7 %) a Olomoucko (o 1,5 %). V pěti krajích se meziročně také snížil počet přenocování, mezi jinými v Hlavním městě Praze o 2,6 %.
Rusů ubylo především v Praze
Ve 2. čtvrtletí byl zaznamenán pokles navštěvnosti hostů z Ruské federace. Meziročně ubylo asi 30 tisíc ubytovaných hostů z Ruska, tedy pokles o 14,1 %. Zatímco v Karlovarském kraji byl pokles návštěvnosti ruské klientely o 7,9 %, v Praze se ubytovalo o 16,3 % méně Rusů než loni. Rusové tvoří asi 15% podíl na počtu přenocování všech zahraničních hostů.
Největší skupinou zahraničních návštěvníků (s asi 20% podílem) jsou však stále Němci. Těch naopak ve sledovaném čtvrtletí přijelo o 40 000 více než loni, tedy zvýšení o 10,5 %. Na třetím místě se umístilo Slovensko (132 000 příjezdů, meziroční nárůst o 13,1 %). Také Rakušanů a hostů z Číny přijelo více (o 14,4 %, resp. o 22,0 %). Čína se tak dostala na desáté místo pomyslného žebříčku incomingových zemí.
Využití pokojů se oproti loňskému roku zlepšilo
Pokoje v hotelech a penzionech byly využity ze 47,4 %, což bylo o 4,0 p. b. více než ve stejném období předchozího roku. Pětihvězdičkové hotely dosáhly nejvyššího využití pokojů ze všech kategorií hotelů (71,0 %), což představovalo zvýšení o 3,3 p. b. Ve čtyřhvězdičkových hotelech se využití pokojů také zvýšilo, o 4,8 p. b. na 63,2 % a rovněž tříhvězdičkové hotely hlásí lepší využití pokojů o 7,1 p. b.
Poptávka po zájezdech na září a říjen vzrostla meziročně o 10 až 15 %. Léto zvládlo stejný počet klientů jako 2025, sezóna se dál prodlužuje na podzim.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.