I přes zpomalení růstu, zejména pak v posledním čtvrtletí, zaznamenal cestovní ruch v roce 2008 v řadě velkoměst po celém světě velmi dobré výsledky. K těmto zjištěním dospěla společnost Deloitte Touche Tohmatsu ve své zprávě, kterou sestavuje pravidelně každý rok. V letošním roce se však hospodářská krize na světovém turismu projeví o něco bolestněji.

Podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) došlo v první polovině roku 2008 k 5% nárůstu počtu zahraničních turistů vyjíždějících do zahraničí. V druhé půlce roku však tato hodnota o jedno procento poklesla, a celoroční průměr tak činí 2 %. I přesto, že růst tohoto ukazatele se v porovnání s rokem 2007, kdy činil 7 %, zpomalil, cestovalo vloni po světě o 16 milionů osob více než v roce 2007. Šest aglomerací si zajistilo místo ve všech třech přehledech (obsazenost, průměrná sazba za pokoj a příjem na dostupný pokoj) 20 nejlepších výsledků. Těmito úspěšnými lokalitami byly New York, Abu Dhabi, Londýn, Dubaj, Paříž a Tel Aviv.
Vývoj výkonnosti hotelů v uplynulém roce je možno rozdělit do dvou etap. Během první poloviny roku 2008 hlásila většina regionů světa dvoumístný nárůst vyjádřený v amerických dolarech a zdálo se, že hoteliérů se globální krize výrazněji nedotkne. V závěru léta však důvěra spotřebitelů začala klesat a ekonomické problémy se začaly negativně podepisovat i na cestovním ruchu. V posledním čtvrtletí roku 2008 pak došlo k propadu hodnoty revPAR. Na konci loňského roku dosáhly dvouciferného nárůstu tohoto ukazatele pouze Jižní Amerika a Střední východ, konkrétně o 14,5 %, respektive 18,3 %. V Asii, Tichomoří a v Evropě vzrostla hodnota revPAR v amerických dolarech o méně než 2 %. Poslední místo v tomto žebříčku připadlo Severní Americe, kde došlo k propadu hodnoty revPAR o 1,6 %.
Marvin Rust, výkonný partner skupiny společnosti Deloitte pro cestovní ruch, komentoval vývoj na trhu takto: „Rok 2008 nebyl pro globální ekonomiku právě nejklidnějším a nejpříznivějším obdobím a ani oblast cestovního ruchu dle očekávání nezůstala ušetřena dopadů probíhající krize. Bouřlivý vývoj na finančních trzích přispěl ke změně postoje jak jednotlivců, tak firem – v posledním čtvrtletí předchozího roku se všichni snažili co nejvíce omezit výdaje na cestování a volný čas. Podíváme-li se do budoucna, může být však ještě větším problémem hrozba deflace, neboť dramatické utlumení globálních ekonomických aktivit vedlo k výraznému snížení cen celé řady komodit, a spotřebitelé tak očekávají v budoucnu nižší ceny mnoha spotřebních artiklů včetně hotelového ubytování.“
Diana Rogerová, partner v oddělení Audit Deloitte Česká republika, dodala: „Je zřejmé, že vývoj na finančních trzích značně ovlivní příjmy, ale i výdaje v tomto odvětví. Lidé méně utrácejí za volnočasové aktivity, což vede k významnému snížení příjmu. Je otázka, co bude do budoucna, je nutné primárně stabilizovat ekonomiku, a tím i obavu z nezaměstnanosti, uvolnit a zefektivnit financování. Bez splnění těchto podmínek se toto odvětví jen těžko rozhýbe.“
Nejlepších výsledků dosáhla Evropa, která obsadila 10 míst ve dvacítce nejúspěšnějších hotelů z pohledu průměrné sazby za pokoj a sedm příček v přehledu 20 hotelů s nejvyšší hodnotou revPAR. I přes tyto nezpochybnitelné úspěchy došlo v Evropě k poklesu výkonnosti, která se na konci roku snížila o 5,1 % na 70 EUR.
Prvních 20 metropolí světa podle hodnoty revPAR 2008
| Město | Pořadí | revPAR (v USD) |
Změna oproti roku 2007 v % |
| Moskva | 1 | 250 | 10,5 |
| Dubaj | 2 | 237 | 1,0 |
| Ženeva | 3 | 231 | 19,1 |
| Abu Dhabi | 4 | 231 | 46,3 |
| New York | 5 | 226 | 0,5 |
| Paříž | 6 | 208 | 10,2 |
| Nové Dillí | 7 | 197 | -1,3 |
| Doha | 8 | 197 | 25,2 |
| Londýn | 9 | 183 | 20,3 |
| Muscat | 10 | 176 | 31,1 |
| Rijád | 11 | 174 | 24,9 |
| Benátky | 12 | 174 | -10,4 |
| Curych | 13 | 170 | 16,4 |
| Tel Aviv | 14 | 166 | 24,2 |
| Singapur | 15 | 164 | 14,2 |
| Bombaj | 16 | 164 | -11,1 |
| Istanbul | 17 | 159 | 23,5 |
| Manama | 18 | 159 | 17,9 |
| Tokio | 19 | 154 | 14,2 |
| Hongkong SAR | 20 | 151 | 3,4 |
Ještě silněji se ekonomická krize zřejmě projeví na cestovním ruchu v letošním roce. Prognózy UNWTO počítají se stagnací nebo mírným poklesem mezinárodního turismu o jedno až dvě procenta. Alex Kyriakidis, globální výkonný partner společnosti Deloitte pro cestovní ruch a volnočasové aktivity, ve spojitosti s výhledem na rok 2009 říká: „Prvořadým cílem pro letošní rok je v odvětví cestovního ruchu přežití. Zejména hotely se budou muset zaměřit na zajištění odpovídajícího poměru hodnoty a peněz a soustředit se na to, v čem vynikají. V době, kdy hotely usilují o co nejvyšší obsazenost, bude z tohoto pohledu nejdůležitější co nejlepší uspokojování základních potřeb zákazníků. Jednotlivé země musí investovat do rozvoje turistické infrastruktury, a jakmile budou opět dosažitelné úvěry, budou muset rozšiřovat kapacitu letišť a hotelových zařízení – právě to je totiž předpokladem dlouhodobého a udržitelného růstu tohoto odvětví.“
Zpracovala společnost Deloitte Advisory
Ilustrace: Yoshi Aka