Nový portál o vytížení slovenských turistických lokalit

Foto: Shutterstock.com Turisté v Tatrách. Ilustrační foto Foto: Shutterstock.com

Slovensko spustilo nový informační portál o návštěvnosti národních parků a dalších chráněných lokalit. Turistům má pomoci při rozhodování o tom, kterou lokalitu si vyberou za cíl svého výletu tak, aby se vyhnuli náporu jiných návštěvníků. Webový portál úřady uvedly do provozu po rostoucí návštěvnosti některých turistických oblastí v souvislosti s koronavirovou krizí.

Jednotlivé lokality jsou z hlediska náporu návštěvníků rozdělené do tří stupňů. Například při červené barvě, která znamená mnoho turistů na daném území, úřady doporučují vybrat jinou oblast.

„V národních parcích a v chráněných územích jsme zaznamenali zvýšenou návštěvnost. Slovenské lesy mají až o 2,5 milionu návštěvníků měsíčně více než v období před pandemii. Právě v období, kdy je cestování do zahraničí ztíženo, množství obyvatel Slovenské republiky využilo naši přírodu jako útočiště,“ uvedl státní tajemník (náměstek) slovenského ministerstva životního prostředí Juraj Smatana. Dodal, že mnoho lidí, kteří hledají v přírodě klid, nechce být součástí davu turistů.

Portál zahrnuje údaje o návštěvnosti 230 lokalit. Aktualizovány jsou zatím jednou denně, a to dopoledne na základě informací pracovníků ochrany přírody přímo z terénu. Slovenské úřady neuvažují o tom, že by počty návštěvníků ve vytížených lokalitách omezovaly. Turisté se tak nadále budou moci rozhodnout, do kterých oblastí vyrazí.

Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace také zpřísnilo pravidla při vstupu na své území. Až na výjimky se karanténě při cestách na Slovensko vyhnou jen lidé, kteří byli očkování proti covidu-19. Kvůli koronavirovým opatřením například podnikatelé ve Vysokých Tatrách už zaznamenali rušení pobytů od hostů z Česka či Polska.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Z Dánska a Francie přísnější návrat

Ode dneška je na takzvané mapě cestovatele tmavě červená Andorra, do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem se přesunou Dánsko a Francie. Oranžové budou nově Island, Itálie a Švýcarsko, zelené Lichtenštejnsko, informuje ministerstvo zdravotnictví.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Firmy: Změny na mapě cestovatele nejsou problém

Náhlé změny podmínek na takzvané cestovatelské mapě při návratu z dovolených provoz firem neovlivňují. Na riziko případné samoizolace zaměstnanců jsou podniky připravené. Na dotaz ČTK to uvedli ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Martinicová...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Smartwings obnoví linku do Dubaje

Letecká skupina Smartwings dále posiluje na pražském letišti, kde nyní nabízí letecká spojení do téměř 60 destinací. Od 20. října Smartwings obnoví z Prahy další přímé letecké spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linka bude během...

Číst více