V letní sezoně zaznamenala hromadná ubytovací zařízení zvýšený zájem hostů o ubytování, přijelo jich více než loni, avšak zkrátila se délka jejich pobytu. Hostů meziročně o 2,0 % přibylo, ale počet přenocování se snížil o 0,8 %.
Průměrná délka pobytu turistů se opět zkrátila
Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve třetím čtvrtletí 2014 celkem 5,4 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 2,0 %. Návštěvníků ze zahraničí se ubytovalo o 4,2 % více a počet domácích klientů zůstal na stejné úrovni jako loni. Hosté strávili ve sledovaných zařízeních celkem 15,8 milionu nocí, tedy o 0,8 % méně než ve stejném období předchozího roku. Zatímco se počet přenocování domácích hostů snížil o 2,8 %, hosté ze zahraničí přenocovali o 1,7 % více. Hlavní turistická sezona tak potvrdila obdobný vývoj jako v předchozím roce – přijelo více hostů, ale zkrátili své pobyty. Zatímco ve 3. čtvrtletí 2013 dosáhla doba pobytu průměrně 4,0 dne, letos již jen 3,9 dne.
Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení
Rok/
/čtvrtletí
Počet hostů
Počet přenocování
Průměrný počet přenocování
Průměrná doba pobytu ve dnech
celkem
nerezidenti
rezidenti
celkem
nerezidenti
rezidenti
celkem
celkem
2012
Q1
2 833 054
1 366 565
1 466 489
–8 405 117
4 174 024
4 231 093
3,0
4,0
Q2
3 938 565
2 110 514
1 828 051
10 693 871
5 853 075
4 840 796
2,7
3,7
Q3
5 202 890
2 443 547
2 759 343
16 016 949
6 906 746
9 110 203
3,1
4,1
Q4
3 124 308
1 726 418
1 397 890
–8 162 520
4 860 140
3 302 380
2,6
3,6
2013
Q1
2 896 839
1 401 154
1 495 685
–8 598 123
4 330 897
4 267 226
3,0
4,0
Q2
3 934 777
2 132 019
1 802 758
10 460 378
5 848 995
4 611 383
2,7
3,7
Q3
5 342 897
2 499 003
2 843 894
15 974 423
6 938 382
9 036 041
3,0
4,0
Q4
3 233 158
1 819 689
1 413 469
–8 275 355
5 026 622
3 248 733
2,6
3,6
2014
Q1
2 734 148
1 388 942
1 345 206
–7 849 003
4 129 311
3 719 692
2,9
3,9
Q2
4 062 636
2 214 441
1 848 195
10 592 460
5 865 661
4 726 799
2,6
3,6
Q3
5 447 514
2 603 972
2 843 542
15 841 344
7 055 697
8 785 647
2,9
3,9
V hotelech se ubytovalo více hostů, do penzionů přijel stejný počet osob jako loni
Ve třetím čtvrtletí se zvýšil zájem o ubytování v hotelích. Jejich návštěvnost se meziročně zvýšila o 3,4 % na 3,5 milionu příjezdů. Hotelům dávají tradičně více přednost zahraniční hosté. Jejich počet se zvýšil o 4,0 %. Domácích návštěvníků se v hotelích ubytovalo o 2,2 % více.
Celková návštěvnost penzionů zůstala na stejné úrovni jako v loňském roce. Většinu hostů, ze čtyř pětin, tvoří v penzionech domácí klientela. U rezidentů byl zaznamenán meziroční pokles příjezdů do těchto zařízení o 0,7 %.
Pro provozovatele kempů nebyla letošní letní sezona příliš úspěšná. Po vydařeném loňském zvýšení návštěvnosti o 9,1 %, se letos o prázdninách a v září ubytovalo v kempech o 0,3 % méně osob. Tento mírný pokles byl zapříčiněn snížením počtu zahraničních návštěvníků, meziročně o 10,2 %. Těch domácích přijelo do stanů a karavanů o 1,0 % více.
Jižní Morava láká turisty nejvíce
Regionálně přibylo hostů v 5 ze 14 krajů České republiky a počet přenocování se zvýšil pouze u tří. Více hostů přijelo do Jihomoravského kraje (o 5,7 %), na Karlovarsko (5,4 %) a také například do Prahy (o 4,8 %). V těchto třech krajích se také meziročně zvýšil počet nocí.
Od začátku letošního roku, tedy za devět měsíců, si nejlépe vedou hromadná ubytovací zařízení na jižní Moravě, u nichž je patrné zvýšení počtu hostů o 5,3 % a nocí o 5,5 %. Na tomto dobrém výsledku se podílejí jak příjezdy domácích hostů (+7,0 %), tak zahraničních (+2,1 %).
Česko je zajímavou destinací pro turisty z Číny
Nejvíce hostů ze zahraničí přijelo ze Spolkové republiky Německo a ve sledovaných zařízeních se jich ubytovalo 452 000, což bylo o 2,6 % více než v loňském roce. Druhou nejpočetnější skupinu ve třetím čtvrtletí stále tvořili hosté z Ruska (180 000), ale s meziročním poklesem příjezdů o 13,6 %. V úhrnu se za devět měsíců počet ubytovaných ruských turistů snížil o 56 000, tedy o 9,3 %.
Na třetím místě se umístily Spojené státy americké (166 000 příjezdů, meziročně o 6,9 % více). Nad sto tisíc návštěvníků přijelo také z Polska, Slovenska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a z Itálie.
Za povšimnutí stojí 23% nárůst příjezdů z Číny. Od začátku roku se počet ubytovaných čínských hostů zvýšil meziročně o 22,0 %. Jejich délka pobytu je však v porovnání s ostatními zahraničními hosty o 1,1 dne kratší.
Lázně znovu ožívají českými hosty
Do lázeňských ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 210 000 hostů, což bylo o 0,1 % méně než ve stejném období předchozího roku. Hosté však zůstali v lázních ubytovaní na delší dobu.
Počet přenocování se meziročně zvýšil o 5,2 %, a to díky zvýšenému zájmu domácí klientely. Právě domácí hosté, kterých do lázní přijelo o 3,0 % více než loni, navýšili počet nocí uskutečněných v lázeňských ubytovacích zařízeních o 15,6 %. Potvrzuje se tak postupný návrat českých lázeňských hostů, kterých výrazně ubylo před dvěma lety po restriktivních opatřeních vlády vůči lázním.
V Karlovarském kraji, který trvale vykazuje více než polovinu z celkového počtu příjezdů i přenocování v lázeňských zařízeních, vzrostly příjezdy rezidentů o 11,1 %, nerezidentů naopak o 2,7 % ubylo.
Poptávka po zájezdech na září a říjen vzrostla meziročně o 10 až 15 %. Léto zvládlo stejný počet klientů jako 2025, sezóna se dál prodlužuje na podzim.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.