Nová brožura představí filmová místa ve středních Čechách

Filmová turistika se v posledních letech stává světovým fenoménem, čehož chce využít i Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR). Ve spolupráci se Středočeskou filmovou kanceláří proto vytvořila brožuru, která filmové nadšence provede po stopách oblíbených českých i zahraničních filmů. Jako bonus přidává SCCR medailonky 8 osobností filmového průmyslu, které pocházejí ze středních Čech.

Filmová turistika se v posledních letech stává světovým fenoménem, čehož chce využít i Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR)

Zatímco nejvíce středočeských míst je k vidění ve filmu režiséra Radka Bajgara Teorie tygra, který zdůrazňuje rozmanitost kraje, jiné filmové hity si vystačily s jedinou lokalitou. Šestidílný dětský seriál Bylo nás pět se odehrává v královském městě Kouřim. Filmové městečko se do dnešních dní příliš nezměnilo. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci při cestě do nedalekého skanzenu či na zámek Radim. S jednou lokací si vystačil také Jiří Menzel při natáčení oscarového snímku Ostře sledované vlaky. V prostorách Loděnického nádraží, kde výpravčí Hubička razítkuje pozadí mladé Zdeničky, se dnes nachází Muzeum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Pro rodiny s dětmi je pak ideální výlet do zámeckého parku v Průhonicích, který posloužil při natáčení pohádky S čerty nejsou žerty a veršované Princezny se zlatou hvězdou. Na Krakovec se mohou zájemci vydat hledat hradní strašidla rytíře Brtníka z Brtníku s dcerou Leontýnou z hudební pohádky Ať žijí duchové!

Ani fanoušky zahraničních snímků brožura nezklame. Vydat se mohou po stopách Spidermana i Ethana Hunta z filmů Mission: Impossible. Při natáčení snímku Anthropoid s Jamiem Dornanem a Cillianem Murphym v hlavních rolích zase filmaři využili divokost brdských lesů.

„Cesta ve filmových stopách může být zajímavým zpestřením výletu s dětmi, ale i v partě dospělých. Rozmanitost středních Čech láká filmaře již celá desetiletí, a proto se často stala hlavním motivem na pozadí dějové linie. Středočeská krajina vytvořila kulisy pro více jak dvě stovky filmů a seriálů. Jejich zmapování by vydalo na knihu, proto jsme se rozhodli popsat alespoň některé z těch nejzajímavějších. Díky naší brožuře cesta po stopách oblíbených trháků nikdy nebyla snazší,“ uvedla Zuzana Vojtová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Brožura zachycuje celkem 24 filmů z české i zahraniční produkce. U každého jsou uvedeny lokace ze středních Čech a krátký popis přibližující děj filmu i jednotlivé scény prozrazující filmová místa. Nechybí ani tipy na výlety v okolí hlavního dějiště vybraného filmu, které zjednoduší plánovaní cesty do kraje.

Elektronická verze brožury je ke stažení ZDE.

 Foto: SCCR

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Průzkum: Na dovolenou v ČR se chystá polovina domácností s dětmi

Dovolenou v tuzemsku se podle vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz chystá strávit zhruba polovina českých domácností s dětmi. Postupné uvolňování restrikcí při cestách do zahraničí zatím tuto skutečnost totiž ovlivňuje jen velmi málo. Majitelé ubytování se v 88 procentech...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více