V roce 2012 zaměstnávalo odvětví cestovního ruchu 231,1 tisíce osob, což bylo meziročně o 0,6 % méně. Z toho bylo 184,4 tisíc zaměstnanců a 46,6 tisíc sebezaměstnaných osob. Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,6 % (v případě zaměstnanců 4,4 % a u sebezaměstnaných osob 5,1 %).
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil v únoru na svých internetových stránkách aktualizovaná data v „Modulu zaměstnanosti cestovního ruchu České republiky". Jeho obsahem jsou údaje týkající se postavení cestovního ruchu v národním hospodářství z hlediska zaměstnanosti.
Graf 1 – Počet zaměstnaných osob a pracovních míst v cestovním ruchu a podíl na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství ČR
Zdroj: Český statistický úřad, 2014
Modul rovněž zkoumá zaměstnanost v cestovním ruchu z pohledu různých socio-ekonomických a demografických charakteristik a je rozšiřující součástí satelitního účtu cestovního ruchu (TSA).
Mezinárodní srovnání
Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v České republice je velmi podobný situaci v Německu (4,6 %), Nizozemsku (4,4 %) nebo Finsku (4,5 %). Jen o málo vyšší podíl má Francie (4,9 %) nebo sousední Slovensko (5,3 %). Nejvyšší hodnoty vykazují turistické velmoci Španělsko (11,5 %) a Portugalsko (8,2 %).
Struktura zaměstnanosti v cestovním ruchu podle odvětví
Při pohledu na odvětvovou strukturu pracovalo v roce 2012 nejvíce lidí (72,2 %) v oborech charakteristických pro cestovní ruch. Jednalo se především o služby ubytovacích zařízení, pohostinství, odvětví osobní dopravy, cestovní kanceláře a kulturní, sportovní a jiné rekreační služby. Ve stravovacích a pohostinských zařízeních našlo díky cestovnímu ruchu uplatnění 69,2 tisíce osob, v ubytovacích službách 41,5 tisíc. V cestovních kancelářích a agenturách pracovalo 12,3 tisíce osob.
Souhrnné ukazatele zaměstnanosti v cestovním ruchu v ČR v letech 2003–2012*
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
20113)
20124)
2012/20115)
Počet zaměstnaných osob v CR
237 753
236 649
236 682
235 935
236 024
241 236
239 499
235 569
232 463
231 069
99,4
v tom: sebezaměstnaní 1)
54 711
56 551
53 884
50 853
51 348
51 635
51 155
47 665
46 294
46 648
100,8
zaměstnanci
183 042
180 098
182 798
185 082
184 676
189 601
188 344
187 903
186 169
184 421
99,1
Podíl CR na celkové zaměstnanosti Zaměstnané osoby (v %)
4,8
4,8
4,7
4,6
4,5
4,6
4,6
4,7
4,6
4,6
0,0 p. b.
Počet pracovních míst v CR 2)
233 507
232 870
233 704
231 476
233 481
236 376
236 588
232 073
229 207
227 674
99,3
v tom: sebezaměstnaní 1)
54 040
55 904
53 648
50 625
52 542
51 015
52 411
49 685
48 262
47 403
98,2
zaměstnanci
179 467
176 966
180 055
180 851
180 939
185 360
184 177
182 388
180 946
180 271
99,6
Podíl CR na celkové zaměstnanosti Pracovní místa (v %)
4,7
4,7
4,7
4,6
4,5
4,5
4,6
4,6
4,6
4,5
−0,1 p. b.
1) Vyjadřuje počet pracujících majitelů firmy a spolupracujících členů domácnosti, pro které je činnost ve firmě hlavním zaměstnáním, 2) Počet pracovních míst přepočtený na plný úvazek, 3) Semidefinitivní data, 4) Předběžná data, 5) Index změny v procentech,
* Roční průměr počtu zaměstnaných osob v hlavním zaměstnání, Zdroj: Český statistický úřad, 2014
Kromě charakteristických odvětví, byli lidé zaměstnáni také v odvětvích souvisejících s cestovním ruchem (téměř 61 tisíc, například výroba map, suvenýrů nebo upomínkových předmětů, obchodní činnosti, spoje a telekomunikace, činnosti v oblasti nemovitostí), případně v odvětvích nespecifických pro cestovní ruch (přes 3 tisíce).
Pracovní místa
Modul zaměstnanosti cestovního ruchu vyjma stanovení počtu zaměstnaných osob přináší zároveň informaci o počtu pracovních míst v cestovním ruchu. Tento údaj zahrnuje i druhá a další zaměstnání a zároveň je přepočítán na ekvivalent plné pracovní doby (plný úvazek). V roce 2012 disponoval cestovní ruch 227,7 tisíci pracovních míst. Čtyři pětiny z tohoto počtu připadaly na zaměstnance (180,3 tis.) a jednu pětinu tvořila pracovní místa sebezaměstnaných (47,4 tis.).
Poptávka po zájezdech na září a říjen vzrostla meziročně o 10 až 15 %. Léto zvládlo stejný počet klientů jako 2025, sezóna se dál prodlužuje na podzim.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.