Začátkem března 2014 zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) na svých internetových stránkách výsledky satelitního účtu cestovního ruchu (TSA) za referenční rok 2012. Obsahem aktualizovaných tabulek jsou údaje týkající se ekonomického postavení a významu cestovního ruchu v národním hospodářství v již tradiční struktuře.
V roce 2012 celková spotřeba vnitřního cestovního ruchu na území České republiky dosáhla hodnoty 211 mld. Kč, což bylo meziročně o 1,0 % více. Podíl cestovního ruchu na tvorbě hrubé přidané hodnoty i hrubého domácího produktu české ekonomiky stagnoval (v roce 2012 činily tyto podíly 2,6 %, resp. 2,7 %).
Hlavní zjištění o poptávce cestovního ruchu
Celková spotřeba vnitřního cestovního ruchu je souhrnným ukazatelem poptávky návštěvníků a vyjadřuje celkový objem výdajů za cestovní ruch v národním hospodářství (tj. všechny výdaje realizované za účelem cestovního ruchu v České republice). V roce 2012 dosáhla hodnoty téměř 211 mld. Kč, což bylo oproti předchozímu roku o 1,0 % více.
HPH a HDP cestovního ruchu a podíl v národním hospodářství ČR
Zdroj: Český statistický úřad, 2014
Přitom je zřejmé, že v průběhu sledovaného referenčního období se měnil vzájemný podíl příjezdového a domácího cestovního ruchu na tvorbě tohoto ukazatele. Ačkoli ve všech letech dominoval příjezdový cestovní ruch, jeho relativní význam byl nejvyšší v roce 2006, kdy příjmy od zahraničních návštěvníků činily 59 % spotřeby vnitřního cestovního ruchu. Od té doby dynamičtěji rostla spotřeba na domácích cestách a dovolených, a právě to zapříčinilo mírné posílení podílu domácího cestovního ruchu v letech 2007–2010 (na cca 45–47 %). Zároveň však od roku 2008 trvale klesala výše spotřeby domácího cestovního ruchu v absolutní hodnotě. V roce 2012 činila necelých 92 mld. Kč, zatímco spotřeba generovaná zahraničními návštěvníky dosáhla téměř 119 mld. Kč.
Spotřeba návštěvníků podle struktury
Ve struktuře spotřeby vnitřního cestovního ruchu převládaly v roce 2012 výdaje na zboží (36 %), zahrnující rovněž útratu za pohonné hmoty. Není bez zajímavosti, že celkové útraty za zboží vzrostly meziročně o 3,7 %. Návštěvníci vynaložili nemalé finanční prostředky také na služby osobní dopravy (19 %), stravování (19 %) a ubytování (18 %), přičemž ale položka ubytovací služby zahrnuje i tzv. imputované nájemné za druhé domovy. Marže cestovních kanceláří, agentur či průvodců tvořily ve stejném roce zhruba 3 % spotřeby vnitřního cestovního ruchu.
Hlavní ekonomické ukazatele a spotřeba cestovního ruchu v ČR v letech 2003–2012 (v mil. Kč)
Ukazatel
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
20111)
20122)
2012/20113)
Spotřeba příjezdového CR
112 434
133 020
138 043
141 500
146 120
136 524
125 051
113 479
114 683
118 956
103,7
Spotřeba domácího CR
87 433
93 667
97 406
98 884
104 821
107 825
104 116
100 536
94 002
91 727
97,6
Spotřeba vnitřního CR
199 868
226 687
235 449
240 384
250 941
244 349
229 168
214 016
208 685
210 683
101,0
Spotřeba výjezdového CR
64 998
65 396
66 877
70 181
81 225
87 336
77 251
67 624
61 616
62 841
102,0
Saldo CR
47 436
67 625
71 166
71 319
64 896
49 188
47 801
45 856
53 067
56 115
105,7
HPH CR
80 020
83 751
81 683
84 494
86 234
86 427
88 442
87 362
88 735
88 516
99,8
Podíl CR na HPH
3,4 %
3,3 %
3,0 %
2,9 %
2,7 %
2,6 %
2,7 %
2,6 %
2,6 %
2,6 %
0,0 p. b.
Daně CR
10 772
18 565
17 396
15 462
16 845
17 024
15 851
12 891
13 539
14 115
104,3
HDP CR
90 792
102 316
99 079
99 956
103 079
103 451
104 293
100 253
102 275
102 631
100,3
Podíl CR na HDP
3,5 %
3,6 %
3,3 %
3,1 %
2,9 %
2,8 %
2,9 %
2,7 %
2,7 %
2,7 %
0,0 p. b.
1) Semidefinitivní data, 2) Předběžná data, 3) Index změny v procentech Zdroj: Český statistický úřad, 2014
Do přiložené tabulky je pro přehlednost zařazena také spotřeba výjezdového cestovního ruchu, neboť při porovnání s příjmy z cestovního ruchu nerezidentů lze jednoduše vyjádřit saldo cestovního ruchu. Česká republika dosahovala ve všech letech sledovaného období poměrně vysokého aktivního salda (v roce 2012 hodnota činila 56 mld. Kč).
Poptávka po zájezdech na září a říjen vzrostla meziročně o 10 až 15 %. Léto zvládlo stejný počet klientů jako 2025, sezóna se dál prodlužuje na podzim.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.