Od 15. června bude možné bez omezení cestovat po většině EU

Češi se budou muset od 15. června prokazovat negativními testy na onemocnění COVID-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Z dalších zemí Evropské unie budou moci přicestovat bez omezení, týká se to všech sousedních zemí včetně Polska i turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko. Vláda na včerejším zasedání schválila systém označující bezpečné země pro cestování. Podnikatelé v cestovním ruchu systém pochopitelně uvítali. 

Země jsou v systému rozdělené do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko. Podle barevného rozlišení se tomuto seznamu začalo říkat „semafor“. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích, tedy v zelené a žluté. Cizinci přijíždějící do Česka se ale budou muset nadále prokazovat testem i při cestě ze středně rizikových zemí, do nichž patří Itálie, Španělsko či Francie. 

Mapa rizikovosti evropských destinací

Mezi bezpečné země dále patří podle systému schváleného kabinetem také Maďarsko, Norsko, Finsko, Švýcarsko nebo pobaltské země. Do středně rizikových států náleží dále Dánsko, Belgie, Nizozemsko či Irsko. V případě, že státy budou mít po 15. červnu omezení pro vstup na své území, cestování se bude řídit podmínkami druhé strany, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zahraničí Tomáš Petříček. Uvedl také, že nadále budou pokračovat namátkové kontroly na hranicích.

Ministerstvo zdravotnictví podle šéfa resortu Adama Vojtěcha při sestavování seznamu vycházelo z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Systém podle něj bude průběžně aktualizován podle epidemiologického vývoje. „Itálie je v očích a hlavách mnoha občanů spojena s koronavirovou nákazou asi nejvíce. Na druhou stranu situace se vyvíjí a dnes je Itálie na tom výrazně lépe, než byla před dvěma měsíci,“ poznamenal. 

Co se týče zemí mimo Evropskou unii a přidružené země v Evropském hospodářském prostoru, řešení podle ministrů má být přijato na úrovni celé unie. „Opakovaně jsme se s kolegy shodli, že je potřeba koordinovat to v rámci Evropské unie. Nedává velký smysl, kdyby jeden či dva členské státy otevřely hranice s třetí stranou. Potom je obrovský problém toto kontrolovat. Do 15. června Evropská komise doporučila vnější hranice Evropské unie ponechat uzavřené pouze s výjimkou nutných cest z ekonomických důvodů či návratu občanů Evropské unie,“ řekl Petříček.  

Čeští občané mohou nyní bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, musí se ale do 48 hodin vrátit zpět.

 

Cestovní kanceláře semafor vítají, připraví nabídky

U cestovních kanceláří se seznam zemí, do kterých budou moci čeští občané od poloviny června cestovat, setkal s pozitivním ohlasem. Velcí touroperátoři, kteří zájezdy na léto kvůli nejistotě zrušili, aktuální situaci přizpůsobí nabídku. Vyplývá to alespoň z jejich vyjádření pro ČTK. 

Kupříkladu CK Exim Tours bude podle svého obchodního ředitele a mluvčího Petra Kostky připravovat novou nabídku do všech států, kam mohou čeští turisté v obou směrech cestovat bez povinnosti testu na COVID-19 nebo karantény. Velká část klientů se podle Kostky v poslední době ptala z evropských zemí zejména na Řecko, oblíbené je také Bulharsko.  

Stejně důležité jako mapa rizikovosti zemí, kterou schválila vláda, bude podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného konečná podoba opatření upravujících provoz hotelů a poskytování služeb v cestovním ruchu v jednotlivých zemích. Také Alexandria všechny letní zájezdy zrušila. Nyní podle Šatného připravuje novou nabídku dle aktuální situace. 

„V tuto chvíli intenzivně pracujeme na novém letovém plánu, abychom v následujících dnech mohli přijít s novou nabídkou zájezdů. Našim klientům nabídneme zájezdy do všech destinací, kam lze cestovat bez omezení, tedy testů a karantény. Za klíčové považujeme to, že naši klienti budou při nákupu zájezdu přesně vědět, za jakých podmínek bude jejich destinace i konkrétní hotel fungovat,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk

Podle jednatele CK Travel Family Ivana Lackovič skončilo vládním rozhodnutím období nejistoty pro české turisty. Travel Family nabízí cesty především do zemí s nízkým rizikem jako Chorvatsko, Řecko, Kypr a Bulharsko. Očekává u nich nárůst poptávky. „Dále očekáváme, že na seznam bezpečných zemí brzy přibude i Černá Hora, která podle vyjádření černohorského premiéra je dnes jedinou zemí v Evropě bez výskytu případu koronaviru,“ dodal.  

Spokojenost panovala také u největšího tuzemského on-line prodejce zájezdů. „Řecko je u našich klientů dlouhodobě nejžádanější destinací. Jsme rádi, že jim na četné dotazy k cestě můžeme konečně přinést jasnou odpověď. Nabídku máme připravenou,“ řekla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. V Řecku podle ní od včerejška platí pravidlo o padesátiprocentní obsazenosti, dodržují se odstupy, lidé při pobytu ale nebudou muset používat ochranné prostředky jako roušky nebo rukavice. „Z dříve zveřejněných informací jsme nepočítali s tím, že by Češi bez omezení mohli cestovat také do Itálie a Španělska. Je to rozhodně dobrá zpráva, protože tyto země patří u Čechů mezi deset nejoblíbenějších,“ uvedla dále.

 

Naděje i pro incoming

Seznam evropských zemí podle rizika koronavirové nákazy je samozřejmě dobrou zprávou i pro podnikatele v příjezdovém cestovním ruchu. Podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta pomůže byznysu. Už proto, že mezi bezpečnými zeměmi, ze kterých budou do Česka moci turisté cestovat bez omezení, jsou podle něj klíčové státy.  

Pro tuzemský cestovní ruch jsou zásadní návštěvníci ze sousedních zemí, kteří často do Česka přijíždějí opakovaně. Kromě turisticky nejnavštěvovanějších cílů si tak vybírají i méně známá místa. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří tito návštěvníci třetinu všech zahraničních hostů. Pravděpodobnost, že by do Česka ve větším počtu přijížděli turisté, kteří se budou muset prokazovat negativním testem na COVID-19, je podle Hergeta mizivá. „Z těchto zemí přijedou lidé kvůli služební cestě, případně ti, kteří chtějí navštívit příbuzné. Běžní turisté, kteří vyjedou na několikadenní dovolenou, si vyberou zemi, kde pro ně nebude platit omezení,“ řekl. 

Testem se budou zatím muset prokazovat například Italové, Francouzi nebo Španělé. Ti by podle Hergeta určitě pomohli cestovnímu ruchu v Praze. Zveřejněný vládní systém rizikovosti podle něj podnikatelům alespoň v současné době pomůže, aby se mohli připravit na další uvolnění opatření, které by už mohlo umožnit příjezd návštěvníků z dalších zemí. Důležité podle Hergeta také bude, pokud Evropská unie najde shodu, že podobným způsobem budou moci členské státy postupovat i v případě třetích zemí, které jsou z hlediska cestovního ruchu podstatné. 

 

 
 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více