Nechceme investovat do zbytečných aktivit!

Je krize, musíme šetřit. I na marketingu. Takto uvažují turistické centrály některých zemí. Jiným se naopak poštěstilo navýšit rozpočty a připravit kampaně, které by jim měly pomoci přilákat ty cestovatele, které ani ekonomická recese neodradila od cestování. O tom, jaká je filozofie agentury CzechTourism, jsme v polovině března hovořili s jejím generálním ředitelem Ing. Rostislavem Vondruškou. Dozvěděli jsme se také, jaké aktivity připravuje European Quartet, marketingová skupina propagující země visegrádské čtyřky coby turistické destinace.

Před pár dny jste se vrátil ze zasedání European Quartet v Polsku. O čem jste jednali a s jakým výsledkem?

Rostislav Vondruška

Na programu tohoto setkání představitelů členských organizací V4, v jejichž kompetenci je problematika cestovního ruchu, bylo finální schvalování marketingového plánu na letošní rok a v návaznosti na to podpis dohod na úrovni náměstků nebo státních tajemníků příslušných zemí. Obojí proběhlo úspěšně. Pokud jde o marketingový plán, byl schválen v původně navržené výši, přičemž pozornost čtyřky je v letošním roce rozložena zejména mezi Rusko, Čínu a Ameriku. V letošním plánu je trochu potlačeno Japonsko, neboť kromě nás ostatní tři partneři neměli zájem investovat na tomto trhu peníze. Myslím si, že schválení rozpočtu v původně navržené výši je úspěchem a potvrzením důležitosti marketingového plánu V4, neboť příslušné instituce v našich třech partnerských zemích se nacházejí v situaci, kdy došlo ke snížení jejich rozpočtů asi o deset procent, což se projevilo v úsporných opatřeních. Například Maďarsko uzavřelo některá svá zahraniční zastoupení – kromě jiného i v Tokiu. Na druhou stranu jsme hovořili i o tom, že jsou samozřejmě země, které reagují na recesi zcela opačně. Protipólem může být třeba Portugalsko, které svůj rozpočet na propagaci země jako turistické destinace meziročně čtyřikrát navýšilo.

Výše rozpočtu na aktivity European Quartet není nijak závratná, to chápeme všichni. Na zmíněném setkání jsme proto hovořili mimo jiné o tom, že s ohledem na zájem o aktivity V4 na vybraných cílových trzích by měl být tento společný rozpočet průběžně navyšován. Samozřejmě v případě, že to dovolí rozpočty jednotlivých participujících zemí.

Druhá problematika, jež byla na setkání probírána, se týká příjezdů z Austrálie a Oceánie. Tento trh se, alespoň v případě České republiky, vyvíjí velmi dobře. Příjezdy z této oblasti k nám jsou například zhruba dvojnásobné v porovnání s těmi z Číny. Nevím, jak se o tento trh starají jiné instituce, ale v případě agentury CzechTourism se jedná o jednu či dvě akce, které tam ročně pořádáme ve spolupráci se zastupitelským úřadem. Tento trh je podle všeho velmi slibný i do budoucna, proto jsme jej navrhli ke společnému oslovení i partnerům z V4.

Vraťme se ještě k problematice rozpočtu. Jaká je situace v České republice? Nehrozí, že by byl rozpočet agentury CzechTourism také omezen?

Nás nic podobného zatím nepostihlo a snad ani nepostihne. Náš rozpočet je již čtvrtým rokem ve stabilní výši. Na druhou stranu se ale ani neuvažovalo o tom, že by byl kvůli krizi navýšen. Shodou okolností přichází do současného období krize možnost čerpat finance z evropských fondů, za což jsme velmi vděčni. Pravda ale je, že než dojde ke konkrétnímu čerpání z těchto fondů, budeme už ve druhé polovině tohoto roku, takže k financování aktuálních protikrizových opatření tyto prostředky použít nemůžeme. Již dnes se ale snažíme na všech frontách. Chceme kupříkladu využít partnerství s leteckými společnostmi a umístit inzeráty do jejich palubních magazínů a spoty do audiovizuálních systémů na jejich palubách. Jde o široké spektrum leteckých společností od nízkonákladových, jako je třeba Ryanair, až po kolosy typu Delta Air Lines. Na dálkových letech této americké společnosti budeme například v dubnu a květnu promítat třicetiminutový film o České republice. Jde o velmi efektivní propagaci, protože i díky recesi jsou aktuální ceny stlačeny dolů. A navíc takto oslovíme klientelu, která evidentně cestuje, jinak by na palubách letadel nebyla.

Váš rozpočet nebyl navýšen. Z jakých zdrojů tedy tyto nové aktivity financujete?

Můžeme si to dovolit díky relokaci svých zdrojů. V příštích týdnech bychom měli od zahraničních zastoupení získat zprávy o aktuální situaci na jednotlivých trzích, poté se znovu zamyslíme nad možnostmi přeskupení našeho schváleného rozpočtu. Chceme zabránit tomu, že bychom slepě investovali do aktivit, které by s ohledem na recesi probíhající na konkrétních cílových trzích byly předem odsouzeny k nezdaru.

Před pár týdny jste se účastnil jednání o možnostech podpory cestovního ruchu se zástupci některých národních turistických centrál působících v České republice, které iniciovala Incheba Praha. Odnesl jste si z tohoto setkání nějakou inspiraci?

Nemohl jsem bohužel setrvat po celou dobu setkání, nicméně v části, kterou jsem absolvoval, nezazněly informace o žádném „megaplánu“ některé ze zúčastněných zemí proti krizi. Všechny tyto destinace k situaci přistupují rozumně – už proto, že v tento moment asi jen málokdo dokáže rozlišovat mezi skutečnou krizí a jejím mediálním obrazem. Tomu jsem rád, protože panická investice vyvolaná tlakem recese by mohla vést třeba i k nehospodárnému využití prostředků jednotlivých zemí. Podnikatelská sféra se k situaci postavila poměrně jednoznačně a omezila své výdaje, šetří i koncoví zákazníci. Bohužel v řadě případů i jen kvůli mediálním obrazu krize, ve skutečnosti ji totiž nemuseli pocítit. Máme například výsledky bleskového průzkumu, který provedl jeden rakouský deník. Píše se tam, že 70 procent Rakušanů krizi nepocítilo. Ovšem 80 procent z této skupiny zároveň uvedlo, že uvažují o snížení výdajů na cestování, především na delší cesty.

Společné propagační aktivity zemí V4 v roce 2009 a náklady na ně (v tis.)

Oblast zájmu Popis Odpovědná země Plánovaný termín Odhadované náklady
Rusko Ruská mutace webových stránek European Quartet Česká republika 2009 2 000 EUR
Workshop (dvě města v asijské části Ruska) Slovensko 2009 15 000 EUR
Roadshow v Moskvě a okolí Polsko 2009 10 000 EUR
Prezentace na veletrhu Intourmarket Česká republika Březen
 2009
68 000 EUR
Fam trip Slovensko 2009 10 000 EUR
Workshop a prezentace o lázeňské a zdravotní turistice (Moskva) Maďarsko 2009 25 000 EUR
USA E-learningový systém Polsko 2009 15 000 EUR
Propagace e-learningového systému Česká republika 2009 20 600 EUR
Čína Prezentace na veletrhu COTTM Maďarsko Duben
 2009
65 000 EUR
Roadshow po Quangzhou a Pekingu Polsko Duben
 2009
10 000 EUR
Japonsko Fam trip pro cestovní kanceláře Polsko 2009 15 000 EUR
Asie Prezentace na veletrhu ITB Asia Polsko 2009 45 000 EUR
Obecně Webové stránky European Quartet Česká republika 2009 5 000 EUR
Statistická brožura Všechny
státy
2009 0 EUR
  Celkové náklady     305 600 EUR

Menší zájem o zahraniční zájezdy ostatně registrují i české cestovní kanceláře, existují naopak předpovědi růstu domácího cestovního ruchu. Hodláte tuto tendenci nějak podporovat?

Ano, chápeme to jako příležitost a je to jeden z důvodů, proč jsme třeba přistoupili k soutěži v rámci portálu Kudy z nudy či k podpoře třiadvaceti projektů, které připravujeme společně s kraji a které by se měly stát regionálními či přeshraničními atraktivitami. A je to i případ gastronomického projektu Czech Specials. Domácí cestovní ruch opravdu považujeme za jedno z řešení. Proto jsem byl rád i za slova představitelky rakouské turistické centrály na zmíněném setkání na Inchebě, která tuto naši filozofii de facto podpořila. Ze čtyř milionů, o které byl rozpočet Österreich Werbung v souvislosti s recesí navýšen, půjdou tři na podporu domácího cestovního ruchu v Rakousku… Jsem rád, že i my můžeme něco podobného udělat a že můžeme realizovat i evropskými fondy podpořený projekt na podporu domácího cestovního ruchu a vybudování brandu „domácí dovolená“. Stimulace poptávky po domácím cestovním ruchu totiž může být pro podnikatele zejména v regionech otázkou života a smrti.

Text: Petr Manuel Ulrych
Foto: CzechTourism