Nová koncepce má kultivovat turismus v Praze

Hlavní město chce zkultivovat a zlepšit podobu turismu. Zároveň se má zvýšit kvalita života v centru města, zlepšit informovanost Pražanů a zajistit vyváženost využití památek místními a turisty. Vyplývá to z koncepce turismu hlavního města, kterou včera schválil magistrátní výbor pro kulturu a cestovní ruch. Dokument zpracovala Prague City Tourism (PCT), která má turismus na starosti. Koncepci ještě projednají pražští radní a zastupitelé.

Nová koncepce má zlepšit podobu turismu v metropoli

„Takto komplexně zpracovaná studie tu ještě nebyla. Kvůli koronaviru je nyní příležitost udělat restart turistického ruchu. Teď je jenom potřeba převést ideu do reality,“ řekl předseda výboru Jan Wolf. „Z tohoto dokumentu se bude odvíjet strategie a značka Prahy,“ řekl předseda představenstva PCT František Cipro.

Cílem koncepce je udržitelný cestovní ruch s důrazem na kulturní dědictví a kvalitu života Pražanů. Například noční život má být rozvíjen tam, kde nebude rušit místní. Zároveň je podle dokumentu třeba zlepšit komunikaci s návštěvníky a informovat je o limitech, pravidlech a kultuře chování v Praze. To má vést mimo jiné také k budování vztahu cizinců k městu a zlepšit vztah Pražanů s turisty. 

Pomoci má kontrola dodržování pravidel a kultivace vzhledu například provozoven či reklamy. Z přeplněného centra je třeba nalákat turisty také do jiných částí Prahy. Podle členky představenstva PCT Jany Adamcové je třeba změnit podobu nabídky turistům, která nyní nemá dostatečnou kvalitu. Nízká je podle ní přidaná hodnota, což je prý poznat na tom, že turisté v Praze neutratí tolik jako například v Berlíně. „Změnit je třeba poměr zahraničních a lokálních turistů,“ dodala Adamcová na jednání výboru.

Koncepce má pomoci změnit a restartovat turistický ruch v Praze. Obyvatelé města si navíc dlouhodobě stěžují na některé aspekty turismu, jako byla v minulosti například vozítka segway nebo takzvaná pivní kola, která podávala při jízdě turistům alkohol. 

Praha letos kvůli pandemii nemoci COVID-19 spustila kampaň V Praze jako doma, která měla do hlavního města nalákat především tuzemské turisty. Podle Cipra přijelo do města na 70 000 lidí a přínosnost je kolem 200 milionů korun. Město letos investovalo do podpory turismu kvůli koronaviru 121 milionů korun.  

V roce 2019 přijelo do Prahy 8,03 milionu turistů. Strávili zde 18,46 milionu nocí a průměrná délka pobytu byla 2,29 noci. Praha generuje 60,3 procenta z celkového HDP České republiky v oblasti turismu.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Bečov – dobrá i špatná návštěvnost

Zámek a hrad Bečov na Karlovarsku letos očekává nižší návštěvnost než v loňském roce. Sezona začala později a provoz komplikovaly i stavební práce v areálu hradu a zámku. Přesto už nyní památkový objekt, který v sobě ukrývá i relikviář sv. Maura, překonal hranici...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více