Odborníci: Stát by měl zvážit další pomoc hotelům

Stát by měl podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) zvážit možnosti cílené podpory podnikání v oblasti ubytovacích i stravovacích služeb. Odvětví je silně regulováno a dopadají na něj jako první všechna současná opatření. Podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta nejsou Češi schopni zahraniční klientelu v hotelech plně nahradit. Především hotely vyšších kategorií podle něj čelí výrazným propadům.

Stát by měl podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) zvážit možnosti cílené podpory podnikání v oblasti ubytovacích i stravovacích služeb

Ubytovací a stravovací zařízení hlavně ve velkých městech silně zasáhla koronavirová krize a především ve velkých městech podle AHR stále bojují s ekonomickými problémy. Nevalnou situaci potvrdila zástupkyně ředitele hotelu Casa Marcello v Praze 1 Vendula Gajová. „Na jaře jsme věděli, že to (omezení) dva tři měsíce potrvá, bude léto, sezona, trochu se nadechneme a něco vyděláme. Pokud to teď potrvá zase dva tři měsíce, a potom nastane zima, kdy leden a únor jsou v obsazenosti tragédie, Velikonoce budou až v dubnu, tak je to strašně dlouhá doba, kdy nevíme, co bude,“ řekla.

Gajová upozornila také na komplikaci programu COVID nájemné, kterým stát částečně přispívá na komerční nájem za období březen až červen. Žádosti do něj přijímá do 30. září. Žadatel v něm musí stvrdit, že dalších alespoň šest měsíců nepřeruší činnost. Podle Gajové to ale v současné době lze těžko s jistotou říct. Další vlna rušení rezervací podle ní nastala, když byla Praha z hlediska rizika nákazy na semaforu ministerstva zdravotnictví zařazena do nejvyššího červeného stupně.

Podle Hergeta cestovní ruch v Praze tvořil 65 procent cestovního ruchu ČR a ze statisíců lůžek je více jak polovina obsazována zahraničními hosty. Z 65 pětihvězdičkových hotelů v ČR je jich podle něj 49 v Praze. „Z aktuálních statistik Českého statistického úřadu za hotely v červenci 2020 je zjevné, že domácí turisté zahraniční klientelu nejsou schopni plně nahradit. Především u hotelů vyšších kategorií došlo i přes nárůst domácí klientely k výrazným propadům. V pětihvězdičkových hotelech v červenci loňského roku strávili cizinci téměř 300 tisíc nocí, Češi necelých 16 tisíc nocí. I přesto, že letos počty přenocování (Čechů) v pětihvězdičkových hotelech narostly o téměř 100 procent na zhruba 31 tisíc, výpadek zahraničních turistů se tím ani zdaleka pokrýt nepodařilo a obdobné je tu i u hotelů se čtyřmi hvězdami,“ uvedl.

Tržby z cestovního ruchu se podle červencového odhadu ve srovnání s loňskem propadnou na 158 miliard korun, tedy téměř na polovinu. U hlavního města experti předpokládají pokles spotřeby o zhruba 70 procent.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Průzkum: Na dovolenou v ČR se chystá polovina domácností s dětmi

Dovolenou v tuzemsku se podle vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz chystá strávit zhruba polovina českých domácností s dětmi. Postupné uvolňování restrikcí při cestách do zahraničí zatím tuto skutečnost totiž ovlivňuje jen velmi málo. Majitelé ubytování se v 88 procentech...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více