Nová rozhledna nad Novým Hrádkem láká turisty ve velkém

Před Vánoci otevřená nová rozhledna na vrchu Šibeník nad Novým Hrádkem na Náchodsku splnila účel. Přivedla do městyse turisty, oživila turistický ruch. O víkendech za pěkného počasí láká stovky lidí, řekl starosta Zdeněk Drašnar. Rozhledna vznikla z tubusu bývalé větrné elektrárny, je přístupná bezplatně od východu do západu slunce. Návštěvnické infocentrum vybudované u rozhledny z bývalé trafostanice větrníku by mělo veřejnosti začít sloužit na jaře.

Před Vánoci otevřená nová rozhledna na vrchu Šibeník nad Novým Hrádkem na Náchodsku splnila účel

„Zájem je až nečekaně velký. Je to něco nového, myslím, že se rozhledna povedla i po architektonické stránce,“ řekl Drašnar. Podle něj má na zájmu turistů o rozhlednu značný podíl i situace kolem epidemie koronaviru. Kvůli vládním nařízením jsou uzavřené lyžařské areály, až na výjimky také hotely, penziony a další služby. „Zájem o jednodenní turistiku tak hodně narostl. Je to dané opatřeními proti koronaviru, lidé tak jezdí možná i tam, kam by za běžné situace nejeli,“ doplnil Drašnar.

Vstup na rozhlednu je kvůli protiepidemickým opatřením omezen na dva lidi v jednu chvíli. „Nedělám si iluzi, že by to v exponované dny lidé striktně dodržovali. Na druhou stranu si myslím, že z té rozhledny si covid málokdo odnese,“ uvedl Drašnar.

Vyhlídková plošina rozhledny je 32 metrů nad zemí a lidé se na ni dostanou po točitém schodišti kolem tubusu. Turisté z rozhledny za příhodných podmínek dohlédnou na hřeben Orlických hor, Krkonoše, ale i na Kunětickou horu u Pardubic. Rozhledna stojí na páteřní turistické červeně značené trase, tzv. Jiráskově cestě, vedoucí z Náchodska do Orlických hor.

Rozhledna vznikla v nadmořské výšce 655 metrů na vrchu Šibeník za 13,6 milionu korun v rámci projektu Česko-polská hřebenovka – východní část. Většinu nákladů pokryje evropská dotace. Cílem projektu je oživit v oblasti cestovní ruch.

Rozhledna je poslední ze čtyř plánovaných na hřebenové trase v česko-polském pohraničí na území Královéhradeckého kraje. Již dříve s podporou evropských peněz vznikly rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách, u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské.

Foto: Euroregion Glacensis

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více