Ke vstupu na Slovensko stačí test

Foto: Shutterstock.com Štrbské pleso Foto: Shutterstock.com

(aktualizováno) Karanténě po příjezdu na Slovensko se nově vyhnou i ti obyvatelé Česka, kteří se budou moci prokázat negativním výsledkem testu na koronavirus. Změnou takzvaného cestovatelského semaforu o tom minulý týden rozhodla slovenská vláda. V platnosti zůstává povinná registrace i stávající pravidlo, že karanténa nebo test na koronavirus nebudou povinné pro lidi očkované proti nemoci covid-19, kteří v období dvou týdnů před vstupem na Slovensko pobývali pouze v zemích z takzvaného zeleného seznamu, kam je zařazeno i Česko.

Slovensko bude uznávat PCR test na koronavirus, který nebude starší 72 hodin, platnost antigenních testů bude 24 hodin.

Ke zmíněnému uvolnění podmínek cestování na Slovensko, které se bude vztahovat i na turisty z některých dalších států, Bratislava přistoupila krátce před zahájením letní turistické sezóny. Před vypuknutím koronavirové krize byli Češi nejpočetnější zahraniční klientelou hotelů a dalších ubytovacích zařízení na Slovensku.

Ještě minulé pondělí slovenský premiér Eduard Heger obhajoval dosavadní opatrný přístup Slovenska k podmínkám pro vstup do země v souvislosti s koronavirovou nákazou. Reagoval tím na vyjádření českého premiéra Andreje Babiše, který ho požádal o uznávání českých testů na nemoc covid-19.

Jak ale ve zprávě zaslané naší redakci upozornila Marta Kučerová z tuzemského zastoupení cestovního ruchu Slovenské republiky, prokázání bezinfekčnosti není jedinou povinností, která při vstupu na Slovensko platí. „Osoby vstupující na území Slovenské republiky ze státu zařazeného do seznamu zelených států jsou povinné se nejpozději bezprostředně při vstupu na na území Slovenské republika registrovat na webu http://korona.gov.sk/ehranica,“ citovala z vyhlášky Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky. Registrace je povinná pro všechny osoby překračující slovenskou hranici, ať už byly očkovány či nikoli.

Dosud Slovensko po příjezdu ze zahraničí až na výjimky vyžadovalo od cestujících elektronickou registraci a také nástup do karantény. Tu lze po příjezdu z Česka a z dalších asi čtyř desítek zemí s příznivou epidemickou situací ukončit obdržením negativního výsledku testu na koronavirus. Karanténu nemusejí absolvovat například lidé očkování proti covidu-19, dále ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19 a ani děti a mladí lidé do 18 let, pokud v posledních dvou týdnech před vstupem na Slovensko pobývali pouze ve zmíněných „zelených“ zemích. Výjimku z karantény mají i pracovníci v některých profesích, studenti a lidé, kteří přes hranice pravidelně dojíždějí za prací.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více