Nové hvězdy na trhu se zájezdy za teplem?

Bezpečnostní problémy, uprchlická krize či zdravotní rizika. To jsou jen některé z faktorů, které v posledních letech podstatným způsobem překreslily turistickou mapu světa. Svoji roli hrají i při rozhodování českých cestovatelů o cílových destinacích. Podívejme se, kam budou tuzemští vyznavači exotiky cestovat v průběhu zimní sezony a co je v různých částech světa může potkat.

Agenturní zprávy i kuloárová vyjádření některých touroperátorů hovoří o tom, že letošní letní sezona nepatřila, alespoň pokud jde o počty turistů, k nejúspěšnějším. Cestovní kanceláře v průběhu léta odhadovaly, že se jejich prostřednictvím do zahraničí během letních měsíců vypraví asi o 15–20 procent turistů méně než před rokem. Na vině jsou zejména bezpečnostní hrozby v různých částech světa, ale svoji roli sehrálo i letošní nestálé počasí. Podle některých touroperátorů se to může odrazit na rostoucím zájmu o dovolenkové cesty v průběhu zimní sezony.

Evropa – blízká, přesto často neobjevená

Cestovatelské průzkumy z posledních let se shodovaly na tom, že roste poptávka po bližších destinacích. Pokud ale budeme uvažovat o exotických destinacích a zimních cestách za teplem, výběr evropských cílů se zužuje prakticky jen na pár destinací v čele s Kanárskými ostrovy. Popularita „Kanárů“ je u nás historicky zakořeněná a takřka neotřesitelná. Během zimní sezony se navíc nabídka rozroste i o zcela nový seriál charterových letů cestovní kanceláře Čedok. A další nárůst možná přijde v příštím roce, kdy má cestovní kancelář Canaria Travel ve spolupráci s Travel Service nabídnout přímé lety na ostrov La Palma, kam dosud museli tuzemští zájemci cestovat přes letiště na ostatních částech souostroví.

Tak trochu ve stínu Kanárských ostrovů je další cíl, který stojí za povšimnutí – Madeira. Ta může být pro mnoho cestovatelů důstojnou alternativou – ne náhodou získala Madeira titul Nejlepší ostrovní destinace pro rok 2015 v anketě World Travel Awards. Pro své přírodní krásy a vysokou kvalitu služeb je Madeira již dlouhou dobu oblíbeným turistickým cílem. V roce 2014 navštívilo souostroví celkem 1 140 250 turistů. I Češi Madeiru milují. Jen za první pololetí letošního roku ji navštívilo o 16,19 procenta více Čechů, než za stejné období v roce předchozím. Délka pobytu se meziročně rovněž prodloužila, a to o 14,01 procenta. Stejně jako o Kanárských ostrovech se i o Madeiře občas hovoří jako o ostrovu věčného jara, ve prospěch „Kanárů“ ale hrají průměrné teploty, které jsou přece jen o pár stupňů vyšší. Podle Petry Coelho z Turismo de Portugal jezdí v zimě na Madeiru o dvě třetiny méně Čechů než v letních měsících. Jedním z důvodů je podle ní skutečnost, že přímý let funguje jen v letní sezoně, v zimě je třeba přestupovat v Lisabonu. Především se ale jedná o destinaci, která není vyhledávána rodinami s dětmi. A roli hraje i menší povědomí o skutečném charakteru počasí v této destinaci. Podle Petry Coelho by k růstu zájmu o Madeiru přispěla osvěta ohledně meteorologických podmínek (teploty se v zimě pohybují lehce pod 20 stupni) a lepší informovanost o akcích, které se v destinaci konají. „Na Madeiře je například obrovský zážitek strávit vánoční a silvestrovské svátky. Neuvěřitelný ohňostroj, výzdoba, akce, trhy, sváteční atmosféra…,“ říká Petra ­Coelho. A připomíná i únorový karneval.

 Jednou z destinací, které mohou na aktuální situaci ve světě vydělat, jsou Azorské ostrovy

Jednou z destinací, které mohou na aktuální situaci ve světě vydělat, jsou Azorské ostrovy

Do značné míry podobná situace je i u dalšího evropského (byť poněkud vzdálenějšího) turistického cíle – Azorských ostrovů. Toto souostroví rozkládající se v Atlantiku zhruba 1 500 km od pevninského Portugalska, kterému náleží, je označováno za „největší evropskou exotiku“, kterou vyhledávají milovníci přírody a sportovní nadšenci. Podobně jako Madeira mohou být i Azory pro jistou část veřejnosti alternativou k některým destinacím považovaným za méně bezpečné. „V žebříčku nejbezpečnějších zemí světa se Portugalsko umístilo na 5. místě, tedy ještě o příčku výše než Česko,“ uvádí Petra Coelho. I to je možná jeden z důvodů, proč letos zájem o Portugalsko mezi českými turisty roste – za prvních pět měsíců jejich počet vzrostl o 18 procent, počet přenocování dokonce o 22 procent. „I čeští touroperátoři se na mě obracejí, domlouváme se třeba na školeních pro prodejce, fam tripech a podobně. V příštím roce bychom chtěli po tříleté přestávce zorganizovat workshop za účasti ostrovanů, případně další doprovodné akce,“ avizuje Petra Coelho.

Asie se dere kupředu

Asie má v souboji o přízeň turistů jednu silnou zbraň – silnou konkurenci leteckých dopravců a tím pádem velmi příznivé ceny letenek. Srovnáme-li stejně vzdálené cíle na východ a na západ od Prahy, bude rozdíl v ceně letenek zhruba třetinový. Proto také prakticky ztratily opodstatnění charterové lety na východ; cestovní kanceláře hromadně přešly na pravidelné linky.

Synonymem pro Asii bylo ještě před pár lety pro většinu českých cestovatelů Thajsko. Jenže pak přišla drtivá ofenzíva Dubaje a Češi rychle přišli na to, že dovolená zde není tak nedostupná, jak se dřív mohlo zdát. Dnes je to tak, že kdo nebyl v Dubaji, jako by vůbec nebyl. A dopravci tomuto trendu ochotně vycházejí vstříc. Z Prahy do Dubaje v současnosti sedmkrát týdně létá společnost Emirates se svým „vlajkovým“ Airbusem A380 o kapacitě 519 cestujících. Rovněž sedmkrát týdně mohou z Prahy do Dubaje cestovat také klienti flydubai. Tento dubajský dopravce používá Boeingy 737-800 o maximální kapacitě 189 pasažérů. A konkurenci zahušťuje tuzemský Travel Service, který si pro své každodenní lety mezi Prahou a Dubají pro nadcházející zimní sezonu u kanadské společnosti Air Transat pronajal Airbus A330, jenž pojme 345 cestujících. Od září je navíc možné do Dubaje cestovat i z Ostravy – vždy v úterý a v pátek na této trase létá Travel Service pod značkou SmartWings.

 Synonymem pro Asii bylo ještě před pár lety pro většinu českých cestovatelů Thajsko. Jenže pak přišla drtivá ofenzíva Dubaje…

Synonymem pro Asii bylo ještě před pár lety pro většinu českých cestovatelů Thajsko. Jenže pak přišla drtivá ofenzíva Dubaje…

Dubaj je zkrátka fenomén, jaký aktuálně nemá obdoby. Žádná jiná turistická destinace podle aktuálních dat neroste takovým tempem, jako právě Dubaj. Z toho samozřejmě profitují Spojené arabské emiráty jako takové, které mají podle předpovědi společnosti Team Leisure LLC mít do roku 2020 devadesátiprocentní podíl na klasické turistice v regionu Středního východu. Volnočasová turistika mát být v příštích pěti letech hlavním tahounem rozvoje cestovního ruchu v zemi a klíčovým faktorem růstu hotelového trhu v SAE.


Dubaj je zkrátka fenomén, jaký aktuálně nemá obdoby. Žádná jiná turistická destinace podle aktuálních dat neroste takovým tempem, jako právě Dubaj.

Jedním z faktorů, který přispívá k popularitě SAE na českém trhu, jsou bezpochyby i ceny zájezdů. Ty jsou letos podle Michala Tůmy z Invia v průměru o 800 korun levnější než loni. Podobná situace je i v dalších asijských destinacích, třeba na Maledivách, kde turisté oproti loňsku ušetří v průměru tisíc korun. V případě Thajska se pak ceny meziročně snížily až o pět tisíc korun na osobu, počet objednávek se podle Invia zvýšil asi o 30 procent.

Thajsko je v portfoliu cestovních kanceláří nabízejících exotiku de facto nenahraditelnou destinací. Minimálně do doby, než se do rozvoje turismu více opřou další destinace z jichovýchodní Asie, zejména Myanmar (někdejší Barma) a Vietnam. Thajsko bude i letos hrát klíčovou úlohu v nabídce asijských destinací. Je přitom trochu s podivem, že zájem o tuto zemi mezi zahraničními turisty neklesl ani v době, kdy byla zmítána občanskými nepokoji a v její metropoli byl vyhlášen výjimečný stav. Že by proto, že v thajském kontextu zase o tak výjimečnou situaci nejde? Na zájmu o cesty do Thajska se zřejmě nepodepíše ani srpnová série jedenácti bombových útoků ve městech Hua Hin, Trang, Surat Thani a Trang, dále pak na ostrově Phuket a v provincii Phang Nga, při kterých byli čtyři lidé zabiti a 35 zraněno, z toho deset turistů. Thajsko dlouhodobě čelí problému s muslimskou menšinou na jihu země a bezpečnostní incidenty jsou četnější, než se dozvídáme z médií. Tuzemské ministerstvo zahraničních věcí každopádně s ohledem na opakované teroristické útoky separatistů na jihu Thajska varovalo před cestováním do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Určité riziko představuje podle MZV i cestování do ostatních pohraničních oblastí, kde čas od času dochází k ozbrojeným střetům. „V Thajsku existuje nebezpečí teroristických útoků i mimo rizikové oblasti jižních pohraničních provincií, včetně území hlavního města a turistických oblastí středního a jižního Thajska,“ uvedlo na svých stránkách ministerstvo. V reakci na srpnové útoky doporučil úřad českým turistům při pobytu v Thajsku zvýšenou opatrnost, sledovat místní zpravodajství a řídit se instrukcemi místních úřadů a bezpečnostních složek. Přesto se dá předpokládat, že i v příštích měsících bude Thajsko patřit k TOP 5 cílům tuzemských milovníků tepla a exotiky. To potvrzuje i Zdeněk Kříž z CK Siam Travel, podle kterého je Thajsko nadprůměrně bezpečnou destinací a srpnové útoky prý měly více méně demonstrativní podtext. Nehledě na to, že dnešní zákazník už začíná být vůči takovýmto bezpečnostním faktorům do značné míry rezistentní, vyšší váhu přisuzuje rizikům zdravotním.

Zakletá Afrika

Černý kontinent je už s ohledem na zdravotní situaci z hlediska cestovního ruchu asi největším „oříškem“. Epidemie viru ebola, které od roku 2014 do letošního března podlehla víc než třetina z 28 000 nakažených, zkomplikovala život touroperátorům nabízejícím cesty do subsaharské Afriky. A to přesto, že virus postihl téměř výhradně Guineu, Libérii a Sierru Leone, tedy země z hlediska cestovního ruchu marginální. Kromě těchto zemí byly zaregistrovány dvě desítky nakažených v Nigérii, osm v Mali a jeden v Senegalu. Epidemie eboly, resp. mediální hysterie, kterou vyvolala, však zpomalila prodej zájezdů i do destinací, ve kterých nebyl hlášen jediný případ tohoto onemocnění.

Dnes je situace naštěstí jiná a zájem o cesty do subsaharské Afriky opět stoupá. Jednou z destinací, o kterých zřejmě ještě v příštích měsících a letech uslyšíme, je Keňa. A to i díky aktivitám tuzemského zastoupení keňského touristboardu, tedy společnosti Travel Advance. Jedním z jejich nejčerstvějších počinů byl press trip, který se konal v červenci letošního roku. Zážitky a postřehy našeho redakčního kolegy Petra Karbana, který se cesty zúčastnil, si můžete přečíst jak na portálu iCOT.cz, tak na stránkách 22 až 25 tohoto vydání.

O poznání horší situace je aktuálně na severu Afriky. Egypt, kam v minulosti cestovalo nemálo tuzemských turistů a zejména pak milovníků potápění, musí v současnosti bojovat s reputací pošramocenou teroristickými útoky. Na konci letní sezony se však zájem o tuto severoafrickou destinaci podle ČTK, která provedla sondu mezi cestovními kancelářemi, zvýšil meziročně asi o padesát procent. To dává tušit, že i v zimní sezoně by mohla být situace lepší než loni. Každopádně MZV v době uzávěrky tohoto vydání stále varovalo před cestami do severní části Sinajského poloostrova a nedoporučovalo individuální cesty po Sinajském poloostrově a do oblasti Káhiry. Naopak výlety organizované cestovními kancelářemi označilo ministerstvo za bezpečné. Nezbývá než doufat, že zimní sezona nebude ohrožena případnými dalšími bezpečnostními incidenty. Předpoklad pro růst zájmu o Egypt v zimní sezoně bezpochyby je. Koneckonců již na podzim registrovaly cestovní kanceláře a agentury zvýšené prodeje – Invia například podle svého marketingového ředitele Michala Tůmy prodala v září meziročně asi o 23 procent víc zářijových a říjnových zájezdů do Egypta.

Přestože jsou zřejmě nejbližší „opravdovou exotikou“ (dělí nás od nich jen cca šestihodinový let), zůstávají Kapverdy poněkud ve stínu některých dalších destinací. V katalozích cestovních kanceláří se o Kapverdách píše jako o africké destinaci s evropským standardem služeb, což ještě nedávno bylo spíše zbožným přáním než realitou. V posledních letech ale cestovní kanceláře z evropských zemí Kapverdy opravdu „objevily“ a pokrok v této destinaci uhání mílovými kroky. Dokonce takovými, že mnozí vyjadřují obavy ze ztráty autentičnosti „západní výspy Afriky“. Stručně řečeno, kdo chce poznat ty „pravé“ Kapverdy, neměl by s rozhodováním dlouho otálet. Zájem je. Data cestovní agentury Invia hovoří o tom, že letos vzrostl počet objednávek asi o 14 procent.

Karibská multidestinace

Hitem letošního roku, pokud jde o region Jižní a Střední Ameriky, bude z globálního pohledu zřejmě Kuba. „Ostrov svobody“ se totiž začíná naplno otevírat americkým turistům, což s sebou logicky ponese rychlý rozvoj služeb a jejich kvality, který bude provázen neméně rychlým růstem cen. Šest amerických leteckých společností již dostalo povolení létat na Kubu, nové linky byly oznámeny prakticky okamžitě. K částečnému uvolnění restrikcí došlo v lednu loňského roku a od té doby Kubu navštívilo víc než 3,5 mil. turistů, což představuje asi 17procentní meziroční nárůst. Další restrikce má americká vláda uvolnit v průběhu příštích týdnů či měsíců, a pak už budeme svědky nezadržitelného přívalu Američanů na Kubu. Že se to projeví i na cenách, za které budou ubytování a další služby na ostrově nakupovat evropští (a tedy i čeští) touroperátoři, je jisté. Cestovatelský portál Lonely Planet zařadil navíc Kubu mezi místa, která by v roce 2016 neměla chybět na seznamu žádného cestovatele… Letošní sezona tak může být poslední, během které si budou moci našinci dopřát pobyt v kubánských resortech za rozumné ceny. Na zvýšenou poptávku po Kubě zareagoval i tuzemský Travel Service, který bude do této destinace v zimní sezoně vypravovat chartery. Airbus A330 v barvách TVS bude přistávat nejen ve Varaderu na severozápadě Kuby, ale také v Holguinu ve východní části země.

Je otázka, jak na rozvoj Kuby zareagují další karibské destinace. Z hlediska českého trhu bude zajímavá zejména reakce Dominikánské republiky, kam rok od roku směřuje více českých turistů. Leila Boasier Budecker, ředitelka tuzemského zastoupení Národního turistického úřadu Dominikánské republiky, k tomu říká: „Co se týká cestovního ruchu, Dominikánská republika a Kuba jsou již mnoho let přímými konkurenty v regionu Karibiku, především v případě příjezdů ze Spojených států, Kanady a Evropy. Podle mého názoru tedy nedojde k nějakým výrazným změnám a otevření Kuby nebude mít negativní dopad na cestovní ruch Dominikánské republiky.“ Leila Boasier Budecker je naopak toho názoru, že Dominikánské republice i dalším destinacím v regionu se v konečném důsledku zvýší příjezdové statistiky, a celý region se tak stane jakousi turistickou multidestinací.

Jestliže čeští touroperátoři zrušili většinu svých dříve populárních seriálů charterových letů, Dominikánská republika je jednou z výjimek. I letos v zimě bude do této destinace létat Travel Service. Nezájmu klientů se bát nemusí. Podle statistik Centrální banky Dominikánské republiky přijelo do země od ledna do června letošního roku téměř o 14 procent Čechů víc než ve stejném období roku 2015. V létě pak byl nárůst 13–15procentní, přestože z České republiky nelétal žádný charter. Celkem by se letos mělo do Dominikánské republiky vypravit zhruba osm tisíc českých turistů. Mimochodem – letos poprvé byla v Dominikánské republice během prvního půlroku překonána magická hranice tří milionů příjezdů. Celkově hovoří odhady o šesti milionech příjezdů v roce 2016.

Destinace Průměrná cena
na osobu
2015 v Kč
Průměrná cena
na osobu
2016 v Kč
Spojené arabské emiráty 25 460 24 660
Kapverdské ostrovy 26 395 29 542
Maledivy 49 240 48 258
Dominikánská republika 36 989 37 892
Bali 36 922 39 120
Thajsko 34 164 28 896
Kuba 39 277 36 695
Šrí Lanka 26 600 30 140
Mauricius 50 707 48 944
Zanzibar 47 139 37 653

 
Zájem turistů se pochopitelně projevuje i na rozvoji turistické infrastruktury v destinaci. Také letos se mohou návštěvníci Dominikánské republiky těšit na novinky – především na šest nových hotelů, které rozšíří ubytovací kapacitu země a podle Leily Boasier Budecker také podpoří pozitivní hodnocení země ze strany investorů. V této části Karibiku roste rovněž zájem o okružní plavby, což je dáno zejména otevřením nového terminálu Amber Cove u Puerta Plata. A díky otevření nové dálnice mezi Punta Canou a městy Miches a Sabana de la Mar na severovýchodním pobřeží ostrova budou mít návštěvníci brzy možnost poznat jedinečná a dosud málo navštěvovaná místa na jižní straně Samanského zálivu.

Oblíbenou destinací, kam také svého času mířil charter Travel Service, bylo (resp. z určitého pohledu stále je) Mexiko. Podle Michala Kužela z CK America Tours je ale tato destinace od vlny prasečí chřipky v roce 2009 „zakletá“ a neprodává se tak dobře, jako kdysi. Zda a kdy se toto prokletí zlomí, se dá jen těžko předvídat. Těžištěm nabídky CK America Tours jsou každopádně Spojené státy americké a Kanada, tedy destinace, které mají v zimní sezoně poněkud limitovanou nabídku. „USA v zimě jsou především o návštěvách příbuzných, případně o nákupech nebo zájezdech do těch několika destinací, kde je v USA v zimě teplo. Taky se jezdí incentiva, veletrhy a odborné zájezdy. Turistické zájezdy moc ne, lidi jsou zatím pořád konzervativní a rozdíl mezi letní a zimní cenou není takový, aby je přesvědčil,“ připouští Michal Kužel.

Jihoamerický trh ve znamení změn

V letních měsících byly oči celého světa upřeny k Brazílii. Olympiáda v Riu de Janeiro přilákala 1,2 milionu turistů, z toho asi 410 000 zahraničních. Další miliony pak sledovaly sportovní klání u televizorů. Jak už to v olympijských destinacích bývá, v dalších měsících po skončení her se dá očekávat zvýšený příliv turistů. Destinace je ještě v živé paměti a ceny ubytování a dalších služeb se vracejí na únosnější mez. Bude to i případ Brazílie? Zatím to vypadá, že zřejmě nikoli. Podle Emila Pulky z cestovní kanceláře EMMA, která byla před pár lety takřka synonymem pro cesty do Brazílie, se tato destinace v posledních měsících téměř neprodává. Není tomu tak ani kvůli obavám z viru zika, jako kvůli cenové hladině. „Jižní Amerika nyní není schopna konkurovat nabídkám z Asie,“ uvádí Pulka a doplňuje, že CK EMMA v důsledku toho svoji nabídku přeorientovala třeba na Vietnam.

Podle některých jiných touroperátorů je ale situace v různých jihoamerických destinacích odlišná a teze o asijské cenové konkurenci neplatí beze zbytku. Zdeněk Kříž ze Siam Travel například uvádí, že v posledních měsících rychle roste popularita některých jihoamerických destinací, turisty dříve opomíjených. Konkrétně zmiňuje například Kolumbii, které se podařilo zapracovat na zvýšení bezpečnosti, a výrazně tak zlepšit své mezinárodní renomé pošramocené drogami, díky čemuž se k této zemi začínají upírat zraky většího počtu cestovních kanceláří a jejich klientů. Významně podle Kříže roste také zájem o Panamu či Kostariku. A touroperátorům se v posledních letech podařilo snížit druhdy propastný cenový rozdíl mezi tzv. masovým Karibikem (Kuba, Dominikánská republika, Mexiko) a tzv. individuálním (Aruba, Curaçao, Martinik či Guadeloupe). Že by se rodily nové hvězdy trhu s exotickými zájezdy? Trendy budeme každopádně sledovat.

Přichází s Itakou revoluce?

Novinek je pro nadcházející sezonu tuzemským zákazníkům k dispozici vícero. Do nabídky se vrátil třeba Omán, kam měl původně směřovat další z charterů Travel Service (nakonec nerealizovaný), a rozšířena byla nabídka zájezdů do indického Goa.

Události posledních měsíců naznačují, že tuzemský trh s exotikou mohou čekat zajímavé změny. Zvědavi budeme například na to, jak se v tomto segmentu projeví majetkový vstup polské cestovní kanceláře Itaka do tuzemského Čedoku. Největší polský touroperátor je totiž považován za tvůrce trendů – v minulosti se třeba nebál spustit seriál charterových letů na Haiti, o kterém se tehdy nezdálo nikomu ani na tak glorifikovaném německém trhu. A dnes je realitou i charter na Haiti z Prahy. Uvidíme, jaká další překvapení ještě spojení Itaky s Čedokem přinese a jak na plody této spolupráce zareaguje konkurence…

Foto: Thinkstockphotos.com

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor COT business a iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Shutterstock.com

JAR: provoz výletního Modrého vlaku kvůli nehodám přerušen

V Jihoafrické republice včera kvůli opakovaným nehodám přerušili provoz luxusního vlaku mezi Kapským Městem a Pretorií. Jde o výletní soupravu zvanou Modrý vlak, která turisty trasou dlouhou 1 600 kilometrů veze dva dny.

Číst více
Foto: Letiště Praha

Zimní novinky Čedoku? Přímé lety do exotiky

Cestovní kancelář Čedok představila nabídku exotických zájezdů na zimní sezonu. Její klienti mohou vybírat z cest do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy a nově také do Keni a Mexika. Do dálkových destinací bude létat z Letiště Václava Havla Praha...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Země slaví Světový den cestovního ruchu

Den před jedním z nejvýznamnějších českých státních svátků – Dnem české státnosti, připadá na pondělí 27. září Světový den cestovního ruchu. Po roční pauze vynucené problematickou celosvětovou pandemickou situací se oslav a doprovodného programu ujme hostitelská země Pobřeží slonoviny.

Číst více